Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ugljanin krčmi bez krčmara

U svom ekstremizmu i nacionalističkoj zaslepljenosti Ugljanin ne vidi da u pomenutim opštinama žive i Srbi i Crnogorci koje bi trebalo da pita šta oni o tome misle. A ne pita on ni Bošnjake, jer zna da ni tu ne bi imao željenu većinu
Ugljanin krčmi bez krčmara

Od kada Ugljanin više nije u vladajućim strukturama Republike Srbije sve je otvoreniji i glasniji u bezočnim i neargumentovanijim napadima na državu Srbiju. Napada državu proglašavajući je fašističkom i genocidnom kako bi se opravdao za svoje velikoalbanske ideje i već otvorenu želju i postavljeni cilj za otcepljenje najvećeg dela Stare Raške, iako to pokušava da maskira specijalnim statusom ili nekom visokom autonomijom. Jedno vreme bila je u igri bosanska opcija, odnosno opcija iz Sjeničke deklaracije 1917. godine, zatim ustaška, iz kratkog delovanja NDH iz 1941. godine na prostoru Starog Rasa. Pozivao se i na partizansku autonomiju, iako u njenom stvaranju u Pljevljima novembra 1943. godine nisu učestvovali predstavnici Novog Pazara, Tutina, Sjenice, Berana, Rožaja, Plava, Gusinja, Petnjice.

U taj njegov davno bivši turski Sandžak utrpao je sadašnje opštine Novi Pazar, Sjenicu, Tutin, Prijepolje, Novu Varoš i Priboj u Srbiji, zatim i Pljevlja, Bijelo Polje, Berane, Rožaje, Plav, Gusinje, Andrijevicu i Petnjicu u Crnoj Gori. Ugljanin se više ne zadovoljava da Novi Pazar, Tutin i veliki deo sjeničke opštine pripoji tzv. velikoj Albaniji. Možda za taj, za njega, mali prostor, „malu” ideju, ne bi dobio dovoljan broj glasova. Potrošeni i izgubljeni političari i potežu najbezobzirnija i najnerazumnija sredstva kako bi se održali na pozicijama. Njih i njihovo najuže okruženje ne interesuju ni vera ni nacija. Svakako bi i on i njegovi saradnici bili veoma brzi da umaknu na sigurno kada bi došlo do neke teške situacije kao što su to činili i ranije. Njegova i megalomanija njegovih najbližih saradnika najverovatnije nije slučajna.

U svom ekstremizmu i nacionalističkoj zaslepljenosti Ugljanin ne vidi da u tim pomenutim opštinama žive i Srbi i Crnogorci, koje bi trebao da pita šta oni o tome misle. A ne pita on ni Bošnjake, jer zna da ni tu ne bi imao željenu većinu, već se poziva na referendum iz 1991. godine, u kojem su učestvovali samo tadašnji Muslimani.

Veliki broj Bošnjaka nikako se ne slaže sa njegovom pogubnom politikom. Puna su mu usta demokratije i borbe za navodno ugrožena prava Bošnjaka, ali sve druge koji žive na tom prostoru i koji su autohtoni obavezno „zaboravlja” ili ignoriše. U opštinama Nova Varoš, Prijepolje, Priboj, Pljevlja, Bijelo Polje, Berane i Andrijevica stanovništvo je većinski srpsko pravoslavno. Valjda većinsko stanovništvo u tim opštinama ima pravo da se pita želi li u tu Ugljaninovu tvorevinu. On ih prisvaja kao da su Alajbegova slama ili njegova babovina. Ugljanin, kao i uvek, krčmi bez krčmara.

Ugljanin i njegovi savetnici trebalo bi da znaju da je pitanje teritorija pomenutih sadašnjih opština davno rešeno posle Prvog balkanskog rata 1913. godine, na konferenciji u Londonu. Tada uspostavljene granice između Srbije i Crne Gore su međunarodno priznate granice koje su po drugi put potvrđene posle izdvajanja Crne Gore iz nekadašnje zajedničke države Srbije i Crne Gore. Ni pre balkanskih ratova taj prostor nekadašnjeg Novopazarskog sandžaka, a kasnije Sjeničkog i Pljevaljskog, nikada nije imao neki poseban status u geografskom, etničkom, religijskom ili političkom smislu. Oni su bili samo administrativno-upravna područja u Osmanskom carstvu u rangu okruga.

Te želje ekstremnog i velikoalbanskoj ideji sklonog dela rukovodstva SDA i Bošnjačkog nacionalnog saveta nisu nove, ali se pojavljuju u svoj ogoljenosti onda kada je država Srbija u nezavidnoj geopolitičkoj situaciji, kao što je i sada oko problema sa statusom pokrajine Kosovo i Metohija. Taj deo političke strukture muslimana Bošnjaka koristi drskost i neprimerne političke i nediplomatske poteze rukovodstva kosovskometohijskih Albanaca smatrajući da to ide u korist realizacije njihovih davnašnjih želja i planova kojima bi ostvarili svoje lične i grupne političke i ekonomske interese.

Istoričar

 

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista
Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Drago Vidakovic dipl.ing
Nije kriv Ugljanin, jer on sa svojom inteligencijom moze samo istovarati ugalj iz vagona. Da u nasem parlamentu postoji test znanja i inteligencije, Parlament bi bio olicenje elite koju bi bilo lijepo gledati i slusati, nebi bilo Jutki , Ugljanina i dugih sizofrenicnih aplauza. Znanje, rad i postenje ili propadanje do nestanka nacije. Kad uporedim nas Parlament, sa parlamentom Danske, upadam u melanholiju. Amen
Славиша Милошевић
Не бих ја тако олако схватио Угљанинове сепаратистичке ставове, те да се ради о изолованом инциденту и мишљењу појединца.Тако су нас комунисти убеђивали да је до немира у Приштини дошло због протеста студената због поквареног пасуља у мензи. Знамо шта се после тога десило, као што знамо да после признавања Нарко Републике Косова,следи Рашка област и Војводина.Знамо и ко потпаљује ватру и да је шибица у рукама "наших западних пријатеља". Срби у памет се.
Амир Чамџић
Ево мој Салих, шта је све говорио Муамер Зукорлић, па ено га у Народној Скупштини Републике Србије, тако ће и Сулејман Угљанин, опет бити министар и народни музеј у Народној Скупштини Републике Србије, а шта је с тобом мој Салих? Не помаже се ти мој пријатељу из Сјенице? Знам друже, пријатељу мој, ја и ти смо пријатељи, али брате што је истина истина је, српска политика више цени и Муамера Зукорлића и Сулејмана Угљанина од тебе и од мене. То је тако мој Салих, није поштено али тако је.
Aleksandar
Kada bi malo vise građana muslimanske vjeroispovjesti, racionalnije i poštenije posmatralo odnose među pravoslavcima i muslimanima na prostoru Srbije, Crne Gore i BiH, kao sto to posmatra autor ovog teksta i potpisnik komentara A.Č. naše države bi bile daleko više rasterećenije i manje izlozene nepotrebnim rizicima kao sto je to neutemeljeni nacionalizam. A svaki nacionalizam koji nije utemeljen na naciji kojoj jezik nije odrednica i uslov razlikovanja od druge nacije je neosnovan.
Амир Чамџић
Само један пример Арчибалд Рајс? Како је прошао? Одбачен, несхваћен, јер српска политика више цени непријатеље него пријатеље. У то време српска политика је "срљала" ко "гуска у маглу" као "Југословенству" а Арчибалд Рајс говорио "гуско не иду у маглу, гуско чувај се саме себе и др".
Амир Чамџић
Александре, хвала на лепим речима, али то се у политици ништа не цени, напротив овакви ко Суља Угљанин су на цени, на великој цени у српској политици, јер Суља Угљанин иза себе има гласове, гласачко тело и Суља је на локалном нивоу власт а колико сутра, можда и брже него можемо замислити Суља Угљанин ће опет бити министар у Влади Републике Србије, можда буде и премијер Владе, све је могуће, јер он има гласаче а ја и Салих Селимовић немамо а нећемо никада ни имати. Значи Суља је фаворит?
Амир Чамџић
Историчар Салих Селимовић је у основи написао најбитније. Ево сад што год се више напише може ићи само на штету ономе ко напише било шта контра Сулејмана Угљанина (да евентуално Угљанин поднесе тужбу за клевету) када држава Србија не реагује, не реагује правосуђе, не реагује полиција, не реагује СДБ или БИА? И шта ту може један Салих Селимовић, када држава ћути? Може да добије од Угљанина тужбу за клевету? Нагледао сам се ја тога до сада, па више ћутим, када неће држава да реагује?
Амир Чамџић
Бато РС, тачно, управо тако. Салих Селимовић је већ човек у "годинама" 74 године живота, а ја још могу бити српски војник ако затреба, веруј да ћу се одазвати, од мене толико. Мени је само криви да такви душмани Републике Србије могу тако а да држава Србија нема одговора, да то не хапси и што правосуђе ћути. Зато овако провокативно пишем, да некоме прораде "кликери" ако их још има?
BatoRS
Sta mozete Vi Amire i sta moze Salih Selimovic.Pa mozete da sacuvate obraz i da ne profitirate niti materijalno niti politicki.E to Vam se Amire zove patriotizam i on nema cijenu,a Suljo ko Suljo cas u fotelju u Narodnoj skupstini Srbije cas kandidat za skupstinu lazne drzave.I Vama i Salihu neizmjerno hvala,danas se takvi tesko nalaze.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.