Pluton prekriva mnogo više leda nego što se mislilo
Kejp Kanaveral – Površinu Plutona prekriva mnogo više leda nego što su naučnici prvobitno mislili, izvestio je Si-En-En pozivajući se na poslednja saznanja američke svemirske agencije NASA.
Patuljasta planeta prekrivena je velikom količinom leda, što se sada može videti na najnovijoj mapi agencije NASA napravljenoj na osnovu najnovijih podataka sa sonde „Novi horizonti”, prenela je Beta.
Ta mapa preciznija je od stare verzije kreirane korišćenjem podataka sa sonde „Novi horizonti” i njenog „istorijskog leta” iz 2015. godine. Prethodna mapa je imala manu pošto su površine sa zaleđenom vodom bile maskirane slikom zaleđenim metanom, tako da je prikazivala jedino površine s velikom količinom leda.
Sonda „Novi horizonti” je posle prolaksa pored Plutona u julu krenula u novu misiju s druge strane patuljaste planete gde traži mali objekat „2014 MU69” u Kajperovom pojasu
Naučnici su u prikupljanu podataka predstavljenih na novoj mapi koristili nove metode, koje su podrazumevale spajanje dve vrste infracrvenih slika nastalih snimanjem specijalnim instrumentima, sa udaljenosti od nešto više od 100.000 kilometara. To je omogućilo naučnicima da naprave razliku između slika zaleđenih površina koju stvaraju azot i metan i da istaknu zaleđenu vodu.
Iako je poznato da je Pluton ledeno kraljevstvo i da su na patuljastoj planeti uočena dva ledena vulkana (kriovulkani), naučnici agencije NASA smatraju da je ovo značajno otkriće. Prema novoj mapi, manje količine zaleđene vode pronađene su i na Sputnik Planumu na zapadnom delu Plutona.
Sonda „Novi horizonti” je posle prolaksa pored Plutona u julu prošle godine krenula u novu misiju milionima kilometara s druge strane patuljaste planete gde traži mali objekat „2014 MU69” u Kajperovom pojasu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


