Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Brza Palanka se gasi zbog nebrige

Brza Palanka se gasi zbog nebrige
​Етно-центар у Брзој Паланци пропада (Фото С. Т. Петровић)

Brza Palanka kod Kladova u doba Rimljana je bila na putu Via Militaris. Zvala se Egeta. Kod crkve u toj varošici otkriveno je svetilište Jupitera Dolihenusa, glavnog božanstva Dolihe.  Pronađeno je nekoliko mermernih skulptura koje se sada nalaze u negotinskom muzeju. Jupiter Dolihenus je predstavljen na biku s dvostrukom sekirom u podignutoj desnoj ruci.

U periodu Prvog srpskog ustanka kod Brze Palanke je uspostavljena prva veza između ustanika i ruske vojske. Rusku vojsku je dočekao Hajduk Veljko i krenuli su zajedno u Štubik gde su pobedili tursku vojsku. U Brzoj Palanci je službovao  Vuk Karadžić, kao carinarnik i sudija. Tu je sakupljao izvorne reči tog kraja i uneo ih u rečnik. Miloš Obrenović je, na putu za Instanbul, svraćao u Brzu Palanku.

U Brzoj Palanci je sagrađen prvi srpski ratni brod kojim je Miloš Obrenović plovio kod sultana. U oktobru 1944. godine kod Brze Palanke su sovjetske trupe prešle Dunav i krenuli sa srpskim  jedinicama u oslobođenju Krajine. Do izgradnje „Đerdapa 2”, ta varošica je napredovala. Premeštanjem na novu lokaciju sve je počelo da propada. Stanovništvo se iseljava, privreda gasi. Sve je to danas očito na onome čime se nekada ta varošica ponosila.

U centru Palanke, pored Dunava, podignut je spomenik izginulim u ratovima 1912–1918. godine. Danas je taj spomenik osvojio korov do polovine velike piramide. Preko puta je etno-centar gde su se nekada nalazili muzej, galerija i vajat. Te stare građevine, koje su bile ponos svima i posećivale su ih đačke ekskurzije, sada su potpuno urušene. Polupani prozori, odvaljeni delovi fasade, korov, otpad. U jednoj od tih zgrada, u staroj „mezulani”, službovao je Vuk Karadžić. Gde si, Miloše Obrenoviću, da vidiš kako izgleda danas Brza Palanka?

Slobodan T. Petrović
Kladovo

Komentari8
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nenad
Ja sam iz susednog sela Grabovice, trenutno zivim u Berlinu, otiso ili pobego to je stvar intepretacije,ali ceo onaj Kraj, mislim na Istocnu Srbiju je ZABORAVLJEN!!!! Vladajuce Strukture( mislim na Grabovicu mada sva ta mesta od Kladovo pa do Negotina su ista, znam ih dosta dobro) SE NIJE PROMENILA 40 Godina. Za njih su Africki Skakavci,Maćiji Kašalj. Nekultura prema Priroda je NEOPISIVA,Kanalizacija pravo u Dunav ...Zamolio bi vas vise o Istocnoj Srbiji, osim Magije i Gastosa ima puno toga.Poz
Саша Микић
@Zoran Markovic Источна Србија је врло карактеристична по бројним насељима пуним великих, лепих и ПРАЗНИХ кућа, које су правили наши гастарабајтери надајући се повратку у завичај. Многи су отишли на Запад и пре транзиције. Једно су планирали, а живот им је одредио сасвим нешто друго.
Zoran Markovic
Pa ova politika nije pocela tranzicijom 2000-te. Ona traje vec decenijama, moze se reci cak od 1945. Koliko fabrika postoji u Istocnoj Srbiji, od Nisa do Kladova? A posle tranzije i tih nekoliko je ukinuto, kao i vecina hotela. Poljoprivreda je unistavana od 1945, a posebno zestoko od 2000. Od cega ljudi da zive? I normalno je sto se iseljavaju i rade po celom svetu. I lepo je sto grade kuce, donose deo zaradjeno u rodni kraj, sa zeljom da bar tu umru, kad vec nisu mogli da normalno zive.
Zoran Markovic
@ Kozjera: Prozore nisu polupali ni vlast, ni Beogradjani. Ali oni su bili ti koji su unistili lokalnu industriju (tranzicija je diktirana od vlasti u Beogradu; secate se tranzicije? Ovi ljudi je jako dobro pamte); reorganizacija skolstva i ukidanje pojedinih odelenja i skola je diktirano od vlade u Beogradu; reformu mreze ambulanti i bolnica je donela vlada u Beogradu; poljoprivrednu politiku koja je unistila srpsko selo je donela vlada u Beogradu; ... Treba li jos da nabrajam?
Козјера
А та власт (која год) у Београду је пала с неба? Грађани Србије немају ништа с тим? И да ли мислите да 800 становника, колико има Брза Паланка треба да има болницу и све то што сте набројали? За кога путеви? За кога амбуланте, школе? И ко плаћа порез за то? Две бабе и тројица беспосличара? Гастарбајтери? Додуше, БП пут има бољи него аутопут, био сам пре месец дана. Лепо место, свидела ми се природа, Мироч, Дунав, има и плажа.
Козјера
Овакав тест би могао да се напише о било ком нашем мањем месту. Мени није јасно зашто очекујете да неко дође са стране и оживи ваше место, реши проблеме, отвори радна места. Ко је полупао прозоре? Власт? Београђани? Је ли неко отерао људе из Брзе Паланке или с Мироча?
Zoran Markovic
@ Nikola. Da, narod je pobegao za hlebom, jer je najveci deo zemlje Srbije unisten. I odatle su i polupani prozori i sve drugo nabrojano. I zbog toga su i pusta sela uz Zapadnu Moravu, i na samom jugu Srbije, a sada vec pocinju da se prazne i sela po Macvi, koja moze da hrani celu Srbiju. Ova vlast i Beograd unistavaju sve van Beograda. Cemu Lidl i Maksi? Cemu uvoz hiljada tona paradajza iz Albanije, govedine iz Argentine? A nasa sela propadaju i gase se. Omogucimo ovim ljudima da zive. Samo to.
Nikola
Nije niko oterao ljude, vec su ljudi bukvalno pobegli iz tih mesta iz razloga što jedva praživljavalju. U Brzoj jedva da ima i jedna prodavnica u kojoj možes hleb da kupis, hleb za ostalo ne pricam jer je hleb najbitniji da se preživi... A kako ce da se zaradi za taj hleb to niko ne zna svi se prave gluvi i mutavi sa jadnim platama koje ti pola na prevoz odu kojim putujes do prvog posla jer naravno u Brzoj nema i onda se svi pitaju gde je taj narod. Ja cu da vam kažem pobegao za hlebom!!!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.