Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Makronov novi trijumf

Francuski predsednik i njegova stranka „Republika u pokretu” na putu da osvoje rekordnih 390 do čak 445 od 577 mesta u parlamentu
Makronov novi trijumf
Млади председник ниже само победе: Макрон испред Јелисејске палате (Фото Ројтерс/Филипе Војажер)

Najmlađi predsednik u istoriji Francuske Emanuel Makron niže pobede. U rekordno niskoj izlaznosti u prvom krugu parlamentarnih izbora od svega 49 odsto, zabeležio je istorijski visok rezultat. Njegova pre mesec dana formirana stranka „Republika u pokretu” dobila je 32,2 odsto glasova, prenosi Rojters.

Osvojivši trećinu, predsednikova partija na dobrom je putu da u drugom krugu 18. juna osvoji ubedljivu većinu mesta, tačnije, po računici stručnjaka koju prenosi Rojters, mogli bi imati između rekordnih 390 do čak 445 od 577 poslaničkih fotelja.

Ogroman uspeh centrista doveo je do nezapamćenog poraza levice i desnice na čelu da socijalistima koji trpe gubitke bez presedana. Oni nižu poraze. Tada nestranački kandidat Makron eliminisao ih je u prvom aprilskom krugu da bi se u finalnoj trci za predsednika nadmetao sa Marin le Pen, koja vodi evroskeptični desničarski Nacionalni front. Tada vladajućim socijalistima pripalo je svega šest odsto glasova, da bi juče dobili samo sedam odsto podrške biračkog tela. Bi-Bi-Si prenosi da su republikanci Nikole Sarkozija prošli sa 21,56, Nacionalni front sa 13,2 procenta, dok je krajnje levičarska partija Žan-Lika Melanšona uzela 11 odsto podrške.

Bez poslaničkog mesta ostao je generalni sekretar NF Nikola Baj, a agencije prenose da je ista sudbina zadesila lidera Socijalističke partije Žan-Kristofa Kambadelija. Benoa Amon, koji je u predsedničkoj trci mahao socijalističkom zastavom, objavio je na „Tviteru” da je juče „eliminisan”. Nakon majskih izbora, kada su prvi put u istoriji doživeli da se njihov kandidat ne bori u finalu za Jelisejsku palatu, socijalisti su sada dodatno poniženi jer se maltene bore za opstanak. Kambadeli je priznao da je ovo neviđen poraz jer bi socijalisti, prema prvim projekcijama, lako mogli ostati bez 200 mesta, možda i više. Prethodna socijalistička vlada imala je 277 poslanika. Ako se u drugom krugu ostvari ovaj scenario, do juče najjača francuska partija doživeće debakl veći i od onog koji je zadesio njihovog Fransoa Olanda. Makron je inauguracijom sredinom maja ispratio Olanda kao najnepopularnijeg predsednika u istoriji Pete republike.

Stranka koja je formirala prethodnu vladu, čiji je osnivač Fransoa Miteran bio predsednik s najdužim vezanim stažom u dva mandata od po sedam godina, verovatno neće imati snage da funkcioniše kao solidna opozicija.

Naime, tradicionalni bastioni levog i desnog spektra dele tu sudbinu. Zbog katastrofalno lošeg odziva (i rezultata partije) oglasila se Marin le Pen. Ona je, piše Tanjug, apelovala na „patriotske” glasače da izađu u drugom krugu. Le Penova koja je u maju izgubila od Makrona, ali je izvojevala najveći lični i partijski uspeh od osnivanja NF, okrivila je izborni sistem u zemlji koji, kaže, nije naklonjen malim strankama. 

Ali, dok predsednik i njegovi kandidati za poslanike koje je birao iz redova naučnika, umetnika, vrsnih sportista i nevladinog sektora slave jer će zemlji kako su obećali, dati vladu i parlament „očišćene” od ljudi koji decenijama igraju na političkoj sceni, tamošnji kritičari upozoravaju da bi se na osnovu današnjeg stanja stvari moglo reći da će vladajuća partija predsedavati u jednopartijskoj državi. Oni ocenjuju da će opozicija biti slaba, a da će političko neiskustvo Makronovih poslanika učiniti parlament pokornim. Tako politički naučnik Žerom Sent Mari zaključuje da, „kada imate ogromnu parlamentarnu većinu i poslanike bez iskustva, izvršna vlast je izuzetno moćna”, navodi Rojters.

Kasting za izbor poslanika

Većina francuskih poslanika sedeće u parlamentu ne na osnovu političkog uspeha, već zahvaljujući tome što su se odlično pokazali na kastingu. Makronov tim, piše bečki „Hojte”, organizovao je svojevrsnu audiciju za budućeg poslanika. Prijavilo se 19.000 ljudi. Komisija je odabrala 520 kandidata, a rukovodila se principom – ko uspe nas da ubedi, pridobiće i birače. Tako je i bilo u prvom krugu. U prilog im je išla činjenica da imaju uspešne radne karijere u naučnim, nevladinim i raznim društvenim sektorima, čime su, prenosi Tanjug, osujetili profesionalne, a omražene političare. Makron je, podsetimo, većinu ideja za izbornu kampanju preuzeo od bivšeg američkog predsednika Baraka Obame.  

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Vladislav Marjanovic
Sta bese ona rec "kvorum"? Ah, da! Pre mnogo, mnogo godina, barem u samoupravnoj SFRJ, ona je oznacavala najmanji broj glasaca potreban da bi se izglasale odluke. Na sastancima samoupravnih organa (barem onih nizih) uvek je postavljano pitanje: "Imamo li kvorum?" Ali SFRJ je nestala, samoupravljanje takodje. Zamenila ju je demokratija parlamentarnog tipa uz visestranacje. Izbori, pogotovu u zaapadnim zemljama neposredno se prate. Zna se koliki je procenat biraca glasao za kojeg kandidata, ali se pitanje da li je postojao kvorum uopste ne postavlja. Tek citajuci izmedju redova saznaje se da vecina biraca nije izasla na glasanje ili je glasala nevazeci. Prema klasicnim demokratskim pravilima, takvi izbori bili bi nevazeci. Sa neoliberalnom demokratijom je nesto drukcije. Kad kvoruma nema, onda vaze glasovi onih koji su birali. Tako su i vuci siti i koze na broju. Ako je vecina nezadovoljna, sama je kriva jer nije obavila svoju gradjansku duznost. A mogla je: izmedju Scile i Haribde...
Sandra
Jeste li sigurni da ste dobro informisani o ustavu Francuske? Tamo se nigde ne spominje kvorum kad su u pitanju izbori. Vidim da se i kod drugih komentara mesaju babe i zabe. Izgleda da je najveci Makronov greh nesto sasvim drugo.
Slavisa Milosevic
Sve ce se to pravim Francuzima uskoro obiti o glavu.
Sonja
Francuska ostaje bastion demokratije i primer svim evropskim kolebljivcima koji se iz straha pokusavaju sakriti u nacionalne torove.
Kaliopa govori bez podataka
@Kaliopa Proverite podatke i ne iznosite proizvoljne tvrdnje. Na ovim predsednickim izborimau drugom krugu je glasalo preko 87% registrovanih glasaca. Od toga je 65% glasalo za Makrona. Nije bilo nikakvih mucki niti pretnji glasacima i sve je proteklo u savrsenom redu. Rezultati su se znali odmah posle zatvaranja birackih mesta. Ako u Francuskoj nema demokratije, gde je to ima?
Kaliopa Nikolajevic
Oprostite, ali vi ste toliko daleko od istine da se pitam na kojoj planeti zivite. Francuska bastion demokratije ? Policijski cas i vanredno stanje su vama vidovi ispoljavanja demokratije ? Zakone niko vise ne izglasava, donose ih ispod zita ! Fijon se proslavio po broju zakona izglasanih ispod zita. Makron nastavlja. Nikada u istoriji Francuske nijedan predsednik nije dosao na vlast sa toliko malo birackih glasova. Pola Francuza ne glasa, dakle vas "bastion" demokratije, slobodno okacite macku o rep ! Molim vas, kako je moguce da ne znate broja onolikih studenata koje je policija osakatila, jedan je oko izgubio prosle godine, ili ubila u toku demonstracija za gradjanska prava. Prvi maj upotrebljena za premlacivanje, zaprasivanje suzavcem, razbijanje glava i svako drugo zlostavljanje, provociranje nasilja i ponizavanje ! Vlast u ratu sa Francuzima, vama bastion demokratije !
sasa predic
32% od 49% koliko je izaslo na izbore je manje od 10% stanovnistva. Dakle, nemaju legitimitet da vladaju, predstavnicka demokratija je prevara. Uostalom, 89% drustva ima drzavljanstvo a ostalo su stranci koji nemaju pravo glasa.
Dusan
Zivim u fr i radujem se ovakom rezultztu izbora. Doslo je do smene : profesionalne politicare zamenili u ljudi iz drustvenog zivota - umetnici, preduzetnici, sportisti. 50 % medju njima su zene. Svi dele iste slobodarske vrednosti i profesionalno su ostvareni. E sad zamislite da se kod desi isto pa da umesto dacica, vulina, palmi i njima slicnim imamo slobonde nekompromitovane uspesne poslanike. Desice se i nama jednog dana takva promena. Za sada zelim svaki uspeh novom fr predsedniku, vladi i parlamentu. Tvrditi da u fr nema demikratije je budalastina. Mozda nije sve idealno al nema partijskog zaposljavanja, pretnji, cenzure... i ima mnogo mnogo vise sloboda i pravde nego kod nas. Bolji uslovi pa su i ljudi opusteniji i manje podlozni pritiscima / da be kazem bolji/ nego kod nas

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.