Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Najbolje sudije treba nagraditi

Najbolje sudije treba nagraditi
Вуч­ко Мир­чић

Vučko Mirčić, istražni sudija Specijalnog suda, jedan je od 11 članova Visokog saveta sudstva koji će odlučivati o prijavama 5.200 kandidata koji su konkurisali za opšti izbor 2.453 sudije. Kao jedan od šestoro sudija – članova prvog saziva Visokog saveta sudstva tvrdi da će Srbija od prvog dana naredne godine imati mnogo bolje sudstvo nego danas.

„Radiću na tome da se objektivno sagleda svaki sudija koji je konkurisao i da se donese objektivna odluka. Uz potpuno sređivanje, ne samo personalno nego i materijalno, naše pravosuđe može da se dovede na mnogo viši nivo. Za to je potrebno potpuno jedinstvo svih državnih organa”, kaže sudija Mirčić.

Naš sagovornik dodaje da je potrebno uvesti pravilnik koji će za nekog sudiju reći da je najbolji ako to pokazuju njegovi rezultati.

„Sudije imaju norme, ali nemaju propise o nagrađivanju onih koji završe više posla od drugih. U Španiji, kada sudija završi veći broj predmeta od norme, on dobija novčanu nagradu za to, na primer 20 odsto uvećanu platu. To bi trebalo da se uvede i kod nas. Veoma je važno da se ljudi uvaže, da se najboljim sudijama zvanično prizna da su najbolji”, ističe sudija Mirčić.

U dugogodišnjoj karijeri sudija Mirčić bio je taj koji je krčio put i stvarao praksu za mnoge novine u našem pravosuđu. On je doneo prvu odluku o zaštiti svedoka. Bilo je to u slučaju ratnog zločina u Sjeverinu, kada nije postojao zakon koji je precizno regulisao način na koji se država može brinuti o bezbednosti ugrožene osobe. Primenjene su odredbe koje su samo jednom rečenicom uopšteno predviđale mogućnost zaštite. Sudija Mirčić vodio je istragu ubistva premijera Zorana Đinđića i bio prvi koji je saslušavao svedoke saradnike, kada je novi zakon stupio na snagu. Sada je član prvog saziva novog državnog organa, koji treba da sprovede kadrovsku reformu čitavog našeg sudstva.

Mirčić kaže da veruje da će uvođenje tužilačke istrage dosta ubrzati proceduru istražnog postupka, ali da neće biti zanemarena uloga istražnog sudije. Sud će opet odlučivati o značajnim stvarima, pogotovo o posebnim merama, kao što je tajno prisluškivanje, o pritvoru i o jemstvu.

„Paranoično se razmišlja o tome da u Srbiji svako može da se prisluškuje. Ne prisluškuju se svi i ne prisluškuje se niko bez jakog razloga. Nikada ne odobravamo prisluškivanje bez čvrstih materijala od policije. Niko ko ne vrši krivična dela ne mora da se plaši da ga neko prisluškuje. Postoje informacije koje nisu za javnost. Curenje raznih službenih tajni nekad se graniči sa uznemirenjem javnosti. Nivo bezbednosne kulture u Srbiji trebalo bi podići zbog zaštite države i naroda”, objašnjava naš sagovornik.

Zakon, podseća sudija, predviđa da one osobe, koje su bile prisluškivane, a protiv njih se ne pokrene krivični postupak, moraju da budu obaveštene da su bile „na merama”. Od tog pravila se ne odstupa.

Prema rečima sudije Mirčića, Srbija je po svom položaju veoma pogodna za transnacionalni kriminal.

„To se najviše odnosi na šverc droge i krijumčarenje ljudi. Mi smo imali nekoliko predmeta koji su završeni uz pomoć međunarodne saradnje između susednih zemalja. Evropska konvencija pruža dosta osnova za najširu saradnju ali u praksi to ne funkcioniše uvek dobro. Potrebno je poboljšati i ubrzati međunarodnu saradnju i razmenu dokaza da bi međunarodni kriminal bio suzbijen”, kaže Mirčić.

-----------------------------------------------------------

Uštedeo državi dvogodišnju platu

Za devet godina rada u Okružnom sudu od 1994. do 2003. godine, sudija Vučko Mirčić završio je 737 istraga, što je za 121 predmet više od norme. Time je uštedeo državi dvogodišnju platu jednog sudije. U Specijalnom sudu, od 2003. do 2009. godine sudija Mirčić sproveo je istrage protiv skoro 600 okrivljenih, odnosno u proseku po 100 okrivljenih godišnje ili po pet prosečno brojnih kriminalnih grupa.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.