Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zloupotrebe strahova političara

Zloupotrebe strahova političara
Ивица Дачић, Борис Тадић, Снежана Маловић (Фотодокументација „Политике”)

Po­je­di­ni na­čel­ni­ci po­li­ci­je go­di­na­ma ču­va­ju funk­ci­je ta­ko što dr­žav­ne funk­ci­o­ne­re, od či­je do­bre vo­lje za­vi­se nji­ho­ve po­zi­ci­je, „hra­ne” in­for­ma­ci­ja­ma o to­me ka­ko im je ži­vot ugro­žen. Ka­ko je naš list pi­sao u ju­če­ra­šnjem is­tra­ži­va­nju („Tu­ča na spla­vu uma­lo sru­ši­la Vu­či­će­vu vla­du”), me­tod je bio da se pro­na­đe ne­ko iz kri­mi­no­ge­nih struk­tu­ra ko bi dao in­for­ma­ci­ju da se „spre­ma aten­tat” na vi­so­kog funk­ci­o­ne­ra. On­da bi po­li­caj­ci do­šli kod tog funk­ci­o­ne­ra i obe­ća­li mu za­šti­tu, sti­ču­ći ta­ko nje­go­vu za­hval­nost i po­ve­re­nje. 

Od 2003. go­di­ne dr­žav­ni or­ga­ni sva­ku in­for­ma­ci­ju o even­tu­al­nom aten­ta­tu uzi­ma­ju ve­o­ma ozbilj­no, jer pret­nje ko­je su na kra­ju do­ve­le do aten­ta­ta na pre­mi­je­ra Zo­ra­na Đin­đi­ća u po­čet­ku ni­su ta­ko tre­ti­ra­ne. Do­cent dok­tor Mi­lan Mi­lić, psi­ho­log, ka­že da ni­je ne­u­o­bi­ča­je­no da lju­di na vi­so­kim funk­ci­ja­ma „pri­vla­če agre­si­ju” ve­li­kog bro­ja lju­di. 

Uvek ima ne­za­do­volj­ni­ka, ko­ji su uve­re­ni da je dr­ža­va pre­ma nji­ma ne­pra­ved­na. 

– Ta­kva ne­ga­tiv­na ener­gi­ja vra­ća se oni­ma ko­ji pred­sta­vlja­ju dr­ža­vu. To ide u opis rad­nog me­sta sva­kog funk­ci­o­ne­ra, po­li­ti­čar mo­ra da bu­de na­vik­nut na iz­li­ve mr­žnje, da je sve­stan da do­no­si od­lu­ke ko­je se mno­gi­ma ne­će do­pa­sti – ob­ja­šnja­va Mi­lić. 

On do­da­je da sva­ko ko je na vla­sti mo­ra da zna da pret­nja stal­no vi­si u va­zdu­hu. 

– Sre­ćom, vr­lo je ret­ko to fak­tič­ka pret­nja. Taj psi­ho­lo­ški do­ži­vljaj da ste ne­ko­me me­ta ne mo­že da re­zul­ti­ra mi­rom. Stal­no ste na­pe­ti, mo­ra­te oslu­ški­va­ti šta se pri­ča – ka­že Mi­lić.

U ta­kvoj si­tu­a­ci­ji, dr­žav­ni funk­ci­o­ner ži­vi u stal­nom ose­ća­nju ne­mi­ra, stal­no oslu­šku­je šta se zbi­va svu­da u nje­go­vom sek­to­ru, i obra­ća ve­li­ku pa­žnju na gla­si­ne. Me­đu­tim, do­da­je on, za po­li­ti­ča­ra po­seb­nu te­ži­nu ima ka­da mu pret­nju sa­op­šti slu­žba ko­ja se ba­vi spre­ča­va­njem tih na­pa­da. 

– Ni­je neo­bič­no da se u ta­kvoj si­tu­a­ci­ji funk­ci­o­ne­ri­ma obez­be­di si­gur­nost, a da za­štit­ni­ci do­bi­ju ne­ke be­ne­fi­te – ka­že Mi­lić, do­da­ju­ći da „lju­di ko­ji ni­su na tim po­zi­ci­ja­ma ne mo­gu do kra­ja da raz­u­me­ju sve što pra­ti ži­vot jed­nog zva­nič­ni­ka”. 

U po­sled­njih je­da­na­est go­di­na u jav­no­sti su se po­ja­vlji­va­le raz­ne pri­če o pri­pre­ma­ma aten­ta­ta na vi­so­ke dr­žav­ne funk­ci­o­ne­re. Biv­ši pred­sed­nik Bo­ris Ta­dić, biv­ši pre­mi­jer Ivi­ca Da­čić, biv­ši mi­ni­star unu­tra­šnjih po­slo­va Dra­gan Jo­čić, te biv­ša mi­ni­star­ka prav­de Sne­ža­na Ma­lo­vić, biv­ši dr­žav­ni se­kre­tar Slo­bo­dan Ho­men i mno­gi dru­gi, če­sto su po­mi­nja­ni u jav­no­sti kao me­te ra­znih aten­ta­to­ra. Sa­mo pre­mi­je­ru Alek­san­dru Vu­či­ću u po­sled­njih ne­ko­li­ko me­se­ci u če­ti­ri na­vra­ta sig­na­li­zi­ran je po­ku­šaj aten­ta­ta. Te in­for­ma­ci­je su iz MUP-a pro­sle­đi­va­ne Voj­no­be­zbed­no­snoj agen­ci­ji (VBA) ko­ja uče­stvu­je u za­šti­ti pre­mi­je­ra. 

Ipak, ni­ko u Sr­bi­ji ni­kad ni­je pro­ce­su­i­ran za pri­pre­ma­nje ubi­stva vi­so­kog dr­žav­nog funk­ci­o­ne­ra. Ni­jed­nu pri­ja­vu po­li­ci­ja ni­je pod­ne­la, ni­jed­na op­tu­žni­ca ni­je po­dig­nu­ta, a o sud­skim pre­su­da­ma da ne go­vo­ri­mo. Sve na­vod­ne pret­nje su za­vr­ša­va­le u pa­pi­ri­ma, slu­žbe­nim be­le­ška­ma i ope­ra­tiv­nim in­for­ma­ci­ja­ma. 

Ute­šno je što je sva­ka in­for­ma­ci­ja de­talj­no pro­ve­re­na. Ta­ko se is­po­sta­vi­lo da su mno­ge od njih bi­le la­žne i to je bio znak da po­sto­je po­je­din­ci ko­ji če­sto zna­ju da zlo­u­po­tre­be re­a­lan strah od opa­sno­sti. Sa­go­vor­ni­ci „Po­li­ti­ke” nas uve­ra­va­ju da će i u bu­du­ćem pe­ri­o­du sva­ka in­for­ma­ci­ja bi­ti de­talj­no is­pi­ta­na i pro­ve­re­na. 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.