Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лајчак: Ескобар и ја надали смо се бољем резултату наше мисије

Лајчак: Ескобар и ја надали смо се бољем резултату наше мисије
Ескобар и Лајчак у Приштини (Фото/Танјуг)

БРИСЕЛ – Специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак објавио је данас на свом Фејсбук профилу да се надао бољем резултату прошлонедељне мисије на КиМ са замеником помоћника америчког државног секретара и специјалним изаслаником за Западни Балкан Габријелом Ескобаром. „Путовали смо у регион са циљем да се позабавимо напетом ситуацијом на северу Косова којој смо сви били сведоци током прошле недеље и истражимо потенцијал за политичко решење. На Косову смо се састали са највишим руководством укључујући председницу (Вјосу) Османи, премијера (Албина) Куртија и првог заменика премијера (Бесника) Бисљимија. Дискусија је била дуга. Пренели смо нашу забринутост због ситуације на северу и истакли потребу за хитном деескалацијом”, истакао је Лајчак.

Он је потврдио да су и ЕУ и Америка тражиле од страна на КиМ хитну деескалацију, превремене изборе уз учешће косовских Срба и повратак дијалогу о нормализацији. Према његовим речима, заједно са Ескобаром успостављен је контакт са опозиционим лидерима косовских Албанаца којима су предочене последице тренутне кризе и штета коју она наноси међународном угледу тзв. Косова и упућен им је апел да подрже трагање за политичким решењем. „Ескобар и ја смо се састали и са представницима Српске листе и цивилног друштва, да бисмо чули и њихово мишљење и објаснили им зашто је важно да косовски Срби учествују на новим изборима. Из Приштине смо наставили мисију за Београд где смо имали подједнако дуге, нимало лаке разговоре са председником Вучићем”, рекао је Лајчак. Према његовим речима председнику Србије Александру Вучићу је предочено да би требало да допринесе изласку из садашње кризе. „Позабавили смо се сложеном ситуацијом Срба на Косову. Посебно смо истакли да, иако сви грађани имају право на миран протест, насиље никада није прихватљиво и не може бити некажњиво”, рекао је Лајчак и додао да упркос неким позитивним сигналима, тензије и даље расту. „Сада сам се вратио у Брисел да информишем ЕУ и државе чланице о својим налазима и наредним корацима. Настављамо са напорима да омогућимо и подржимо одрживо политичко решење”, поручио је Лајчак, преноси Танјуг.

Коментари9
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miloš debeli
Šta bi sa onih dva dana koje ste dali Kurtiju da povuče policiju?
Dusk
Класика: " обе стране уздржане", "враћање у институције" , "политички одрживо решење"... А када оду у Кијев промене плочу: " територијална целовитост и суверенитет", " поштовање међународног права" ... Шта рећи...
Нешто ново
Шта би са роком од два дана? Ма није смешно. Какви лицемери...
VesaD
..nejasan oduvek njihov rad..ovako samo paradiraju..
софи
Како радите све осим рата је успех.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.