Subota, 13.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Adolf tviter

Adolf tviter

Nisam dobio čestitku ministra kulture i informisanja Ivana Tasovca povodom svetskog dana slobode govora, 3. maja, ali sam za nju saznao iz tviter komentara potpredsednika DSS-a Dragana Maršićanina.

„Kad ministar Tasovac čestita medijskim poslenicima Dan slobode medija, to je kao da Rudolf Hes čestita logorašima Aušvica Dan ljudskih prava”, zapisao je bivši predsednik Narodne skupštine i ambasador Srbije i Crne Gore u Švajcarskoj.

Ne znam da li je Tasovac uputio pomenutu čestitku „medijskim poslenicima”, možda zato što se ne prepoznajem u terminu „poslenik”, niti mi je poznato šta ta reč znači.

Za nas novinare čestitka resornog ministra, čak i da smo je lično dobili na svom radnom stolu, ne znači mnogo ako nije potkrepljena konkretnim sadržajem: većim zaradama, boljim uslovima rada i svim onim što bi „sedmoj sili” omogućilo da bude zaista sila.

Međutim, Tasovca, onako raščupanog, zaista ne mogu da zamislim sa hitlerovskim brčićima i otrovnim gasom u rukama, više mi liči na britanskog pankera Sida Višiza kome su umesto bas gitare uvalili dirigentski štapić.

U najgorem slučaju mogao bih da se složim da se čovek ne meša previše u svoj posao, što možda i nije tako loše. Bar neka nas pusti da radimo bez mešanja države i njenih „poslenika” i to je već neki uspeh.

Ali, Maršićanin ne samo što je „poslenik” DSS-a, već i njegov bivši poslanik. Da li će biti poslanik i u novom sazivu tek ćemo da vidimo, jer je na 16. mestu na listi koja je osvojila 13 mandata u skupštini.

Zato ga pamtimo iz onog vremena kada su DSS i njihovog lidera zvali „Šešelj u fraku”, sumnjičeći ih za klerofašističke tendencije. I to su radili baš oni koji su ranije od Miloševića pravili Adolfa Hitlera, a želeli su i od Koštunice da naprave Miloševića. To sada ne smeta Maršićaninu koji bi da navuče Tasovcu, ni manje ni više, nego šinjel esesovca.

Ima i onih, naravno, kojima je sve to smešno i zabavno, koji aplaudiraju Maršićaninu na dovitljivosti i originalnosti. S ovim bi se teško složili mnogi internet forumaši koji znaju za „Godvinov zakon”.

To je tradicija na mnogim diskusionim forumima da se rasprava prekida kad neki od učesnika potegne „Hitlerovu kartu”, odnosno počinje da pominje naciste, logore i slična hiperbolisana poređenja.

Majk Godvin je otkrio zakonitost po kojoj, čim se neka diskusija previše rastegne, u nju pre ili kasnije obavezno „uskaču” nacisti – u slučaju Srbije, sećaju se de-es-esovci, u tu svrhu su korišćeni „klerofašisti”.

To bi bilo isto toliko neukusno kao kad bi sad neko Maršićaninu koji lamentira nad hitlerovcima nabijao na nos da je na poslednjim izborima na istoj listi s njim bio i praunuk Nedićevog rođenog brata. A što se Tasovca tiče, ipak mi mnogo više liči na filharmoničara nego na oberšturmbanfirera.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.