Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ovce su pojele ljude

Ovce su pojele ljude
Протест против приватизације

Izjava ministra za privredu i regionalni razvoj Mlađana Dinkića da nema više kupovine društvenih preduzeća u procesu privatizacije "prljavim" parama, spada u – davno zakasnele, samim tim i – licemerne. Ministar je, naime, najavio da će biti proveravano poreklo kapitala preduzeća i pooštreni uslovi za kvalifikovanje učesnika u privatizacionim postupcima. Izmenama zakona o privatizaciji predloženo je da u ovim poslovima ne može da učestvuje neko ko je osuđivan za krivična dela ili se protiv njega vodi istraga. Novina u zakonu je i obaveza Agencije za privatizaciju da Upravi za sprečavanje "pranja novca" i Poreskoj upravi, kao i MUP-u, ako je potrebno, dostavi podatke o pobedniku na tenderskoj ili aukcijskoj prodaji društvene firme i zatraži proveru njegovog kapitala. Ovim izmenama, pored produženja roka za okončanje prodaje društvenog kapitala do 31. decembra 2008, predviđena je i zaštita zaposlenih. Ona se obezbeđuje odredbom da se kupoprodajni ugovor raskida ako novi vlasnik tri meseca posle kupovine preduzeća ne uplaćuje ni minimalne doprinose i zarade.

Ministar Dinkić je rekao prilikom predstavljanja ovih izmena da je bio iznenađen što ispitivanje porekla novca nije i ranije bio uslov za prijavu za aukciju ili učešće na tenderu. U kojoj je to zemlji ministar živeo ako tek sada otkriva ono što je notorna činjenica u našem društvu. On kaže da "ako se utvrdi da je kapital sumnjiv, s njegovim vlasnikom neće biti zaključen kupoprodajni ugovor, a u slučaju da se to kasnije dokaže, ugovor će biti raskinut. Sprečavanje kupovine firmi sumnjivim kapitalom neće biti efikasno ako se ne usvoji zakon o zamrzavanju imovine stečene kriminalom i korupcijom. Nije svaki novac dobar novac", rekao je Dinkić konstatujući da ćemo od "prljavog novca" dobiti "prljavu državu".

Da li iz ovog stava sledi i zaključak da je naša država "prljava" i "iskvarena", jer zna se da u dosadašnjim privatizacijama nije postavljano pitanje porekla novca kojim su kupovane firme, a mnogi kupci su bili tzv. kontroverzni biznismeni? Nameće se i sasvim logično pitanje – čemu služi ovo zakasnelo saznanje o "prljavom novcu" u našoj i inače "prljavoj tranziciji"? Treba podsetiti, s tim u vezi, da su na pomolu lokalni izbori. Političari najavljuju kampanje, pa možda i Mlađan Dinkić najavljuje svoju kampanju za pravednu i čistu privatizaciju.

S tim što se u vreme najvećih privatizacija pre nekoliko godina nije zapitao koliko je tada "prljavog novca" "oprano". To pitanje u ovoj formi on postavlja tek posle sedam godina. Na početku ovog procesa glavno političko i ideološko opredeljenje je, inače, bilo da nije bitno poreklo "prvog miliona" kojim se kupuju firme. Svaki novac je tada bio dobar novac. Bilo je važno da operacija bude što efikasnija i brža, a za "pacijenta" se i nije mnogo marilo; on je bio neka vrsta "kolateralne štete" u sprovođenju neoliberalnog koncepta privatizacije. Kao da se istorija ponavljala – ovce su još jednom pojele ljude. Sada kada su privatizovane i prodate sve iole vrednije firme i kada su na red došla društvena preduzeća koja su propala i pred stečajem, ministar se prisetio da bi bilo nužno da se preispituje položaj radnika i poštuju njihova prava u firmama koje će tek biti privatizovane. Dirljiva je ta briga, ali šta je sa desetinama hiljada ljudi koji su ostali bez ikakvih radnih i socijalnih prava i prihoda, u do sada privatizovanim firmama? Oni su jednostavno prepušteni svojoj tegobnoj tranzicionoj sudbini; a našli su se na smetlištu istorije u ime "opšte dobrobiti", kako to tvrde neki naši neoliberalni ideolozi. U takvim uslovima ministar izjavljuje da se moramo boriti protiv "prljavog novca", kvarenja države, za zaštitu radnika. Za mnoge je to isuviše zakasneli apel.

Publicista

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.