„Pametan” zatvor za kraće kazne
U novom zatvoru kod Pančeva kaznu trenutno izdržava 309 osuđenika. Deo njih preseljen je prošle godine iz starih zatvora u Pančevu i Vršcu. Ove godine pridružili su im se i zatvorenici iz Požarevca, Sremske Mitrovice i Beograda, ali samo privremeno. U ovim kazamatima trenutno je u toku izgradnja novih paviljona i rekonstrukcija starih blokova, pa je deo zatvorske populacije privremeno preseljen u pančevački zatvor.
– U ovom trenutku u KPZ Pančevo nalazi se 378 osoba. Od toga je 309 osuđenih, 63 pritvorenih i šest prekršajno kažnjenih – rečeno je za „Politiku” u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
Iako je ovaj zatvor namenjen osuđenicima na kratke kazne zatvora, u pritvorskom delu nalaze se i oni sa teritorije Pančeva koji su okrivljeni za teška krivična dela. Tek posle pravosnažne presude, mogu biti preseljeni u neki od zatvora u kojima se izdržavaju dugotrajne kazne.
U KPZ u Pančevu po pravilu se upućuju oni koji su prvi put osuđeni na kaznu zatvora do godinu dana. Takođe, u ovaj zavod se upućuju i oni koji su prvi put osuđeni na kaznu do godinu dana za određena krivična dela – silovanje, obljubu nad nemoćnom osobom, obljubu sa detetom, trgovinu ljudima, razbojničku krađu, razbojništvo, neovlašćenu proizvodnju i trgovinu drogom, neovlašćeno držanje narkotika i omogućavanje uživanja droge.
Ima mesta i za one koji su već osuđivani na kaznu zatvora, pod uslovom da nova kazna takođe ne prelazi godinu dana.
Četvrtu kategoriju osuđenika u novom zatvoru čine osobe kojima je kazna zatvora izrečena u prekršajnom postupku. Među njima je najveći broj osuđenih zbog prekršene hitne mere zabrane prilaska i kontakta sa žrtvom porodičnog nasilja.
U sva četiri slučaja reč je o osuđenicima koji žive na teritoriji Pančeva.
– Zavod u Pančevu je jedan od najmodernijih zatvora zatvorenog tipa u Srbiji, sa smeštajnim kapacitetom za 500 ljudi. Građen je dve godine, u skladu sa standardima Evropskih zatvorskih pravila i može da se poredi sa najsavremenijim zatvorima Evropske unije. Prilikom izgradnje, poštovani su svi međunarodni standardi u pogledu humanog smeštaja, adekvatne zdravstvene zaštite i čuvanja osetljivih kategorija, u koje spadaju i osobe sa posebnim potrebama – kažu u upravi.
Zavod u Pančevu ima najsavremeniji centralni sistem za nadzor i upravljanje koji je integrisan u sistem video obezbeđenja. Reč je o sistemu po kome funkcionišu „pametne“ zgrade.
– Ovim je omogućeno da imamo apsolutni nadzor i softversko upravljanje nad svim električnim i mašinskim instalacijama, hidrauličnim i kolskim kapijama, panik i orijentacionim osvetljenjem, čime određujemo vreme korišćenja nekog od resursa i time znatno smanjujemo rashode u smislu potrošnje električne energije, vode, gasa i svih ostalih resursa – navode naši sagovornici.
Trenutno su 24 osuđenika na tromesečnoj obuci na mašinama za izradu PVC stolarije. Obuku finansira nemačka nevladina organizacija „Help” koja sarađuje sa Upravom za izvršenje krivičnih sankcija od 2014. godine u programima resocijalizacije i postpenalnog prihvata osuđenika. U planu je da se do kraja godine krene sa podučavanjem osuđenika u plastenicima, a organizacija „Help” će takođe finansirati ovaj program.
U toku je i obuka za frizerski zanat, koju pohađa pet zatvorenika.
Nameštaj za ćelije napravili zatvorenici
Ćelije modernog zatvora u Pančevu opremljene su nameštajem koji je proizveden u zatvorima u Nišu, Požarevcu i Sremskoj Mitrovici, kao i u Vaspitno-popravnom domu u Kruševcu. Reč je o krevetima, dušecima, posteljini, stolovima, stolicama i kasetama za garderobu.
„Ovim su ostvarene znatne uštede u budžetskim sredstvima, a uposleni su osuđenici koji su u zavodima prošli obuku u drvnom, metalskom i krojačkom pogonu, što utiče na njihovu resocijalizaciju, na smanjenje stope povrata i uvećava njihove šanse da pronađu posao po isteku kazne”, naglašavaju u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


