Subota, 06.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ručno pravljeni bicikl osvaja svet

Britanski Bi-Bi-Si proglasio je srpski „arhont”, električni dvotočkaš beogradske početničke kompanije „Ono bajks”, za ubedljivo najlepši dvotočkaš u 2016. godini
Ručno pravljeni bicikl osvaja svet
„Архонт” је најлепши електрични бицикл за 2016. годину (Фотографије „Оно бајкс”)
Marko Šćepanović

Za najlepši bicikl na svetu u 2016. britanski Bi-Bi-Si proglasio je srpski „arhont”, električni dvotočkaš beogradske početničke kompanije „Ono bajks”.

Ovo priznanje došlo je posle nastupa mladog tima dizajnera i konstruktora na „Pionirs festivalu” u Beču u maju ove godine, koji je podržala Privredna komora Srbije. Prvenac srpskog proizvođača „na struju” – ručni rad, jedinstven po dizajnu i tehnologiji, privukao je veliku pažnju posetilaca i investitora.

Marko Šćepanović(34), osnivač i direktor „Ono bajksa”, ističe da je cilj kompanije da zauzme jedno od vodećih mesta na svetskom tržištu električnih bicikala. Ali i da razvija proizvodnju elektromotora, kako bi proizvod sto odsto bio „mejd in Srbija” i da, dugoročno, tehnologiju koju unapređuje ugrađuje i u druga električna vozila.

– Ovo je za nas do sada najprijatnije iznenađenje, najznačajnije priznanje i veliki podsticaj za dalji razvoj, a naši novi modeli biće još kvalitetniji, brži, udobniji i atraktivniji – kaže jedan od osnivača i direktor kompanije Marko Šćepanović. – Osim potvrde da naš tim radi odlično, dobili smo i najbolju preporuku potencijalnim investitorima, pre svega iz Amerike i Zapadne Evrope.

Biti „zelen” ubrzano postaje standard svakodnevnog života, a ova ideja je oduvek predstavljala srž koncepta bicikla. Ako se na bicikl doda snažan i pouzdan elektromotor, dobija se savršeno sredstvo održivog gradskog prevoza. „Ono bajks” su izuzetno kvalitetni i elegantni. Rađeni su ručno, kako bi ispunili sve zahteve naručilaca. Svaki proizvedeni komad je jedinstven.

„Arhont”, prvi model tročlane ekipe „Ono bajksa”, tri metra je dug, s namerom da ponudi uzbuđenje i uživanje u vožnji, nagoveštaj je pravca u kome žele da razvijaju svoj karakteristični stil i najava onoga što tek dolazi.

– Ram i viljuška se izrađuju od raznih materijala, počev od čelika, prohroma, a ubuduće i od titanijuma i karbona – kaže Šćepanović. – Namera je da dobro izgledaju i da su izdržljivi. Dizajnira ih moj brat Saša, s namerom da privuku pažnju svojim izvijenim telom, zakrivljenih linija i pažljivo razrađenim proporcijama.

„Arhont elektro” ima motor od šest kilovata, u ponudi su jače i slabije varijante, četvorostepeni manuelni „menjač”– uz dodatak rikverca – i šlumpf pogon, koji omogućuje pedalanje čak i pri najvećoj brzini od 80 kilometara na čas. U električnoj verziji pokreće ga litijum-jonska ili litijum fero-fosfatna baterija, jačine od 36 vati i 10 amper časa do 96 vati i 40 amper časa.

Baterija je u kućištu od ugljeničnih vlakana, metala ili poliestera. U zavisnosti od veličine, baterija omogućava da bicikl s jednim punjenjem pređe od 40 do 200 kilometara, bez korišćenja pedala.

–„Ono bajks” za 2017. godinu planira da nastupa na Euro bajku u Minhenu, Lajk bajku u Monte Karlu i Inter bajku u SAD – kaže Marko Šćepanović. – Imamo pozive da svoje bicikle prikažemo i u Pekingu i Abu Dabiju, ali mi smo početnička firma, a prikazivanje na sajmovima mnogo košta. Razvijamo i mobilnu aplikaciju koja će omogućiti da mobilni telefon postane kontrolna tabla bicikla.

Cena tih bicikala kreće se od 1.999 evra do 7.999. evra.

Kompaniju „Ono bajks” za sada čine braća Saša i Marko Šćepanović i Sani Migati. Saša je dizajner i idejni tvorac „arhonta”, Marko je direktor, a Sani je organizator proizvodnje.

– Nameravamo da zaposlimo tim inženjera koji će razviti naš motor, bateriju i kontroler, a takođe i tim koji će raditi na daljem usavršavanju konstrukcije rama i viljuške – kaže Marko. – Kod nas kupac sam kreira svoj bicikl. On bira sve – od materijala, motora, kontrolera i baterije, do biciklističkih delova i boje.

Tržište za njihove dvotočkaše je, pre svega SAD, zatim Holandija, Nemačka, Danska, zemlje Skandinavije, Rusija, Japan, Koreja, Australija...

Komentari16
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.