Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dobročinstvo duže od jednog veka

Dobročinstvo duže od jednog veka
Љубица Жикић (Фото Б. Карталовић)

Kragujevac – Povodom 110 godina postojanja, kragujevačko Kolo srpskih sestara dobilo je monografiju, čiji su autori pedagog dr Milutin Milutinović i sociološkinja Lela Vujošević iz Centra za naučnoistraživački rad SANU pri Univerzitetu u Kragujevcu. Njihovim pregnućem, na više od 300 stranica ispričana je, praktično, istorija srpskog naroda prve polovine 20 veka, u kojoj je Kolo, posebno u ratnim i poratnim godinama, imalo značajnu ulogu, pre svega zahvaljujući mnogobrojnim humanitarnim akcijama u kojima su učestvovale članice ove organizacije. Drugi deo monografije odnosi se na godine obnove Kola, koje je posle Drugog svetskog rata, skrajnuto i zanemareno od nove revolucionarne vlasti, prestalo da postoji. 

Požrtvovanje i svest članica Kola da pomoć najugroženijima mora biti pružena bez obzira na težinu okolnosti postali su uzor ponašanja utemeljenog na najsvetlijim hrišćanskim i nacionalnim vrednostima. Te vrednosti članice Kola su negovale iz generacije u generaciju, duže od jednog veka, ostavljajući svakom sledećem naraštaju žena da kroz humanitarni i prosvetiteljski rad širi ljubav prema svom narodu.

Kolo srpskih sestara je osnovano 28. avgusta 1903. godine u Beogradu. Idejni tvorci su bili Nadežda Petrović, naša znamenita slikarka, i Delfa Ivanić, nastavnica iz Skoplja. U uvodnom slovu monografije – „Istinska elita”, prof. dr Dragan Nedeljković kaže:

„Obe su bile spremne da se za uzvišene ideale žrtvuju. Nadežda je pratila srpsku vojsku, kao bolničarka, u balkanskim i Prvom svetskom ratu. Negovale je tifusare i od tifusa sama stradala... Delfa je, ne jednom, bila hapšena, i od neprijatelja i od domaćih ideoloških zanesenjaka... I druge članice Kola isticale su se kao dobrovoljne bolničarke u ratovima 1912–1918. Uzvišenim patriotizmom i sestrinskim zalaganjem, Kolo je steklo veliki nacionalni ugled koji su generacije žena čuvale i negovale.”

Šumadijsko Kolo srpskih sestara osnovano je samo mesec dana posle Kola beogradskog, 27. septembra 1903. Prva predsednica bila je Jelisaveta Dukić. Današnji Mesni odbor Kola srpskih sestara u Kragujevcu baštini tradiciju te organizacije.

Ugašeno posle Drugog svetskog rata, kragujevačko Kolo obnovilo je rad 1991, a prva predsednica je bila dr Radmila Erski. Bisenija Simić je postavila temelje moderne organizacije, a aktuelna predsednica je Ljubica Žikić, profesorka književnosti.

– Kolo srpskih sestara uvek je delilo sudbinu svog naroda. I u oslobodilačkim ratovima s početka 20. veka, i tokom sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, kada smo pomagali izbeglicama iz Hrvatske, Bosne, sa Kosova i Metohije. Članice Kola uvek je krasila ljubav prema rodu i onima koji su u nevolji. To je unutrašnji moralni princip. Zajednički duh je uvek postojao, mada danas, kada se naše društvo suočava sa materijalnom oskudicom, radimo u izuzetno teškim okolnostima. Priložnika i priloga je sve manje, pa apelujem na one koji imaju da nam pomognu. I kad je reč o humanitarnom radu, i kad je u pitanju negovanje našeg pisma i jezika, koje afirmišemo kroz mnogobrojne kulturno-prosvetiteljske aktivnosti – kaže predsednica Žikić.

Kragujevačko Kolo danas ima pedesetak aktivnih članica, a učenice i studentkinje formirale su Devojačko kolo. U humanitarnom radu i kulturno-prosvetiteljskoj misiji Kola, njihov doprinos je veliki.

Kragujevačko Kolo ovih dana prikuplja pomoć za mališane iz obdaništa u Dobrotinu na Kosmetu, koji će dobiti nove knjige, garderobu i igračke. Pomoć deci, posebno onoj kojoj je potrebno lečenje u inostranstvu, spada u redovne aktivnosti Kola, čije se članice, podjednako revnosno, brinu i o starim i siromašnim sugrađanima.

Kragujevačko Kolo srpskih sestara, koje ima dobru saradnju sa lokalnom upravom, Eparhijom šumadijskom i Crvenim krstom, kao i sa drugim udruženjima sličnog karaktera, posebnu pažnju posvećuje organizaciji savremenih humanitarnih balova. Na tim večerima prikuplja se pomoć, ali se i obnavlja tradicija, u kojoj su balovi imali značajno mesto kao skupovi koji su afirmisali lepo ponašanje i kulturu dobročinstva.

Prvi bal je organizovan pod pokroviteljstvom Dragice Nikolić, supruge predsednika Nikolića, međutim, na drugom, nedavno održanom, izostala je očekivana pomoć priložnika. Članice kragujevačkog Kola su obrazovane, vredne i skromne žene, sa podjednakim požrtvovanjem ispunjavaju svoje porodične i profesionalne obaveze, ali naglašavaju da je u humanitarnom i prosvetiteljskom radu podrška i njima potrebna.  

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.