Nedelja, 07.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
FENOMENI

Emirati planiraju izgradnju veštačke planine

Da bi rešili probleme sa manjkom padavina, UAE nameravaju da usred pustinje naprave uzvišenje s ciljem da neprirodnim putem izazovu kišu
Emirati planiraju izgradnju veštačke planine
После Палм џумеире, вештачког архипелага у облику палме, изградња планине делује као прилично амбициозан пројекат (Фото Ројтерс/М. Шеиферт)

Izgradnja najviše zgrade na svetu i veštačkih ostrva – neverovatni graditeljski poduhvati po kojima je Dubai prepoznatljiv – deluju tek kao mali korak u poređenju s onim što se u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) najavljuje. Reč je o nameri da se usred pustinje napravi veštačka planina i to s ciljem da se neprirodnim putem izazovu padavine za kojima vape stanovnici monarhije koja će još jednom pokazati da joj megalomanski projekti nisu strani.

I pored kule Burdž kalifa, najviše zgrade na svetu visoke 830 metara, i Palm džumeire, veštačkog arhipelaga u obliku palme, izgradnja planine deluje kao prilično ambiciozan projekat čak i za standarde UAE.

Jedini cilj budućeg uzvišenja jeste da donese kišu. Stručnjaci američkog Nacionalnog centra za atmosferska istraživanja trenutno se bave naučnim procenama da li bi i kako planina, kao ljudskih ruku delo, mogla da doprinese povećanju količine padavina. Ključna pitanja na koja njihova studija treba da odgovori jesu kako bi veštačko brdo uticalo na atmosferske prilike, gde bi ga bilo najbolje podići i, što je najvažnije, koliko bi visok trebalo da bude vrh i koliki bi nagib trebalo da imaju njegove padine. Očekuju da će u toku leta završiti prvu fazu svog istraživanja, izvestili su svetski mediji.

Kiša u Emiratima pada svega nekoliko dana u godini, dok tokom leta, kada temperatura prelazi 40 stepeni Celzijusovih, padavina gotovo da i nema

Kiša u Emiratima pada svega nekoliko dana u godini, dok tokom leta, kada temperatura prelazi 40 stepeni Celzijusovih, padavina gotovo da i nema. Nasuprot tome, žitelji UAE, zemlje koja važi i za stecište poslovnog sveta i jednu od novootkrivenih turističkih destinacija, nalaze se među najvećim svetskim potrošačima vode po glavi stanovnika sa oko 550 litara dnevno. To je znatno više od međunarodnog proseka koji je između 170 i 300 litara po stanovniku dnevno. Zbog toga ova država već koristi određene načine uticaja na oblake s ciljem povećanja količine padavina. Međutim, koliko god se činilo da je takva ljudska intervencija na prirodne procese neophodna, ne ide uvek sve po planu. Rekordna količina padavina u martu, na primer, delom se pripisuje posledicama ljudskog delovanja. Obilna kiša i vetar doveli su do pravog haosa u zemlji, do poplava i otkazivanja avionskih letova.

Ukoliko izgradnja veštačke planine bude zahtevala previše novca za tamošnje vlasti, one će od toga odustati i okrenuće se alternativnim rešenjima, naveli su stručnjaci uključeni u izradu naučne studije. Ako novac ne bude problem, uslediće potraga za kompanijom kadrom da realizuje zamisao naučnika, odnosno koja će da proceni da li je izgradnja veštačke planine tehnički uopšte moguća.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.