Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
ZAŠTO MRZIM PONEDELjAK

Našli njega, našli nas

Našli njega, našli nas
Многи тврде да су баштиници Ђинђићевог наслеђа: Чедомир Јовановић (Фото Танјуг / С. Радовановић)

Sve televizije su u subotu objavile: „Na današnji dan pre sto godina u svojoj ćeliji je pronađen mrtav Slobodan Milošević!”

Aaaa, on se krio da bi umro, ali su ga ipak pronašli.

Mogao je da bude bilo gde, ali nije bio ni u kafiću u centru Haga, nije bio ni u Moskvi (gde bi mogao da bude, ali nije) u Beogradu svakako nije bio. Kad je umro.

*

Ko se pravi nevešt?

Student koji je posredovao?

Koštunica?

Đinđić?

*

Da li znate vi (koji ste „doneli demokratiju u Srbiju”) šta ste učinili? Pa, vi, kada ste njega isporučili pa ubili, sve nas ste učinili ubicama i zločincima za tri sledeća veka!

I opet hoćete na vlast.

*

I Đinđića ste ubili! Pa tako što ste silom došli na vlast! Uličnim nasiljem! Eto zato. Taj čovek je bio potencijalni reformator, obrazovan i politički sposoban, ali ne može na silu, ne može šamarčine, ne može izbacivanje na ulicu. Mora da se izađe na izbore, na crtu. Ne na tu crtu, pocepani studente.

*

I što stalno pominjete devedesete? Pa on je ubijen dvehiljaditih. Obojica.

*

Oko tih šamarčina još da dodam: Veliki pisac, demokrata, pretio mi je šamarčinom samo zato što ponovo pišem. Da, u svojoj kolumni veliki pisac u velikom listu koji se štampa u tri hiljade primeraka a proda u 30 (trideset) komada. A opstaje godinama. Kako to? Ko to plaća?

A posle kad im kažeš da su plaćenici oni kažu vraćaju se devedesete. A ja kao urednik „Politike” iz devedesetih da sam imao tiraž manji od trista hiljada ubio bih se skokom s vrha te kuće koja sada nema ni svoju kuću. Pa uzela im jedna banka. Davali za plate, davali, davali a onda im jednog dana saopštili da su podstanari.

*

A u tom nesrećnom martu uveliko smo se spremali za bombardovanje. Pa, naravno da smo znali. Ili mislite da je NATO do osam uveče premišljao šta će i kako će ili je napad pripreman godinu i više.

*

  • Gde čekaš bombardovanje?
  • Kod kuće, s porodicom. Skromno.

*

Onda idu svetske vesti. Dvadeset hiljada ljudi umire od gladi. Svi plaču. „Ovo je strašno.” „Šta je strašno?” „Pa kako ste mogli da bombardujete Srbiju, a ne možete da nahranite jedan Jemen? Ima za bombe, nema za pirinač?”

*

Da se podsetimo malo na bombardovanje države u centru Evrope. Ovo je tekst objavljen u Politici „devedesetih”, moj, naravno:

Amerikancima i ostalim našim dušmanima iz Evrope, kolevke civilizacije, na ulasku u treći mesec uništavanja Srbije želimo da im se izvinjava Džejmi Šej, da ih budi Avram Izrael, da im zvuk sirene za uzbunu postane hit dana, da reemituju program državne televizije, da puštaju samo filmove, da prvo što porodilja čuje ne bude plač deteta nego šištanje dolazećeg „tomahavka”, da kupuju konzerve za godinu dana unapred, da puše „lovćen”, da kupuju benzin po dve marke, da ih uhapse što su kupovali benzin na crno, da prodaju porodični nakit, da donesu butan bocu iz vikendice, da im neko sruši vikendice, da krene vazdušna opasnost dok su s detetom kod lekara, da im komšija drži radionicu u skloništu, da imaju sklonište, da nemaju sklonište, da imaju taštu na dijalizi kada bolnice moraju da budu prazne zbog očekivane navale, da im sruše zatvore da pobegnu kriminalci, da ne prime platu tri meseca, da im zbog toga iseku struju, da im grafitne bombe preduhitre radnike distribucije, da slušaju kako ih nadleću avioni dok pišu svoju nedeljnu kolumnu, da ih maltretiraju komarci zato što ne smeju da polete avioni, da gledaju kako im neko uništava mostove, puteve i sugrađane, da gledaju svoju decu s krupnim očima punim straha, da im se prekine fudbalsko prvenstvo, da se propiju, da vlada oseka viceva, da idu na prinudne odmore, da nemaju gde da odu na odmor, da nemaju od čega da odu na odmor, da ne razmišljaju o odmoru, da razmišljaju kako da plate kredite i ostale obaveze u koje su ušli kada su mislili da je među svetskim liderima ostao neki normalan, da nemaju kola, da im država nabavi kola ofarbana u zeleno s oznakama nacionalne armije, da se plaše, da piju „bensedine”, da svako veče prebrojavaju preostale pare, da se donese uredba da svi moraju da primaju čekove, a pekari prave hleb, da im kipovi slobode i slične građevine postanu dugački, a ne visoki, da su svaki dan na Si-Si-Enu, da zovu u tri ujutro rođake na periferiji da pitaju „gde je roknulo”, da im gase struju kad im se prohte, da rade na rezervnim živcima, da uveče rade na rezervnim položajima, da imaju podočnjake kao rakuni, da objašnjavaju deci zašto ne mogu da im kupe čokoladu, da se kreću uz pomoć baterijske lampe, da se bave predviđanjima, da se pitaju kako je moguće da su se komšijske zemlje ljubazno ponudile agresoru za pomoć svake vrste, a da im ovi odgovore da to ne rade što ih mrze već iz principa, da pred spavanje gledaju kakvo je nebo, da im Drecun objašnjava zašto padaju bespilotne letelice, da se slikaju pored nevidljivih aviona, da imaju koncerte na trgovima a glavne žurke na mostovima, da stanuju pored kineske ambasade, da im dođe pozivar na pendžer, da ih između dva bombardovanja udari i zemljotres, da obogate svoj rečnik terminom „kolateralna šteta”, da kupuju brašno na džakove, da im palačinke postanu glavno jelo, da pozorišta budu puna i džabe, da postanu grubi i vulgarni, da padne cena mesu, da meso nema ko da kupi, da konstatuju da drugačije i nije moglo da bude i da se preko nekih zahteva stvarno ne može...

*

Da im pogine neko drag i da im se sruši nešto što su voleli.

Komentari15
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dr.Sreten Bozic -Wongar
Da se Milosevica nije poprecio na putu ( 10 god ) NATO Bi stigao do Sibira. Slava heroju. Djindjic je bio podanik NATO-a. Imao je apartmant u Frankfurtu gde su se okupljali njegovi sledbenic. U Budimpesti je bila blagajna odakle se isporucivao novac za finansiranje otpora protivu Milosevica. O tome postoji i dokumentarni film . Ne bi se smelo zaboraviti kako je na Srbiju baceno 30.000 tona osiromaseno uranijuma.On ce nistiti naroid i prirodu za naredni 20.ooo godina - neosporni zakon fizike.
dragan d
Sve ste Vi to zapisali tada, tako je bilo. Nazalost vecina Srba je to vec zaboravila. Oni samo pamte ono sto im zapad kaze i samo u to veruju. Cast izuzetcima. Tudjman uspije da napravi ljepu njihovu na bazi ustaske tvorevine, Srbi se samo okomili na Milosevica a I ne vide odakle im djavo dolazi. Gospidin Bazdulj I njiegovi istomisljenice govore o EXPANZIONISTICKOJ politici Milosevica, a svi su u tom haosu uspeli da se prosire a Srbije da se smanji. I opet ce neko reci zbog politike Milosevica. Kakav paradoks.
Стршљен Слонеску
Ма како и колико му била блиска или далека, тема ПРОФИТЕРСТВА, у балканским ратовима, деведесетих година двадесетог века , господин Козић не би смео да је заобиђе, у некој од својих колумни, уочи председничких избора 2017. пролећа у Србијици, ако планира да "зашто мрзим понедељак" претекне после априла !
Синиша
Ех, да сте овако волели Ђинђића док је био жив... Можда бисте се сетили да је и 90-их неко убијен и не бисте желели некоме смрт ближњег...
035
Пиши , Козићу ! Страдија је рајска башта за сатиричаре , малограђане и спаситеље .

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.