Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Loša mera hrvatstva

„Mera hrvatstva nije koliko se voli hrvatska domovina, već koliko se ne voli Srbija”, rekao je nedavno bivši hrvatski predsednik Ivo Josipović, a čini se da ta ocena svakim danom dobija poneku potvrdu. Proteklog vikenda su po zlu čuveni „Bed blu bojsi” pretukli u Zagrebu navijače Partizana. Hrvatski očevici kažu – iz čista mira.

Uličnom napadu prethodio je onaj u diplomatskom ringu. Ivica Dačić bi rekao da je i to bilo iz čista mira, dok je njegov hrvatski kolega Davor Ivo Štir ocenu da je Alojzije Stepinac bio ratni zločinac doživeo kao klevetu i uvredu na račun čoveka kome je Hrvatska upravo podigla spomenik.

Diplomatski rat na liniji Beograd–Zagreb ponovo se, kao i prošlog leta, odvija na „drugoj borbenoj liniji” – između šefova diplomatija, s tim što je prošle godine boje šahovnice „branio” Miro Kovač. Na srpskoj strani to je ponovo Dačić, uz povremena uskakanja Aleksandra Vulina. Premijeri dve države Aleksandar Vučić i Andrej Plenković čuvaju se „prejake reči”. A kako je to juče otkrio Štir, među njima postoji otvoreni kanal komunikacije.

I tada kao i sada za Beograd je neprihvatljivo hrvatsko tumačenje istorijske uloge pojedinih ličnosti. Lane je sve počelo sa otkrivanjem spomenika osuđenom teroristi Miri Barešiću, usledile su srpska nota pa hrvatska kao odgovor i tako unedogled. U novom „valu” prozivki, za sada, imamo jedan „oštar protest” koji je hrvatska strana uložila preko ambasadorke Srbije u toj zemlji Mire Nikolić.

Da li se i koliko u Hrvatskoj koketira sa ustaštvom?

Svi, od aktuelnih političara do običnog sveta i analitičara, reći će vam da je to preterivanje i zlonamerno etiketiranje bez valjanog osnova. Za mnoge Hrvate to je uvreda, ali je i činjenica da se u ovoj zemlji u protekloj godini desilo mnogo toga što možda daje za pravo i onima koji ovako doživljavaju današnju Hrvatsku. A sve to bez većeg otpora građana, tek uz sporadične proteste pojedinaca i nevladinih organizacija i mlaku ili nikakvu reakciju ili čak i podršku najviših državnih zvaničnika.

Tako se još traži „sistemsko” rešenje za ploču sa ustaškim pozdravom „Za dom spremni” postavljenu prošlog novembra blizu logora Jasenovac, još odzvanja izvinjenje predsednice Grabar Kitarović zbog „spornih srpskih čokoladica” koje su se našle u paketiću za dubrovačke mališane, a onda i ukidanje presude Branimiru Glavašu, osuđenom za zločine nad srpskim civilima u Osijeku, pa spomenik Barišiću, a sada i Stepincu. I pored svega toga, malo je onih koji se, poput istoričara Hrvoja Klasića, pitaju „u kakvoj mi to državi živimo”.

Saznali smo da je taj kanal komunikacije Beograda i Zagreba i posle svega i uprkos svemu otvoren i odvija se daleko od očiju javnosti. Možda to povećava izglede da se nešto i učini na poboljšanju odnosa, jer prethodni pokušaj srpskog premijera i hrvatske predsednice u junu prošle godine nije opravdao epitet istorijskog.

Komentari23
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Frane Batić
Samo dvije riječi u vezi srpskih čokoladica koje se mogu kupiit u hrvatskim trgovinama. Srpska javnost nije obavještena da su ti paketi sa spornim čokoladicama darovani djeci na dan spomena na najžešće bombardiranje Dubrovnika od strane JNA i srpskih snaga. Toga dana taj užasan događaj se obilježavao, o tome se govorilo ta se vojska spominjala i u kontekstu srpske uloge u tome. Misli li u Srbiji netko da na taj dan treba djeci darovati srpsku čokoladu. Kao da amerikancima na dan napada na Pearl Harbour darujete japansku čokoladu! Ne bi prošlo unatoč kasnije uspostavljenoga savezništva.
Ilic Momcilo
Postovani gospodine Frane Baticu. Imam za Vas jedno pitanje, na koje imam tacan odgovor,ali bih zeleo da cujem i Vas iako ste ocito Hrvat,iako ja imam prijatelje u Hrvatskoj koji su mi jednaki prijateljima u Srbiji,koji isto to osecaju prema meni, iako je rodjeni brat jedne prijateljice, koji je nasilno mobilisan, izgubio ruku u ratu izazvanom cepanjem SFRJ, gde su bili glavni krivci, zajedno slovenacki i Vasi hrvatski politicki genijalci koji su oziveli onu uzasnu ideologiju.Sa tim prijateljima se i cujem i vidjam. Dakle pitanje za Vas je; "Koliko je Dubrovcana stradalo od tog "uzasnog" bombardovanja,i kolika je materijalna steta,oduzimajuci onu koju ste sami napravili.!?" Ne bih to znao da mi to nije rekao jedan od tih prijatelja Hrvata. Ima tu jos pitanja,postovani gospodine,ali ta pitanja vise nemaju svrhu,pored novostvorene psihologije.
Теофил Од Византије
Српски Дубровник:Скоро сви бискупи до 1945 изјашњавали су се као Срби а на згради бискупије и данас стоји ћирилични натпис! Гундулићев "Осман" надахнут је србском епиком, а последњи потомак породице Гундулић био је дубровачки градоначелник Франо (Гондола), члан Србске странке. У 19. веку Дубровчанин Матија Бан први је употребио израз четници за србске герилце, био је васпитач кћери кнеза Александра Карађорђевића и члан србске владе.Највећи и најутицајнији дубровачки политичар, песник и филозоф 19. века, Медо Пуцић пише: "Са Ловчена вила кличе, здраво србски Дубровниче!" У пописима до 20. века у Дубровнику нема Хрвата, 90% становника се изјашњава као Срби, остали су Италијани, Чеси,.. АустроУгари насељавају неколико хиљада људи у Дубровник и тиме мењају национални састав града. Дубровачки Срби - католици у првој Југославији терани су да се изјасне као Југославени, у НДХ су убијани, а у другој Југославији су се морали изјаснити као Хрвати. Отето је проклето, и биће враћено !
Извињавам се на ћирилици
Са намјером да не подлегнем емоцијама рекао бих да су Хрвати веома немиран, односно хиперактиван народ. Не би се рекло да је велика срећа живјети са Хрватима, или поред, о њих о чему свједоче многобројне јаме са српским костима. Наравно ипак не бих потцјењивао ни допринос који су неки Хрвати дали развоју донедавно заједничке нам државе. Бројчано мали а растегнути диљем "католичког предзиђа" на Балкану Хрвати су примјер изманипулисаног народа несигурног у свој идентитет. У његовој прошлости несумњиво најважнију улогу имали су Германи и Ватикан који су у Србима видјели главну препреку свом надирању. Парадоксално је али истинито да је "отац у Хрвата", Анте Старчевић, који је у борби за самосталну Хрватску знао бити итекакав антиклерикалац сматрајући Католичанство главном копчом Хрвата и КУндК монархије, ипак за главне непријатеље узео Србе сматрајући их "накотом зрелим за сјекире". Не треба се стога чудити што су хрватске усташе прву српску главу у Јасеновцу намјениле Оцу нације
Lega
@Извињавам се на ћирилици- napišite nešto na latinici da Vas ceo svet razume. Ovako Vas ne razumije ni pola Srbije.
Rajkovic Nenad
@za marina saleta'...tako da, nosite se bre dodjavola i jedni i drugi sa Stepincima i Drazama i svim ostalim nebulozama.'' Nisi baš rekao da se grlimo ali izjednacavanje njega i Draže nije nesto sto moze tek tako da se 'pljusne' na sto. Hvala, ne treba automobil. Poštuj Čiču.
kapetan bele lade
Lazi koje cak plasiraju i politikanti u Srbiji su dno dna sramote i mazohizma ? Zamislite da ONI ne barataju niti obicnom matematikom, ako je u RH prema popisu 1991-e bilo oko 800.000 Srba i Jugoslovena a danas oko 160.000, to po matematici BG-e politikanata iznosi proteranih 200.000 !? Onda se bune kada se 700-800.000 umrlih u "radnom logoru Jasenovac", a ostali sirom,u RH svede na 80.000??? Mogao bi svako navoditi primere van pameti ali kome?
Travis Bickle
Poštovani matematičaru. NDH se prostirala na teritoriji današnje Hrvatske, BiH, i Srema. Dakle osnovica za obračun vam je pogrešna. Takođe ne razlikujete Jasenovac od ukupnih žrtava genocida, koji se odvijao na ovoj teritoriji. To vam je zajedničko sa onima na koje se obrušavate.
мргуд
Мало вам је та математика шојићевска, рогобатна до зла бога. Зна се да је Срба 1991.-ве било у хрватској око 580.000и зна се да их није протерано само 200.000 и исто тако се зна да је врло велико број Југословена, а и Срба престао да буде то што је био и сада су хрвати. Податке можете, само треба хтети истину, наћи било где.
Милош Ј. Косовац
Свако у своје време пева своје песме. Сваким даном пристижу нови контигенти оружја и војске на територијама што ближе граници Руске федерарције. Не могу бити то територије неке самосталне државе, јер није нити оружје нити војска њихова, већ страна, а под командома НАТО-а, односно Пентагона. Из истог разлога покатоличени Украјинци као полудели фашисти већ су почели да убијају своју браћу православне вере а у сопственој земљи. То знају наша браћа Хрвати, а међу њима усташки монструми, па нам сваким даном шаљу поруке да ће опет да нас кољу. А како је Влада усташка, они су већ спремни само чекају да започну они који са њима командују, некада Нацисти, сада Натовци, тада Немци, сада Американци. Тако је то када би Сотона да завлада светом.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.