Građanski fond za „Prosvetu”
Slučaj „Prosveta” doživljava reprizu.
Podsetimo se: konzorcijum „Ze Sing” i izdavačka kuća „Zepter Book World” sredinom prošle godine u poslednji čas su odustali od kupovine IP „Prosveta” iz Beograda, za ponuđenih 5,7 miliona evra. Da li je „Zepter” odustao zato što je dobro procenio da neće moći da izađe na kraj sa dugovima „Prosvete”, da neće moći da uloži dovoljno u njen oporavak i u isplatu zaostalih ličnih dohodaka zaposlenih, ili je to bio deo „igre”, pitanja su koja su pratila odustajanje. Kada je drugorangirani izdavač „IPS Medija II” proglašen za prvog na rang-listi kupaca, sa 3,2 miliona evra, na tenderu Agencije za privatizaciju Republike Srbije, moglo se predvideti: ovo ne sluti na dobro. Posebno zbog toga što se zna koliko knjižarski lanac IPS-a duguje upravo izdavačima.
„IPS Medija II” još nije u potpunosti ni postala vlasnik „Prosvete”, a njeni zaposleni štrajkuju zbog neispunjavanja ugovornih obaveza kupca, zbog neurednog isplaćivanja plata i doprinosa, zbog toga što novi generalni direktor Dejan Pantović najavljuje prodaju nekih „Prosvetinih” poslovnih prostorija da bi isplatio sva dugovanja. Dakle, novi vlasnik nema novca, više se bavi poslovnim prostorom nego knjigom, seli zaposlene iz centra grada na periferiju (mada ni u jednom trenutku ne dovodi u pitanje opstanak knjižare „Geca Kon”).
Sve to čini posle prošlogodišnjeg potpisivanja peticije za očuvanje imena i tradicije „Prosvete” i posle akcije „Politike” za očuvanje knjižare „Geca Kon” i „Prosvete”, koju je podržao veliki broj srpskih intelektualaca i građana – i pošto su ministri ekonomije i regionalnog razvoja i kulture Mlađan Dinkić i Nebojša Bradić stali iza očuvanja knjižare „Geca Kon” i izdavačke delatnosti „Prosvete”. I posle odluke države da proglasi knjižaru „Geca Kon” za kulturno dobro od najvećeg značaja, a to je odluka iznad svakog kupoprodajnog ugovora.
Država ne haje za izdavačku tradiciju Gece Kona, koja traje još od vremena pre Drugog svetskog rata, koju su svojim delima pronosili Slobodan Jovanović, Branislav Nušić, Miloš Crnjanski, Jaša Prodanović, Andra Gavrilović…
Važno je da je nađen novi vlasnik i da je privatizacija obavljena pre stečaja. Ali – šta sada? Šta ako, ipak, bude poništen kupoprodajni ugovor sa „Medijom II”, posle sutrašnjeg razgovora predstavnika „Samostalnog” i sindikata „Nezavisnost” u Agenciji za privatizaciju, i zatim ne bude nađen novi vlasnik za „Prosvetu”.
Stečaj je opet tu, a kada on dođe, sve pada ispod svake vrednosti, pa i „Geca Kon”. Zato ostaje nada da se intelektualci i građani iz zemlje i dijaspore organizuju i osnuju mnogoljudni građanski fond za otkup knjižare „Geca Kon” i podršku „Prosveti”. Fond koji bi imao svoj građanski menadžment, uz podršku institucija kulture, Saveza jevrejskih opština Srbije… Zvuči (ne)moguće – ujediniti se oko kulturnih vrednosti?
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


