Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Da li je Šiptar pežorativan naziv

Da li je Šiptar pežorativan naziv
(Драган Стојановић)

Nedavno je gospodin Šaip Kamberi izjavio da mi u Srbiji koristimo pežorativni izraz Šiptar.

U današnje vreme Albanci zovu svoju zemlju Šćiperi (Shqipëri) ili Šćiperija (Shqipëria), a građanina ove zemlje zovu Šćiptar (Shqiptar), dok množina glasi Šćiptare (Shqiptarë). Naziv Šćiperia, kod Albanaca, kako se popularno tumači, ima značenje „Zemlja orlova” ili „Deca orlova”.

Svoju zemlju Republiku Albaniju nazivaju Republika e Shqipërisë – Republika e Šćiperis (nema ni A od Albanije).

Sada se vraćamo na naziv koji se koristi u Srbiji: Šiptar. Očigledno je da je to uprošćen izgovor reči Šćiptar (Shqiptar). A ako to označava „Dete orla” – kako je to pogrdno?

Branko Vukičević,
leksikograf

Komentari15
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

digitaldruid
Problem je u tome, pošto takav nadimak koristite da ih uvredite! Zasto sa sve druge komsije oni se zove Albanci?!
dusan1
Možda nije direktno ali u Italiji nero za crnce nije a neGro jeste uvreda ! Skoro 90% ljudi ih zove marochino iako je retko ko iz Maroka ! A što se tiče Albanaca ima neka istorija koja tvrdi da su Turci naselili iz Albanije oko Krima dosta naroda koje nazivaju Arnauti (nemaju gde da se vrate) u ove krajeve da ih spasu od Kozaka i Rusa .
Богдан Југовић
Није упоредиво. Шиптар је упрошћена назив од Шћиптар, док Рбин не би било упрошћено Србин. Упоредив назив био би Сбин, а не Рбин. Но није у томе проблем. Све да их Срби и ословљавају са Шћиптар, како се међусобно ословљавају, били би увређени, јер им тако одговара због конфронтације са Србима. Како Шиптар произилази из Шћиптар, фактички није и не може бити погрдан назив.
Бранко Ср'б Козаковић
Имањече, грешиш, и то је мантра која се често чује и перпетуира. Суштина није у етимологији, већ у употреби. Када Срби користе облик Шиптар, то је увек пеЈоративно, без обзира на то што они сами себе тако називају. Као и Србијанац. Вук Караџић је себе тако звао, ми се унутар Србије тако називамо (секундарно), иако је боље *Србијани. Но, када нас тако зову Хрвати, људи из БиХ, ЦГ, Војвођнци (дођошантисрби),.. то најчешће има пеЈоративно значење. Мање-више, слично је и са обликом Циган(ин), и тд.
Драган П.
Значи, сад још треба други народи да нам одрећују како ћемо које речи користити у сопственом језику? Како би било да и ми њима нарећујемо како ће да причају?
iz glave
Шиптар је национална, а не географска одредница за друштвену групу која говори шиптарски, без обзира да ли су атеисти, хришћани или муслимани. Ако Србина са Космета назовеш Шиптаром, онда је то погрдно, ако Шиптара било да је из Албаније, СМакедоније, Црне Горе или Србије назовеш Шиптар то је нормално јер и они се међу собом тако ословљавају.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.