Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bivši britanski general: Zbog predaje kasetne municije Ukrajini moguć raskol unutar NATO

Bivši britanski general: Zbog predaje kasetne municije Ukrajini moguć raskol unutar NATO
(Фото EPA-EFE/VALDA KALNINA)

Odluka američkog predsednika Džozefa Bajdena o predaji kasetne municije Ukrajini stvara mogućnost pojave raskola unutar NATO-a, izjavio je bivši načelnik Generalštaba Oružanih snaga Velike Britanije Ričard Danat televiziji „Skaj njuz“.

„Kako se približava NATO samit u Vilnjusu, gde će jedan od naših glavnih zadataka biti da pokažemo jedinstvo unutar Alijanse, mislim da izjava o slanju ovog oružja u ovoj fazi, kada ga je tako veliki broj zemalja NATO-a zabranio, stvara rizik od narušavanja harmonije u NATO-u“, rekao je on.

Dodao je da razume razlog odluke Sjedinjenih Američkih Država o slanju ove vrste municije, ali je naglasio opasnost od njene upotrebe.

„Prema mom ličnom iskustvu, kada sam bio na čelu britanskih snaga i kada smo otišli na Kosovo 1999. godine, izgubili smo samo dvojicu vojnika. Obojica su poginula od neeksplodirane kasetne municije NATO, koja je tada smela da se koristi“, istakao je Danat.

Sjedinjene Američke Države će isporučiti Ukrajini kasetnu municiju, saopštio je juče savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan. Ona je zabranjena međunarodnom konvencijom koju su ratifikovale 123 zemlje, ne uključuju SAD i Ukrajinu. Prema podacima ruske vojske, Oružane snage Ukrajine su već koristile kasetnu municiju prilikom granatiranja Donbasa. Prema rečima portparola Ministarstva odbrane Rusije Igora Konašenkova, to govori o tome da je zadatak ukrajinskih vojnika ubistvo maksimalnog broja civila, prenosi Sputnjik.

Komentari11
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Перагеније
Тек кад оду у пензију почну да размишљају.
Petrovic Dusan
Amerika nije potpisala ugovor o zabrani kasetne municije, a ostale zemlje NATO jesu. I nije nikad bilo raskola unutar NATO. Zasto bi se sad to promenilo?Ni Ukrajina nije potpisnik, ni Rusija
nije nego
Sta uopste vredi potpis amerikanca koji uvek mogu da kazu "puj pike ne vazi" kao npr povlacenje "potpisa" (od strane Trampa) za kontrolu klimatskih promena. Raskola u nato uvek ima ali glavni serif (SAD) kod koga je vecina pistolja i municije ih uvek "izgladi" po svom nahodjenju.Bas ovih dana je veliki raskol SAD i UK o novom sekretaru nato-a ali se obe strane trude da prikriju i da izgleda kao "nesuglasica". Uostalom i ovo protivljenje Britanaca kasetnim bombama moze biti deo tog veceg raskola.
К(ф)о(р) је запалио жито!
Касетна муниција није могла ни 1999. да се користи. Ал' не лежи враже, кад то изјави неки англосаксонски официрчић, онда мора да је тако. Има нас још који се добро сећамо тог времена. Нема потребе да нам европљани препричаваји оно чему смо сами сведочили. Даће Бог да вам сада сто пута више изгине од такве 'пријатељске ватре'
Јован К.
@Petrovic Dusan .. Где пише да је дозвољена употреба касетне муниције? То што нека земља није ПОТПИСАЛА конвенцију о забрани касетне муниције није исто што и испорука такве муниције, да би била УПОТРЕБЉАВАНА.
Petrovic Dusan
JNA je koristila kasetnu municiju, Martic je 1995 gadjao Zagreb kasetnom municijom. SFRJ, SRJ nisu potpisale ugovor o zabrani kasetne municije, kao ni Amerika, Ukrajina i Rusija. Ne postoji zabrana ove municije. Dakle, dozvoljeno je.
zoran
Ima i Vojska Srbije kasetnu municiju, pa šta?
Борко Стојановић
Енглеза подсећам да је 1999. дошао у Србију, а ако би и данас посетио себи сличну и блиску Шиптарију на истом месту, опет би био у истој држави. Ускоро ћемо ми ићи у независну Шкотску, Северну Ирску и Велс, наравно пошто се Лондон претходно нафајта истим тим касетним бомбама "које су биле дозвољене 1999."

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.