Četvrtak, 18.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Su­đe­nje Ta­či­ju tra­ja­će pet go­di­na

Sud­sko ve­će na­ja­vi­lo je da će ubr­za­no re­ša­va­ti pri­ja­ve još 84 oso­be ko­je če­ka­ju da do­bi­ju sta­tus žr­tve. Tu­ži­la­štvo pla­ni­ra da po­zo­ve 323 sve­do­ka pro­tiv op­tu­že­nih
Su­đe­nje Ta­či­ju tra­ja­će pet go­di­na
Срп­ске жр­тве у про­це­су за­сту­па Бри­та­нац Сај­мон Лоз (Принт­скрин)

Još 84 oso­be če­ka­ju okon­ča­nje pro­ce­du­re ko­jom tre­ba da do­bi­ju sta­tus žr­tve u po­stup­ku pro­tiv Ha­ši­ma Ta­či­ja i nje­go­vih sa­u­če­sni­ka, ko­ji­ma je ju­če pred su­dom za rat­ne zlo­či­ne OVK odr­ža­no pr­vo pri­prem­no ro­či­šte uoči su­đe­nja.

Saj­mon Loz, bri­tan­ski advo­kat ko­ji za­stu­pa 53 oso­be, uglav­nom Sr­be, ko­ji su već do­bi­li ovu pro­ce­snu po­zi­ci­ju, sa­op­štio je ju­če da su žr­tve sprem­ne za sud­ski po­stu­pak i da že­le da su­đe­nje poč­ne 1. mar­ta, ka­ko je i za­ka­za­no, ali da je po­treb­no da se re­še pri­ja­ve onih ko­ji su na­knad­no tra­ži­li taj sta­tus.

Pred­sed­nik ve­ća su­di­ja Čarls Smit iz­ja­vio je da će sud ubr­za­ti po­stu­pak re­ša­va­nja no­vih pri­ja­va onih ko­ji su se iz­ja­sni­li kao žr­tve zlo­či­na Ta­či­ja i osta­lih op­tu­že­nih. Su­di­ja je na­lo­žio Se­kre­ta­ri­ja­tu su­da da do 15. fe­bru­a­ra okon­ča pro­ce­du­ru do­de­lji­va­nja sta­tu­sa žr­tve pri­ja­vlje­nim oso­ba­ma.

Pre­ma op­tu­žni­ci, Ta­či­ju i nje­go­vim sa­u­če­sni­ci­ma se na te­ret sta­vlja oko sto­ti­nu ubi­sta­va pre­te­žno Sr­ba i Ro­ma, dok je 400 oso­ba pre­tr­pe­lo po­vre­de na vi­še lo­ka­ci­ja na KiM, kao i u Se­ver­noj Al­ba­ni­ji.

Na­kon što su vi­še od dve go­di­ne vi­deo-lin­kom iz za­tvo­ra pra­ti­li sed­ni­ce pred su­di­jom za pret­hod­ni po­stu­pak, Ta­či, Ka­dri Ve­se­li, Ja­kup Kra­sni­ći i Re­džep Se­li­mi ju­če su do­ve­de­ni u sud­ni­cu.

Na po­čet­ku ro­či­šta su­di­ja je pred­sta­vio sud­sko ve­će i sve u sud­ni­ci. Na­po­me­nuo je da će su­đe­nje tra­ja­ti go­di­na­ma i da to ubu­du­će ne­će či­ni­ti. Na­veo je da će se su­đe­nja odr­ža­va­ti to­kom če­ti­ri da­na ne­delj­no to­kom tri sed­mi­ce, po­sle če­ga će bi­ti jed­no­ne­delj­na pa­u­za, za­tim će se su­di­ti još tri sed­mi­ce, do na­red­ne pa­u­ze od dve ne­de­lje.

Me­tju Ha­ling, pred­stav­nik tu­ži­la­štva ka­zao je da će za sa­slu­ša­nje 323 sve­do­ka bi­ti po­treb­no oko 700 sa­ti. Su­di­ja Smit za­mo­lio je tu­ži­la­štvo da is­ko­ri­sti sve zna­nje i is­ku­stvo ka­ko bi se po­stu­pak vo­dio što efi­ka­sni­je, kao i da od­u­sta­ne od sa­slu­ša­nja onih oso­ba či­je sve­do­če­nje ni­je va­žno.

Advo­kat Ben Emer­son, bra­ni­lac Ka­dri­ja Ve­se­li­ja re­kao je da tu­ži­la­štvo po­zi­va sve­do­ke iz srp­ske oba­ve­štaj­ne slu­žbe i da tre­ba obe­lo­da­ni­ti da do­ka­zi sti­žu iz Sr­bi­je. Oce­nio je da srp­ska oba­ve­štaj­na slu­žba ru­tin­ski ma­ni­pu­li­še tim do­ka­zi­ma.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.