Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Autogol od gume

Autogol od gume

Zimske gume, nacionalni problem. Drama. Prašina se digla, a snega ni u prognozama.

Samo dan posle stupanja na snagu Pravilnikao tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, mnogi su se oglasili i tražili njegovo odlaganje, izmenu pa čak i ukidanje...

Sporna je bila odredba o zimskim gumama koje su obavezne u periodu od 1. novembra do 1. aprila, ali i nova, punija kutija prve pomoći, lanci za sneg, kompleti sijalica, zabrana vožnje automobilima sa volanom na desnoj strani...

Pravilnik je, inače, donelo Ministarstvo za , a Ministarstvo unutrašnjih poslova je praktično brže bolje predložilo delimično odlaganje. Na čelu oba ministarstva su ljudi iz SPS-a.

Ovo drugo ministarstvo samo je poslušalo medije, asocijaciju potrošača, nevladina organizaciju pod nazivom Komitet za bezbednost saobraćaja...da vozače automobila ove zime oslobodi obaveze da nabave zimske gume. Jer, ne može se za mesec i nešto dana srpski vozni park u toj meri „obuti”. Nema ni vulkanizera ni guma na tržištu, a ni para u narodu za toliki izdatak. U moru predloga ponajbolji je onaj da se resorni ministar konsultuje sa meteorolozima, koji bi napravili dugoročnu prognozu. Pa bi ministar na osnovu takve jedne procene svake godine određivaokada će zimske gume morati da se nađu na vozilima i do kog roka. Jer, šta ako u novembru bude prosečna temperatura 15 stepeni?

Od decembra prošle godine kada je stupio na snagu novi Zakon o saobraćaju, čije je primena odlagana šest godina, praktično su se, kao u tajnosti, pripremali pravilnici. Ko se seća, tada je u nacrtu, najavljeno da će zimski period biti od 15. novembra do 15. aprila. Mada je zima kalendarski od 21. decembra pa do 21. marta. Novi datum je iznenadio sve, celu Srbiju.

A onda juče – kulminacija: ni 48 sati pravilnik nije „živeo”, a oglasio se javnim saopštenjem Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu i odložio primenu pravilnika, samo u onom delu o zimskim gumama – do 1. maja 2011. godine:

„Odluku donosim, imajući u vidu da se bliže zimski uslovi u saobraćaju i da su proizvođači i distributeri guma izrazili zabrinutost da možda neće svi građani moći da obezbede sigurne i skupe gume, čime bi doveli u pitanje i samu primenu Pravilnika...”

Sve bi to bilo lepo i ministar bi bio pohvaljen kako osluškuje glas naroda, da nije u pitanju ono što narod naziva „vađenjem”. Brzopleto je sve u njegovom ministarstvu odrađeno, a onda ministar uviđa da mu se ministarstvo „zaletelo” i da mora da se pravda i objašnjava.

Sve što je sada rekao, ministar je morao da znao i pre neki dan, kada je u kratkom roku pravilnik najavljen i usvojen. Ozbiljna administracija za takve promene priprema narod mesecima. Ozbiljna državna administracija ne radi ni preko kolena ni preko noći.

U ovom slučaju, sportisti bi rekli, država je primila autogol!

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.