Ponedeljak, 06.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Gori samo na nepristupačnim terenima

Većina požara u Srbiji je pod kontrolom i, u odnosu na prethodne dane, situacija je stabilna, izjavio je juče predstavnik Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Radivoje Kaorin.

Od pojave prvih požara do juče u podne vatra je zahvatila 17.745 hektara, od čega 4.974 hektara šuma i šibljika i 12.499 hektara pod livadama, pašnjacima i ostalim površinama, kazao je Kaorin.

Na Staroj planini požari još nisu ugašeni. Tome doprinose visoke temperature, vetar i veoma nepristupačni tereni. Ruski specijalizovani avion tri puta je dejstvovao na potesu Slavinja – Kamenica – Rosomač, a i u okolini Visočke Ržane na tri lokacije, kojima se ne može prići. Tamo su su upućene pojačane snage vatrogasno-spasilačkih jedinica, koje će posle dejstva aviona pokušati da ugase požar.

U rejonu Svrljiških planina na teritoriji belopalanačke opštine avion je dejstvovao dva puta i, kako je rekao Mile Jovičić, komandir Štaba za odbranu od požara MUP-a Srbije, u ovoj opštini su dobro organizovani i tamo su upućene ekipe Žandarmerije, vojske, vatrogasaca i policije da do nepristupačnih terena Svrljiških planina stignu peške.

– U toku dana biće izveden desant kako bi se sprečilo širenje požara, a tamo gori nisko rastinje i trava, pa očekujemo da do večeri požar bude lokalizovan – naglašava Jovičić.

Desant pripadnika Žandarmerije izveden je i na nepristupačnim terenima između sela Slavinja i Kamenica na Staroj planini.

Vatrogasac Miodrag Jovanović je na terenu već osam dana i kaže da u petnaestogodišnjoj karijeri ne pamti ovakav požar. – Teren je toliko težak, da nam je život u svakom trenutku ugrožen. Pucaju stene od toplote, lome se grane, dim, ali to je naš posao i trudimo se maksimalno da požar što pre ugasimo. Prošle noći je bilo najteže kod Slavinje i Kamenice, jer je požar bio u dužini od četiri kilometra i cele noći nismo spavali – objašnjava hrabri pirotski vatrogasac i potvrđuje odličnu saradnju sa pripadnicima Žandarmerije, vojske i kolega iz 28 gradova iz cele Srbije.

U gašenju požara učestvuje 900 šumara, 862 vatrogasca, 642 radnika MUP-a Srbije, 80 pripadnika Vojske Srbije i 640 ljudi iz lokalnih zajednica.

Kaorin je rekao da je lokalizovan i stavljen pod kontrolu požar u Deliblatskoj peščari, gde je opožareno ukupno 600 hektara, i dodao da će, usled procene da je tu situacija najkritičnija, posle podne u gašenje vatre biti uključen ruski protivpožarni avion. Na tom području osigurane su samo šume belog i crnog bora, jer su one najrizičnije, odnosno najlakše gore.

U Sremu je ugašen požar na oko dva hektara površine, a u istočnoj Srbiji na području Nacionalnog parka "Đerdap" požari na 250 hektara šumske površine i 100 hektara livada i pašnjaka su lokalizovani i ugašeni. Pod kontrolom je požar koji je izbio na 100 hektara površine između Donjeg Milanovca i Kladova, a na Tari je ugašen požar koji je zahvatio površinu od oko pet hektara, kazao je Kaorin.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.