Savska bigamija na staroj lađi
Pozivamo Vas da svojim prisustvom uveličate našu svečanost povodom venčanja gospodina N. Jovanovića i gospođice M. Ristović. Skup svatova počinje u 12h, u subotu 28. 7. 2007. god. na marini "Sava"
Nismo, nažalost, prisustvovali ovom venčanju sa pozivnice koje se i dan-danas prepričava na nekadašnjoj staroj lađi "Vajs", današnjoj marini "Sava". Venčanje kao i toliko drugih, samo sa jednom "malom" razlikom: i mlada i mladoženja su odavno, svako u svom, srećnom braku sa po dvoje dece i pokojim unučetom. Drugim rečima, "matičar" je toga dana, uz prigodno izmenjen tekst Duška Radovića, "ozakonio" bigamiju, a potom je "sveštenik", uz Sabrana dela Josipa Broza, ovaj čin i "blagoslovio".
Ne može ovako zbrda-zdola, idemo redom.
Valja znati da je "Vajs", kako i danas zovu ovu marinu, mesto savskih domorodaca i namernika koji vazda udaraju brigu na veselje uz piće, pesmu, muziku i klopu koju sami tamo spremaju ili "vrte". Rođendan, rođenje deteta ili unučeta, sveta Sreda, sveti Petak... sve je razlog za slavlje. I svega je bilo osim – venčanja.
Povod se sam namestio. Nekoliko dana pre svečanog događaja, kada se na plus 40 nikome sa vode nije išlo kući na užareni asfalt, pomenuta "gospođica" Ristović, poznatija kao Seka, zamoli pomenutog gospodina Jovanovića, poznatijeg kao Nidža, da prespava na njegovom brodu ukotvljenom u marini. On joj džentlmenski ustupi kabinu, a sam leže na palubu. Nije teško zamisliti šta su im "mangupi" ujutru radili, a najduhovitiji komentar bio je Goletov, jednog od dvojice novih vlasnika lađe: "Pošto si ti, Sele, kao poštena žena noćas obeščašćena, ovo jedino može da se završi brakom..."
Više nego dovoljno za opšte ludilo. Sekina drugarica Goca Ataljanc, buduća kuma, prva je poskočila na noge lagane. Uz večeru i muziku kod "Bosanca" preko puta, iste večeri, napravljena je strategija svadbe za sledeći vikend. Za kuma je odabran Gole, osmišljene su pozivnice za 50–60 zvanica, momačko veče sa tamburašima i još razni drugi detalji. Pripremajući se da bude što lepša, čak da prevaziđe svoju lepotu sa prvog venčanja pre tridesetak godina, Seka se do svadbe nije pojavljivala, ali je zato Goca radila kao "singerica".
Mladoženji je nabavila smoking, mladi venčanicu od grež svile, šlajer, dijademu i bidermajer, obezbedila je ruzmarin sa trobojnom trakom, cveće i balone za ukrašavanje lađe, sveće za popa, sitninu za "Kume, izgore ti kesa", med i orahe, tortu u obliku srca na tri sprata, neke šajbne za burme, odredila ko će da bude pop, ko mladin tata, ko stari svat, ko deveruše, ko nakonjče, a muzici naložila da uvežbava "Svadbeni marš"...
Dođe i taj dan, pojavi se najzad mlada i svima zastade dah. Ponajviše mladoženji koji nije mogao da veruje kolika ga je sreća snašla. Zar je ova nežna krasotica ona ista Sele koja inače ne izlazi iz farmerki i patika! Ah, ah! Samo što ga srčka nije strefila kada je, na pitanje ima li neko nešto protiv ovog braka, poznati glumac Čuma uzviknuo da mu je Seka srce slomila i da bi je najradije ubio, ali mu sada nije zgodno da ide u zatvor pošto mora da završi seriju. Onda bar neka muzika svira "Pogledaj me, nevernice".
Mladoženja Nidža se, ipak, malo utešio kada ih je pop, pevajući partizanske pesme, šest puta prošetao oko stola, a naročito kada je seo prekoputa praseće glave s jabukom. A onda opet šok: tek što se zaklela na doživotnu vernost, mlada igra sa šefom sale (ženom u muškom odelu) koji je štipka za guzu. Daj rakiju, daj pečenje, daj pivo, seci tortu...
Sad da vidimo ko je šta doneo – čita šef sale preko mikrofona: komplet najkvalitetnijih šerpi, čaše, šolje, escajg... sve igračke kupljene kod Kineza. Vlasnik raspadnutog splava na tri burića ustupa ga za medeni mesec, a kuma daruje poklon čestitku za bebi-opremu, pošto se šuška da je mlada noseća... Bilo je i neobaveštenih koji su doneli prave poklone, pa su ih posle tražili nazad. U svakom slučaju, svi imaju dovoljno vremena da se spreme za Mladence koji će takođe biti proslavljeni kako dolikuje.
A mlada i kuma su, baš kako svemu opisanom dolikuje, u jednom trenutku potpuno obučene skočile u vodu. Uz komentar "Kum nije dugme", za njima je, u svečanom odelu, skočio i Gole. Mislili su posle da se presvlače, ali nije bilo potrebe. Do tri ujutru na plus 40 imali su fore nekoliko puta da skaču i osuše se.
Čujemo da se Sekin muž Rile, gledajući fotografije sa savskog venčanja, krstio na to šta sve rade matori ljudi za koje je mislio da su normalni, a da Nidžina žena Buba i dan-danas viče: "Bigamisto jedan, bigamisto jedan..."Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


