Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Spor na štetu građana

Spor na štetu građana
Мањак лекарских екипа (Фотодокументација "Политике")

Predstavnici Granskog sindikata zdravstva pri Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata najavili su juče štrajk zaposlenih u Gradskom zavodu za hitnu medicinsku pomoć ukoliko u narednih 15 dana ne dođe do smene ili ostavke dr Borka Josifovskog, direktora zavoda, i dr Svetlane Marković-Klipa, njegove zamenice. Sindikalci su ukazali da je, navodno, ugrožen život građanima zbog nestručnog i nesavesnog obavljanja osnovnih dužnosti zbog toga što je broj lekarskih ekipa smanjen sa 25 na 16.

– Iza protesta stoji svih 675 zaposlenih u Hitnoj pomoći. Nemamo zakonsko pravo na potpuni štrajk, ali ćemo iskoristiti sva sindikalna sredstva protesta koja su dozvoljena zakonom. Na 110.000 stanovnika trenutno dolazi jedna lekarska ekipa, a standard je na 25.000 stanovnika, što znači da naše ekipe "pokrivaju" četiri puta veći broj pacijenata nego kolege u Zagrebu, Ljubljani, ili Budimpešti – rekao je Vasiljević i dodao:

Teške optužbe

– Josifovski mora da bude smenjen zbog izricanja kazni u vezi sa sudskim sporovima, a pre donošenja pravosnažne sudske presude, akumuliranja rukovodećih funkcija i za sklapanje ugovora bez tendera sa Javnim komunalnim preduzećem "Pogrebne usluge". Direktor je uzeo tri miliona dinara prilikom sklapanja ugovora sa ovim preduzećem i obavezao je sve zaposlene u Hitnoj pomoći da preporučuju njihove usluge. U suprotnom nam preti kaznama – rekao je dr David Vasiljević, predsednik sindikata, i dodao da su sindikalnim rukovodiocima dati otkazi bez pravnog osnova.

On je objasnio da ljudima koji su bili na usavršavanju u Sarajevu nisu isplaćene dnevnice, koje nisu isplaćene ni članovima ekipa koji su dežurale na Adi Ciganliji.

Dr Svetlana Marković-Klipa, zamenica direktora Gradskog zavoda za hitnu medicinsku pomoć, koji je na godišnjem odmoru, naglasila je da su optužbe sindikalaca netačne i da je za njihovo nezadovoljstvo čula od novinara, jer je niko od zaposlenih nije obavestio o njihovim namerama.  

– Reč je o ličnoj borbi dr Vasiljevića, koji je 25. jula dobio otkaz, pa je posle toga sebi dao pravo da tvrdi kako govori u ime svih 675 zaposlenih u Hitnoj pomoći. Njegov sindikat je jedan od pet u Hitnoj pomoći koji nije reprezentativan, a istupa sa malim brojem ljudi u ime svih. Uzimaju slobodu da kažu neke stvari koje samo čine nažao i kolegama i građanima. Priče o novčanim malverzacijama nisu tačne, a svi podaci o našem poslovanju su dostupni javnosti u Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje – istakla je dr Marković-Klipa.

Podaci iz ministarstva

Rukovodstvo Hitne pomoći smatra da mora da radi u skladu sa evropskim kretanjima, pa su tako zaposleni o trošku norveške vlade boravili u Sarajevu na usavršavanju i nisu bili oštećeni.

Dr Ivana Mišić, savetnik za organizaciju zdravstvene službe u Ministarstvu zdravlja, kaže da prema standardima koji se primenjuju u prestonici, na 6.000 građana dolazi jedna ekipa Hitne pomoći, koju čine doktor medicine, medicinska sestra, tehničar i vozač, kao i da na dva takva tima dolazi još jedna sestra, ili tehničar sa pola radnog vremena.

– Nije mi jasno na osnovu čega je dr Vasiljević mogao da kaže da 110.000 ljudi "pokriva" jedna ekipa. Njegove optužbe su netačne – tvrdi Mišićeva.

D. Davidov

L. Đorić

-----------------------------------------------------------

TOMICA MILOSAVLjEVIĆ, MINISTAR ZDRAVLjA

Sto vozila Hitnoj pomoći

Ministar zdravlja dr Tomica Milosavljević je nazvao, juče u Kragujevcu, politizacijom najveći deo optužbi koje je na račun rukovodstva beogradskog Zavoda za hitnu medicinsku pomoć uputio predsednik Granskog sindikata zdravstva pri ASNS dr David Vasiljević.

 – Tačno je da je položaj svakog u zdravstvu težak, a ne samo u službi Hitne medicinske pomoći – rekao je Tanjugu Milosavljević. On je najavio da će sredstvima iz Nacionalnog investicionog plana Srbije do kraja godine biti kupljeno sto vozila za potrebe službe hitne medicinske pomoći u čitavoj Republici.

– Hitna pomoć u svim gradovima ima odgovornost da radi maksimalno odgovorno i dobro – kazao je Milosavljević, navodeći da će povećanjem zarada za 40 odsto, primera radi, jedan subspecijalista do kraja godine imati mesečno zaradu od 510 evra.

– To je najveće povećanje zarada u društvenoj delatnosti – rekao je Milosavljević i dodao da, "zbog godina koje su iza nas, zemlja tek izlazi iz ekonomske i političke krize, ali i mora da se zna da niko u društvenim službama ne može da se obogati". (Tanjug)

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.