Nova sablja
Akcije koje se trenutno vode protiv narkokartela u Srbiji mogu se po obimu i ozbiljnosti porediti samo sa akcijom „Sablja”. To je predsednik države Boris Tadića rekao pre nepunih mesec dana.
Jer srpska „hobotnica” iz podzemlja se migolji, opet diže glavu, širi pipke, preti. Saopšteno je i da sprema atentate i likvidacije onih iz državnog vrha koji joj smetaju. Narkokarteli su planirali velike investicije kako bi oprali novac od trgovine drogom. Uspeli su tako da se uvuku duboko u privredne pore i u državni aparat. Investirali su u sve, od turizma do distribucije štampe. Pokupovali su silne firme, oranice, hotele, lokale, stanove, izgradili svoja carstva...
Tadić je priznao da je Šarićeva grupa morala da bude ranije uočena, ali i da je nedostatak rezultata u prošlosti bio posledica toga što nije sprovedena šira akcija na državnom nivou već se ta grupa samo s vremena na vreme pojavljivala u policijskim istragama što nije bilo dovoljno da bude ozbiljno ugrožena.
Sedam godina je prošlo od one policijske akcije „Sablja”. Mnogi je pamte po rešenosti da se država obračuna sa organizovanim kriminalom. Tada je privedeno 11.665 osoba, među kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neke od njih su provele vreme u pritvoru. Tada nije uspelo da se otkrije gde je novac kojim je mafija raspolagala. Novac koji su tada sačuvali kriminalci dobrim delom je posle poslužio za kupovinu firmi i nekretnina. Oni koji su sprovodili privatizaciju, blago rečeno, omanuli su. Ne ispitujući poreklo i tokove novce dopustili su da im lopta prođe kroz noge. Da mafija pokupuje sve vredno u ovoj državi da se osili i osnaži da finansijski toliko ojača da može i hoće da se izdigne iznad države.
Dok je mafija to radila menjale su se vlade ali nijedna nije imala petlju (ili želje i hrabrosti!) da udari „hobotnicu” u glavu. Mnoge istrage su ometane ili zataškavane. Javna je to tajna. Žmurilo se, guralo pod tepih, a kad bi neko načeo problem rastućeg i sve organizovanijeg i opasnijeg kriminala državne službe su jedna drugu optuživale da ne rade svoj posao. Policajci tužioce, tužioci sudije, a sudije političare... i obrnuto!
„Hobotnica” je toliko narasla da kad je pomislila, taman, da je posao obavljen, neko iz državnog aparata joj oduzima stečeno, i čak se hvali brojkama. Zato su ti i takvi na njenoj meti. Mafija je spremila ekipe za likvidaciju onih koji joj stoje na putu. Ko ne veruje, suočiće se sa velikim problemom.
Od ubistva premijera Zorana Đinđića niko nema prava da neozbiljno shvati takve pretnje, ma kako one kome izgledale.
Srbija je dovoljno jaka da se izbori sa organizovanim kriminalom, rekao je, uostalom, predsednik Tadić.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


