Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Aplauzi solidarnosti sa terasa i prozora

Aplauzi solidarnosti sa terasa i prozora
(Фото Мики Величковић)

Ne znam koliko je sati, ali znam kad je vreme za aplauz – uverava baka Ilinka Vuković sa Voždovca. Tačno u 20 časova sa terasa, balkona i prozora, svako veče od 18. marta, kada je uveden i policijski čas, odjekuju aplauzi Beograđana koji višeminutnim tapšanjem daju podršku medicinarima. Ovi ljudi u belim mantilima, žrtvujući svoje živote, bore se za zdravlje svih koje je napao opaki virus. A da nevidljivi neprijatelj ne bira koga napada potvrđuju podaci da su na udaru i lekari i medicinsko osoblje.

Zato je tapšanje, kao svojevrsni inat i borba protiv kovida 19, iz večeri u veče sve gromoglasnije. I odavno nije namenjeno samo medicinarima, već svima onima koji daju doprinos da život što bolje funkcioniše uprkos pandemiji, pa se uz pljeskanje čuju i povici – za pekare, novinare, prodavce, čistače, policajce, vojnike... Aplauzi kao zvona zvone širom prestonice, ali stižu i sa Avale, odjekuju iz pravca Kaluđerice, Ovče, Sremčice do Surčina i svih drugih beogradskih naselja.

Dane u sedmici mnogi su pobrkali sedeći u svojim domovima od kako je uvedeno vanredno stanje. Sugrađani stariji od 65 godina kojima je naloženo da ne izlaze iz kuće retko, kažu, i na časovnik gledaju. Svi su saglasni da gotovo nije ni važno koje je doba dana jer se uglavnom radi od kuće, pa i đaci i studenti iz svojih soba onlajn pohađaju nastavu. A svi oni i bez pogleda na kazaljke znaju kad je trenutak za solidarnost. To je za vremešne i prilika da makar u tih nekoliko minuta uhvate pogled komšije preko terase ili prozora, kad već od druženja i zajedničkog pijenja kafe nema ništa. Na ovaj način oni ujedno ohrabruju jedni druge i kao da poručuju „Zajedno smo jači”.

Podsetimo, ova „aplauz akcija” pokrenuta je na društvenim mrežama: „Svake večeri u 20 sati. Podelite ovo sa prijateljima! Večeras će ih možda biti malo, ali svake večeri sve više ljudi. Pružimo podršku onima koji izlaze u prve redove za nas. Malo solidarnosti puno znači!” Da je ovaj poduhvat urodio plodom i da je solidarnost na delu, dokazuje se svake večeri. Ukoliko slučajno ima onih koji u to sumnjaju, neka oslušnu, aplauz će ih svom silinom podići na noge. Bravo, Beograđani. I vi zaslužujete aplauz!

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bogdan
Aplauzi bolnickom osoblju ! Oni su u prvoj liniji. Najugrozeniji ! Tokom ove pandemije, do 30 marta u Italiji je umrlo 61 doktora (40 u Lombardiji) i vise stotina bolnickog osoblja. Ti ljudi zasluzuju stalnu podrsku i svu nasu zahvalnost. Svake veceri u 20h, mi u Parizu im tapsemo, supruga s'jednog, ja sa drugog prozora.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.