Jezero pod Antarktikom krije tajnu života
Direktor Ruske antarktičke ekspedicije Valerij Lukin zvanično je potvrdio da su istraživači u stanici Vostok doprli do najvećeg jezera skrivenog ispod južne polarne „kape”. Jezerska voda je, tačno prema planu, šiknula četrdesetak metara uz bušotinu, potiskujući tečnost korišćenu za topljenje leda. Tako se formirao ledeni čep koji je sprečio da se jezero zagadi, navodi se u saopštenju šefa stanice Vostok A. M. Jelagina, koje je novinarima preneo Lukin.
Prvi nagoveštaji ovog velikog naučnog uspeha pojavili su se u subotu. U nedelju su senzori za pritisak pokazali da je bušilica potpuno prodrla do vode, a vest je zvanično potvrđena prekjuče u Moskvi, na Dan nauke.
Mnogo se očekuje od istraživanja uzoraka vode koja je netaknuta stajala pod ledom između 15 i 34 miliona godina. Deo naučnika veruje da je moguće da u jezeru ima tragova života, dok drugi deo smatra da je zbog odsustva svetlosti i nedostatka hrane to sasvim malo verovatno.
Ali život je već dokazao da može da opstane na najneverovatnijim mestima. Ima ga u čileanskoj pustinji Atakama koju naručnici porede sa uslovima na Marsu. Najotpornija bakterija na svetu, pronađena pre 55 godina u konzervi mesa, preživljava radijaciju koja bi ubila i bubašvabu, a NASA je snimila račića ispod debelog leda na Antarktiku.
Eventualno otkriće mikroba u Vostoku probudiće nadu da život postoji izvan Zemlje, jer ako je opstao u tako surovim uslovima, možda ga ima na jednom od Jupiterovih prirodnih satelita, Evropi, ili Saturnovom mesecu Enceladusu, gde vladaju slični uslovi.
Početkom devedesetih godina prošlog veka internacionalni tim naučnika je u stanici Vostok, analizirajući klimu u prošlosti na osnovu leda, na dubini od skoro četiri kilometra otkrio drugačiji led. Zaključili su da je u pitanju zamrznuta jezerska voda, ali postojanje jezera ih nije toliko iznenadilo koliko dokazi da u ledu ima mikroba. Ipak, među naučnicima nije postignut konsenzus da li je to znak da u jezeru ima života ili je posledica kontaminacije tečnošću za bušenje.
Ruski tim ushićeno upoređuje ovaj uspeh sa prvim sletanjem na Mesec, ali podjednako su uzbuđeni i američki naučnici.
Džon Prišu sa univerziteta u Montani, koji sledeće sezone putuje na Antarktik radi bušenja do drugog podglečerskog jezera, pohvalio je dostignuće ruskih kolega za „Njujork tajms”.
Naučnici će sačekati sledeće leto na Antarktiku (decembar ove i januar 2013. godine) da bi nastavili sa bušenjem i vađenjem uzoraka. Rusi planiraju da robotičkom opremom uzmu uzorke vode i tla sa dna jezera, ali im je za to potrebna dozvola Antarktičke organizacije.
----------------------------------------------
Voda ispod leda u tečnom stanju zbog toplote zemlje
Novi naučni uspeh ne pripada internacionalnoj, već ruskoj ekipi i povod je za veliki nacionalni ponos. Tim je godinama radio u ekstremnim uslovima, na temperaturama nižim od minus 40 stepeni Celzijusovih. Rupu široku 12 centimetara zalivali su kerozinom da se ne bi ponovo zaledila. Jezero nazvano po istraživačkoj stanici najveće je od 280 koliko ih ima ispod nekoliko kilometara debelog leda Antarktika, trećeg po veličini kontinenta. Voda je u tečnom stanju zbog pritiska leda i toplote zemlje.
----------------------------------------------
Šta se krije u Vostoku
Otkako je 1994. potvrđeno da postoji veliko slatkovodno jezero ispod leda Antarktika, kruže razne teorije kakve bi sve tajne moglo da krije. Neke bi mogle da imaju pokriće, druge su smešne ili besmislene. Ovo su najpopularnije:
* Mikrobi – Pošto su se razvijali u potpunoj izolaciji od drugih oblika života, predstavljali bi jedinstvenu vrstu na zemlji
* Nova bakterija – Nenaučni svet strahuje da će nam iz jezera doći nova bakterija protiv koje neće biti leka.
* Nafta – Ova teorija kruži više kao šala: da su naučnici umesto vode našli čistu naftu i da zato tako predano buše.
* Gasovi sa efektom staklene bašte – Zbog velikog pritiska ledenog pokrivača, moguće je da su pod ledom tone gasova kao što su ksenon, metan i kiseonik, koji bi mogli da izbiju na površinu.
* Nuklearna energija – Jedan bloger tvrdi da je svojevremeno iz oblasti Vostoka evakuisano sve američko osoblje jer su ozračeni.
* Atlantida – Mnogo je teorija gde je nestala, ali Vostok je jak kandidat. Mnogi profesori i pisci tvrde da se zbog tektonskih potresa „preselila” na Južni pol.
* Vanzemaljci – Možda pod uticajem filma „Stvor” iz 1982. razvila se teorija da na Antarktik sleću NLO i da vanzemaljci čak ostaju da žive pod ledom. Druga je teorija da vlade tamo kriju predmete koji dokazuju postojanje vanzemaljaca.
* Ništa – Naučnici veruju da je u jezeru od 10 do 20 puta više kiseonika nego drugde na zemlji, što bi moglo da bude toksično za živa bića.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


