Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Lajčak: Eskobar i ja nadali smo se boljem rezultatu naše misije

Lajčak: Eskobar i ja nadali smo se boljem rezultatu naše misije
Ескобар и Лајчак у Приштини (Фото/Танјуг)

BRISEL – Specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak objavio je danas na svom Fejsbuk profilu da se nadao boljem rezultatu prošlonedeljne misije na KiM sa zamenikom pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalnim izaslanikom za Zapadni Balkan Gabrijelom Eskobarom. „Putovali smo u region sa ciljem da se pozabavimo napetom situacijom na severu Kosova kojoj smo svi bili svedoci tokom prošle nedelje i istražimo potencijal za političko rešenje. Na Kosovu smo se sastali sa najvišim rukovodstvom uključujući predsednicu (Vjosu) Osmani, premijera (Albina) Kurtija i prvog zamenika premijera (Besnika) Bisljimija. Diskusija je bila duga. Preneli smo našu zabrinutost zbog situacije na severu i istakli potrebu za hitnom deeskalacijom”, istakao je Lajčak.

On je potvrdio da su i EU i Amerika tražile od strana na KiM hitnu deeskalaciju, prevremene izbore uz učešće kosovskih Srba i povratak dijalogu o normalizaciji. Prema njegovim rečima, zajedno sa Eskobarom uspostavljen je kontakt sa opozicionim liderima kosovskih Albanaca kojima su predočene posledice trenutne krize i šteta koju ona nanosi međunarodnom ugledu tzv. Kosova i upućen im je apel da podrže traganje za političkim rešenjem. „Eskobar i ja smo se sastali i sa predstavnicima Srpske liste i civilnog društva, da bismo čuli i njihovo mišljenje i objasnili im zašto je važno da kosovski Srbi učestvuju na novim izborima. Iz Prištine smo nastavili misiju za Beograd gde smo imali podjednako duge, nimalo lake razgovore sa predsednikom Vučićem”, rekao je Lajčak. Prema njegovim rečima predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću je predočeno da bi trebalo da doprinese izlasku iz sadašnje krize. „Pozabavili smo se složenom situacijom Srba na Kosovu. Posebno smo istakli da, iako svi građani imaju pravo na miran protest, nasilje nikada nije prihvatljivo i ne može biti nekažnjivo”, rekao je Lajčak i dodao da uprkos nekim pozitivnim signalima, tenzije i dalje rastu. „Sada sam se vratio u Brisel da informišem EU i države članice o svojim nalazima i narednim koracima. Nastavljamo sa naporima da omogućimo i podržimo održivo političko rešenje”, poručio je Lajčak, prenosi Tanjug.

Komentari9
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miloš debeli
Šta bi sa onih dva dana koje ste dali Kurtiju da povuče policiju?
Dusk
Класика: " обе стране уздржане", "враћање у институције" , "политички одрживо решење"... А када оду у Кијев промене плочу: " територијална целовитост и суверенитет", " поштовање међународног права" ... Шта рећи...
Нешто ново
Шта би са роком од два дана? Ма није смешно. Какви лицемери...
VesaD
..nejasan oduvek njihov rad..ovako samo paradiraju..
софи
Како радите све осим рата је успех.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.