Nedelja, 12.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Šalterski bonton uvezen iz Brisela

Šalterski bonton uvezen iz Brisela

Ako se de­ca ne dr­že pra­vi­la kuć­nog vas­pi­ta­nja, pa se, re­ci­mo, ple­ze sta­ri­ji­ma, ne­de­lju da­na ne­će sme­ti da gle­da­ju Sun­đer Bo­ba. Ako se dr­žav­ni slu­žbe­ni­ci po­na­ša­ju kao ne­va­lja­la de­ca, mo­ra da se po­kre­ne ceo prav­ni me­ha­ni­zam i po­zo­ve u po­moć bri­sel­ska ad­mi­ni­stra­ci­ja, ka­ko bi ne­sta­šni iz­vr­ši­o­ci jav­nih po­slo­va oti­šli u ćo­šak ili skok­nu­li do Bi­roa ra­da.

Haj­de da za­mi­sli­mo ka­ko bi pro­šla pro­da­va­či­ca za pul­tom „Mek­do­nald­sa” ka­da bi sa­mo po­mi­sli­la da bez osme­ha do­če­kamu­šte­ri­ju. Haj­de da za­mi­sli­mo i sud­bi­nu slu­žbe­ni­ka ili slu­žbe­ni­ce sa one stra­ne ne­kog ima­gi­nar­nog šal­te­ra ko­ja vas naj­pre od­me­ri kao naj­go­reg gu­bit­ni­ka, op­te­re­će­nogki­lo­gra­mi­ma do­ku­me­na­ta ko­ja is­pa­da­ju iz fa­sci­kli, i ka­že vam naj­ve­ću bi­ro­krat­sku kle­tvu:„Do­đi­te nam opet”, od­me­ra­va­ju­ći vas opet pre­zri­vim po­gle­dom, ko­ji sa­da u va­ma pre­po­zna­je ne­sreć­ni­ka sa ko­e­fi­ci­jen­tom in­te­li­gen­ci­jeko­ji se vr­ti ne­gde oko 70. Ako že­li­te da is­te­ra­te prav­du od dr­ža­ve, jer ta slu­žbe­ni­ca ko­ja vas je ot­ka­či­la i pro­kle­la je­ste baš to, dr­ža­va, pred va­ma su dva pu­ta. Onaj te­ži je da joj po­že­li­te ne­što lo­še, što pod­ra­zu­me­va no­vu, kom­pli­ko­va­nu gnja­va­žu kroz iste la­vi­rin­te kom­pli­ko­va­ne prav­ne pro­ce­du­re, a onaj lak­ši je da po­beg­ne­te iz tih bi­ro­krat­skih ja­zbi­na, na­di­še­te se sve­žeg va­zdu­ha i su­tra do­đe­te opet, sa unu­tra­šnjom di­le­mom da ta že­na mo­žda i ni­je po­gre­ši­la ka­da vam je pro­ce­ni­la IQ.    

Ona pra­vi­la le­pog i od­go­vor­nog po­na­ša­nja u po­ro­di­ci ili kor­po­ra­ci­ja­ma ko­ja se pod­ra­zu­me­va­ju, za glo­ma­znu srp­sku ad­mi­ni­stra­ci­ju pred­sta­vlja­jute­žak i du­go­tra­jan pro­ces pri­la­go­đa­va­nja do­brim obi­ča­ji­ma i za­ko­ni­ma EU, ko­ji pod­ra­zu­me­va okru­gle sto­lo­ve, jav­ne ras­pra­ve, usa­gla­ša­va­nje sta­vo­va, gla­sa­nje u par­la­men­tu i,ko­nač­no, nje­go­vu im­ple­men­ta­ci­ju. 

Upra­vo je na ne­dav­no odr­ža­nom okru­glom sto­lu pred­sta­vljenpred­log Ko­dek­sa do­bre upra­ve, ko­ji je sa­či­nio za­štit­nik gra­đa­na Sr­bi­je Sa­ša Jan­ko­vić. Onmo­žda naj­bo­lje zna da gra­đa­ni ima­ju iz­ra­zi­to ne­ga­tiv­nu per­cep­ci­ju o kva­li­te­tu ra­da dr­žav­ne upra­ve, ko­ja zah­te­va te­melj­ne pro­me­ne. Taj za­klju­čak pro­is­ti­če iz re­zul­ta­ta vi­še od 2000 po­stu­pa­ka kon­tro­le za­ko­ni­to­sti i pra­vil­no­sti ra­da or­ga­na jav­ne vla­sti ko­je je za­štit­nik gra­đa­na vo­dio od osni­va­nja ove in­sti­tu­ci­je, pre ne­što ma­nje od tri go­di­ne. U go­di­šnjem iz­ve­šta­ju re­pu­blič­kog om­bud­sma­na Na­rod­noj skup­šti­ni za 2009. go­di­nu, kon­sta­tu­je se da su or­ga­ni jav­ne vla­sti i jav­ni slu­žbe­ni­ci u Sr­bi­ji u svom ra­du pre­vas­hod­no okre­nu­ti pre­ma se­bi, a ne gra­đa­ni­ma i nji­ho­vim pra­vi­ma i na za­ko­nu za­sno­va­nim in­te­re­si­ma.

–Ni­je ret­ka po­ja­va da po­je­di­ni za­po­sle­ni u or­ga­ni­ma jav­ne vla­sti otvo­re­no i sve­sno kr­še ili ig­no­ri­šu osnov­ne ele­men­te prav­nog po­ret­ka – ka­že Jan­ko­vić i upo­zo­ra­va  da je mno­go ve­ći pro­blem što se oni naj­če­šće ne od­stra­nju­ju iz jav­ne slu­žbe.

Taj svo­je­vr­stan „imu­ni­tet” i „pra­vo na loš rad” oni po pra­vi­lu sti­ču ta­ko što u od­re­đe­nim pri­li­ka­ma ne ra­de ono što im za­kon i pra­vi­la stru­ke na­la­žu, već ono što je nji­ho­vom še­fu, po­sta­vlje­nom ili po­sta­vlje­noj po kri­te­ri­ju­mu po­li­tič­ke ili dru­ge po­dob­no­sti, iz raz­li­či­tih raz­lo­ga u tom tre­nut­ku po­treb­no.

Da ne bu­de­mo pre­vi­še ma­li­ci­o­zni, be­o­grad­ske op­šti­ne su se pri­lič­no ure­di­le i oni pr­vi stre­sni i po­ni­ža­va­ju­ći su­sre­tisa dr­ža­vom, ka­da čo­vek mo­ra da se sa­gne, a za­tim pro­tu­ri, pa is­kri­vi gla­vu kroz otvo­re­no sta­klo,a on­da s uro­đe­nom gri­žom sa­ve­sti mo­li za uslu­gu, uglav­nom je deo pro­šlo­sti. Ipak, onaj unu­tra­šnji ne­mir su­o­ča­va­nja sa ad­mi­ni­stra­ci­jom ni­je ne­sta­je kad se po­la­zi u avan­tu­ru va­đe­nja no­vih pa­so­ša, ko­ja is­pred po­li­cij­ske sta­ni­ce Sta­ri grad za­po­či­nje već oko če­ti­ri iz­ju­tra.

Jan­ko­vić za­to ob­ja­šnja­va da je cilj do­no­še­nja Ko­dek­sa us­po­sta­vlja­nje ta­kvog si­ste­ma ko­ji će omo­gu­ći­ti da gra­đa­ni bu­du br­zo i kva­li­tet­no uslu­že­ni. „Ni­je slu­žbe­nik is­pred vas kriv što če­ka­te šest sa­ti, po­treb­no je da ce­la dr­ža­va, ka­da se ra­di o krup­nim si­stem­skim me­ra­ma, taj po­sao pri­pre­mi i omo­gu­ći da na lak i pro­fe­si­o­na­lan na­čin do­bi­je uslu­gu”.  

Sam sa­dr­žaj Ko­dek­sa, ina­če, ne sa­dr­ži kon­kret­na pra­vi­la, po­put, „re­ci­te ma­kar do­bar dan i do vi­đe­nja”, ili „tre­ti­raj­te stran­ke kao ljud­ska bi­ća, ipak ži­vi­te od nji­ho­vih po­re­za”, već je pre reč o la­ko či­tlji­vomi ra­zu­mlji­vomdo­ku­men­tu – već po­sto­je­ćemprav­nomokvi­ruči­je su oko­sni­ce od­red­be Usta­va o za­šti­ti do­sto­jan­stva gra­đa­na i po­što­va­nju ljud­skih pra­va i slo­bo­da, kao i ma­te­ri­jal­ni i pro­ce­sni prin­ci­pi na­šeg uprav­nog pra­va.

Za ne­po­sre­dan uzor do­ku­men­ta uzet je Evrop­ski ko­deks do­brog ad­mi­ni­stra­tiv­nog po­na­ša­nja ko­ji je, na osno­vu po­seb­nog iz­ve­šta­ja Evrop­skog om­bud­sma­na i na nje­go­vu ini­ci­ja­ti­vu, Evrop­ski par­la­ment usvo­jio Re­zo­lu­ci­jom od 6. sep­tem­bra 2001. go­di­ne.

Da­kle, de­ve­to­go­di­šnje ka­šnje­nje usva­ja­nja ovog ko­dek­sa još je je­dan do­kaz tro­mo­stira­da dr­žav­ne upra­ve. A da će još ka­sni­ti, ka­sni­će. Sa­ša Jan­ko­vić oče­ku­je da će ga po­sla­ni­ci re­pu­blič­kog par­la­men­ta usvo­ji­tido kra­ja go­di­ne.

Ne­ko­li­ko slu­žbe­ni­ca u op­šti­na­ma Sta­ri grad i Pa­li­lu­la gle­da­lo me je pri­lič­no čud­no dok sam se ras­pi­ti­vao da li zna­ju za na­ja­vu uvo­za šal­ter­skog bon­to­na iz Bri­se­la, a u tom po­gle­du sam pre­po­znao za­bri­nu­tost za mo­je du­šev­no zdra­vlje.

U pro­sto­ri­ja­ma po­re­ske fi­li­ja­le na Pa­li­lu­li ni­je bi­lo vre­me­na za ta­kvu vr­stu pre­i­spi­ti­va­nja. Iz­gle­da­lo je ha­o­tič­no kao u Saj­go­nu, uoči po­vla­če­nja Ame­ri­ka­na­ca pred „vi­jet­kon­gov­ci­ma”. Slu­žbe­ni­ci su isto­vre­me­no pa­ko­va­li ar­hi­ve u kar­ton­ske ku­ti­je i uslu­ži­va­li gra­đa­ne. Na­o­ru­ža­ni izo­lir-tra­kom i ma­ka­za­ma, evi­den­ti­ča­ri po­re­za su na mo­je pi­ta­nje, ka­da se i gde to se­li­te, jed­no­gla­sno od­go­va­ra­li: „Ne­ma­mo poj­ma”.

Na ve­li­kim kar­ton­skim ku­ti­ja­ma, na­sla­ga­nim na ste­pe­ni­štu, ve­li­kim slo­vi­ma su na­pi­sa­li uput­stvo za po­na­ša­nje gra­đa­na u van­red­nom sta­nju se­lid­be: „Ne di­raj, bre!”  

Alek­san­dar Apo­sto­lov­ski

------------------------------------------------

Iz­vi­nje­nje i pla­ća­nje gre­ške

– Uko­li­ko dr­žav­ni slu­žbe­nik uči­ni gre­šku, gra­đa­nin bi tre­ba­lo da do­bi­je iz­vi­nje­nje, ili da o tro­šku dr­ža­ve ta gre­ška bu­de is­pra­vlje­na. Ako je dr­žav­ni slu­žbe­nik skri­vio gre­šku, on­da bi on tre­ba­lo da sno­si tro­šak, a ne po­re­ski ove­zni­ci. Ja sam upra­vo utvr­dio da je jed­no mi­ni­star­stvo na­pra­vi­lio pro­pust, jer šest me­se­ci po­sle od­lu­ke su­da ni­je do­ne­lo no­vo re­še­njeu ko­rist gra­đa­ni­na.Za tih šest me­se­ci taj čo­vek ne ostva­ru­je svo­je pra­vo, pa samtra­žio od mi­ni­star­tva ne sa­mo da do­ne­se re­še­nje, veći da se iz­vi­ni zbog za­sto­ja,dagra­đa­ni­nu pla­ti šte­tu uko­li­ko je pre­tr­peo, kao i da utvr­di od­go­vor­nost slu­žbe­ni­ka – ka­že Sa­ša Jan­ko­vić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.