Petak, 10.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Grčka očekuje dužničke olakšice

Grčka očekuje dužničke olakšice
Министар финансија Еуклид Цакалотос (седи лево) и Алексис Ципрас у парламенту (Фото Бета/АП)

Od našeg dopisnika
Atina – Sa strepnjom i nadom Grčka iščekuje rezultate današnjeg samita ministara finansija evrozone, na kome bi konačno, posle osam godina agonije i recesije, trebalo da dobije pozitivnu ocenu sprovedenih reformi i „zeleno svetlo” za oslobađanje od programa ekonomske pomoći. Takođe, saznaće hoće li joj biti odobrene dužničke olakšice.

S obzirom na to da je uz ogromna odricanja ispunila 90 odsto mera štednje koje su od nje zahtevane, da je pristala na dopunski paket od preko pet milijardi evra koje treba da kroz penzije, poreze i druge namete uštedi do 2022, vlada Aleksisa Ciprasa se nada da je time stvorila uslove da 20. avgusta izađe iz memoranduma, oslobodi se poverilačkog tutorstva i, uslovno rečeno – krene svojim putem.

Premijer Cipras je pristao na mnogo strože praćenje nego, recimo, Portugalija i Irska posle izlaska iz memoranduma, što znači da u narednim decenijama dok ne otplati veći deo duga mora da računa na kontrolu evropskih poverilaca.

To znači da će poverioci Atinu, umesto na svakih šest meseci, posećivati kvartalno i da to će trajati sve dok Grčka kreditorima iz evrozone ne vrati 75 odsto duga, to jest 230 milijardi evra. Ukoliko zaključak poverilaca bude pozitivan, onda Atina može da računa na dopunske dužničke olakšice. Prema grubim procenama, detalji će biti precizirani na današnjem sastanku u Luksemburgu, a Atina će do 2059. biti u obavezi da poštuje rokove i na vreme vraća kamate, pod uslovom da ostane dovoljno i za obnovu privrede.

Evropski stabilizacioni mehanizam kao rezervu ostavlja Grčkoj oko desetak milijardi evra koje će se koristiti uglavnom po završetku programa kao garancija na tržištu da zemlja neće imati problem likvidnosti.

Kada je reč o smanjenju dužničkog tereta, još je neizvesno kako će ponašati, pre svega, Nemačka koja je sve ove godine imala najtvrđi stav u pogledu duga. U susretu sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, kancelarka Angela Merkel je poručila da se nada da će na današnjem sastanku biti učinjen poslednji i najvažniji korak kada je reč o Grčkoj.

„Posle toga, sve zemlje evra biće van memoranduma i moći ćemo da preduzmemo mere zaštite evrozona od krize”, izjavila je Merkelova.

Nemački list specijalizovan za ekonomske teme „Handelsblat” piše da je vrlo moguće da grčki ministar finansija Euklidis Cakalotos bude razočaran današnjom odlukom ministara jer, kako navodi list, „Olef Solds, nemački ministar finansija, nije spreman na velike ustupke”.

Očekuje se, piše list „Katimerini” da će, kada je reč o dužničkim olakšicama, one biti minimalne i da Grčka može da računa na vraćanje kamata od njenih obligacija koje drže strane banke, ali da otpis duga na kome je premijer Cipras gradio celokupnu strategiju u ovom trenutku ne dolaze u obzir.

Da bi u avgustu definitivno izašla iz memoranduma, Grčka se obavezuje da ubuduće ispunjava dogovorene mere i da obezbedi primarni suficit od 3,5 odsto od BDP, da koriguje poreze posebno na nekretnine u skladu sa tržišnim cenama 2020, kao i da izbegne dalje gomilanje dugova čija isplata kasni... Takođe, u naredne dve godine mora dalje da osavremenjuje sistem socijalne zaštite u svim sferama, da modernizuje državnu upravu, reguliše broj državnih službenika, završi proces privatizacije marina, luka i aerodroma, sprovede reformu u sferi energetike, oslobodi se loših kredita...

Očekivanja Ciprasove vlade od današnje sednice velika su, ali se čini da raspoloženje ostalog dela Evrope ne ide naruku nadama da će dug biti otpisan. To je opasnost za premijera Ciprasa kome je u složenoj političkoj atmosferi u zemlji neophodno rešenje koje daje mnogo više sigurnosti i perspektive.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Милан В. Старман
Грчка је то заслужила продајом своје националне историје за шаку долара. Пристваши на име (С.) Македонија и македонски ја(е)зик, Ципрас је трасирао пут "Природној Албанији" прекинувши православни континуитет долином Вардара. Тако је Грчка себе довела у позицију НАТО слепог црева а додатно фаворизовала Турску у спрези са Великом Албанијом и Север. Македонијом у којој 30% земље држе, валда, Северо Албанци. Међутим Северо Албанци су у ств."Природни Албанци" и ко се ту снађе, нека добије Нобелову нграду.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.