Ponedeljak, 06.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srbin iz Pasjana bio kod kuće u vreme ubistva dečaka

Kosovska Mitrovica – Živojin Stojković (44), iz sela Pasjana, kod Gnjilana, koji se sumnjiči za ubistvo albanskog dečaka (L. M.), iz sela Ugljare, mogao bi već danas da bude pušten iz policijskog pritvora ukoliko sudija Opštinskog suda u Gnjilanu ne odredi produžetak pritvora, potvrdio je za „Politiku” Ismet Hašani, regionalni portparol Kosovske policijske službe u Gnjilanu. Stojković se nalazi u policijskom pritvoru dva dana zbog sumnje da je pucao u grupu Albanaca, među kojima je bio i ubijeni dečak, koja se vraćala iz šume gde su sekli drva.

Hašani napominje da se ubistvo dogodilo u subotu, u ranim popodnevnim satima, a na mestu ubistva policija je pronašla nekoliko čaura. Posle dojave, prilikom pretresa porodične kuće Stojkovića, pronađena je lovačka puška.

– Pripadnici policije sprovode istragu u selu Pasjane, a Stojković je uhapšen na osnovu dojave da je umešan u ubistvo. Saslušano je nekoliko svedoka osumnjičenog, ali u cilju istrage ne saopštavamo detalje – kaže Hašani.

U domu Živojina Stojkovića, koji je odmah posle dojave uhapšen u porodičnoj kući, neverica i strah, ali i odlučno odbacivanje mogućnosti da je domaćin kuće na bilo koji način umešan u ubistvo. Supruga Ubavka, koja je u vreme upada policajaca, sa mužem i troje dece, od kojih najstarije ima 18, a najmlađe pet godina, sedela sa gostima, vidno uznemirena za „Politiku” priča:

– Te večeri, kada su maskirani policajci upali u kuću, bez ikakvog obaveštenja su odveli Živojina. Plakali smo i kukali, tražeći da nam kažu zašto su došli na naša vrata. Tek sutradan smo čuli da je ubijen dečak, a da mog muža sumnjiče. On je u subotu ceo dan bio kod kuće i popravljao kola. Samo je na pola sata otišao kod sestre, tu u selu, kod koje svakodnevno odlazi. Nije bio ni u šumi, a ni u lovu. Ima lovačku pušku, ali za nju ima dozvolu. Juče je nas nekoliko saslušavano i svi su posvedočili da je ceo dan popravljao kola i da se nije micao iz sela.

Žitelji Pasjana, sela naseljenog isključivo Srbima, kažu da Živojin važi za izuzetno mirnog, porodičnog čoveka, koji sa suprugom, domaćicom i troje dece živi od „minimalca”, koji isplaćuje država Srbija. Naime, posle rata, kao i svi Srbi, iz bezbednosnih razloga napustio je posao u „Jugotermu”, fabrici radijatora u Gnjilanu, a iz bezbednosnih razloga nije u prilici da obrađuje zemlju u rodnom selu Lipovica, koje se nalazi na oko sedam kilometara od Pasjana.

– I, pored porodične tragedije, ostao je smiren i sa svima je dobro živeo. Nije imao nikakvih sukoba ni sa Srbima, ni sa Albancima. Tačno je da Albanci seku srpsku šumu, ali smo na to oguglali, jer niti smemo da zalazimo u naše atare, niti imamo kome da se žalimo – priča za naš list jedan od žitelja Pasjana.

Naime, u ovom selu Kosovskopomoravskog okruga, koje ima više od pet stotina srpskih domaćinstava, još se pamti svirepo ubistvo Dobrivoja Stojkovića, oca uhapšenog Živojina, kojeg su Albanci ubili, 1999. godine, nadomak kuće u Lipovici. Počinioci ubistva, ni posle 12 godina nisu pronađeni.

B. Radomirović

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.