Nedelja, 07.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
FILMSKA KRITIKA

Velika plava emocionalna nula

Film: Avatar: Put vode, scenario i režija: Džejms Kameron, uloge: Sem Vortington, Zoi Saldana, Kejt Vinslet, Sigorni Viver, Vin Dizel..., trajanje: 192 minuta, proizvodnja: SAD, 2022.
Velika plava emocionalna nula
Из филма „Аватар: Пут воде“ (фотoграфије: дистрибутерска кућа „MCF MegaComFilm“)

Najlakše bi mi bilo da kažem samo – Ni prvi „Avatar“ me nije očarao da bi me „Avatar 2“ sada razočarao – i da se okrenem i odem bez nekog većeg udubljivanja. No, šta je tu je, posle 13 godina od hipermilionskog originalnog 3-D „Avatara“ rediteljski majstor Džejms Kameron snimio je nastavak sa podnaslovom „Put vode“, zavrteo marketingšku i novčanu mašineriju širom sveta, naterao klince i klinceze da ponovo nose specijalne naočare u bioskopima i da uz kokice, graju i kuckanje po telefonima, kao nešto se strašno važno dive plavim i žutookim stanovnicima nepostojeće planete Pandora.

Sećam se dobro da sam za prvog, dakle tog istorijskog „Avatara“ s kojim je Kameron finansijski pokorio planetu, tada napisala da je reč o:

„konfuznom i predugačkom filmu otupelih oštrica, koji je sav podređen efektima i upakovan u priču koja se da svesti na osrednju bajku za uzrast deteta od desetak godina“, da se na „nivou sadržaja, može nazvati i najobičnijim „mlaćenjem prazne slame“, a na nivou forme i spektakularnom vizuelno-tehničkom ekstravagancijom kojom više treba da se bave kompjuterski genijalci, recenzenti video-igrica, majstori fotošopa i piksela nego li filmski kritičari...“. Sve to bih i sada mirne duše mogla da kažem i za „Avatar: Put vode“, s tim što bih skrenula pažnju i na dve razlike. Za razliku od prvog, pionirskog „Avatara“ koji je igrao i na kartu gledaočevih emocija, ovaj drugi je gotovo pa emocionalna nula. Takođe, za razliku od prvog dela avatarske sage za koga se činilo da posle viđenih vizuelno-generisano kompjuterskih čudesa zaista nema dalje, u ovom nastavku Kameronu je pošlo za rukom da nadmaši sebe. Imao je 13 godina da usavrši visokotehnološku nadgradnju i upotebu efekata koji su sada tehnički impresivniji, ali se uglavnom svode na glatkoću pokreta i veliku, ali i bezdušnu, brzinu kadrova.

Porodično-ekološka priča, jer upravo je to u sadržinskoj srži „Avatara 2“, kao što sam već rekla – ne obuzima emocijama, ali je vizuelno, senzorno iskustvo takvo da se ljudsko i digitalno, vanzemaljsko i zemaljsko ne razlikuju mnogo jedno od drugih i uz 3-D naočare gledalac može da stekne utisak boravka u nekom metauniverzumu. Samom scenariju nedostaje originalnost, likovi su površni i očekivani, otvorene teme –  potreba za porodicom, sigurnost porodice, klimatske promene, ekologija, različitost – obrađene su krajnje pojednostavljeno, ali se Kamerunu ne  može osporiti ni rediteljsko vrhunski zanatsko umeće niti činjenica da za razliku od ogromne većine holivudskih blokbastera njegovi „Avatari“ nose i kakve takve humanističke poruke.

Štos sa avatarima, odavno inače popularizovan zahvaljujući kompjuterskim igricama, a Kameron je samo pokušao da mu pridoda novu dimenziju baveći se projekcijom sveta budućnosti koji je smestio na daleku planetu Pandora. Pre 13 godina na nju iskrcao zemaljske naučnike (kauboji) u nameri da se domognu dragocenog minerala. A to je podrazumevalo da umilostive domorodačka plemena (Indijanci), visoka bića plave kože i žutih očiju, i to tako što su smislili avatare – imitacije domorodaca, ne bi li ih nagovorili da im prepuste svoja energetska nalazišta... Rodila se tu i ljubav između zemaljskog Džejka Salija (Sem Vortington) i stanovnice Pandore Nejriti (Zoi Saldana), a u ovom nastavku sage vidimo ih u zasnovanoj, idiličnoj porodici i sa decom i u novim avanturama koje podrazumevaju i boravak u podvodnom svetu zarad opstanka i zaštite od ponovo nadolazećih Zemljana.

Zapravo, taj prelazak sa prašumskog kopna na more idejno je bio način za nastanak novog filma, ovog puta u trajanju od čak tri sata i dvanaest „nikad da se završi“ minuta (192) i sve bi to bilo u redu da taj morski, podvodni svet nije zamišljen uz mnogo klišea. Klišeizirane su i scene finalnih bitaka između zemaljskih osvajača i pandorskih plemena u poslednjem delu filma, tako da sve u svemu: od srca Džejmsku Kameronu, „Dizniju“ i „Tventi Senčeri Foksu“ želim zarađene milijarde, uz ljubaznu molbu da do „Avatara 3“ nikada ne dođe.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

INRI
Gledao sam film u bioskopu. Vrhunski film! Ocena : 10/10

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.