Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Žičana ćuprija usamljenog pesnika

Žičana ćuprija usamljenog pesnika
Висећи мост ручне израде: Миодраг овако свакодневно прелази са обале на обалу Каменице (Фото Б. Ломовић)

Gojna Gora pod Maljenom – Da stvarnost može da nadmaši maštu, uveravaju nas, ponekad, naoko obični ljudi. Na primer, pedesetogodišnjak Miodrag Tešić iz Gojne Gore, sela pod Maljenom. On je izumeo originalan način da prelazi reku Kamenicu kad poželi da iz kuće stigne do varošice i dalje do Pranjana.

– Zbog mog samotnjaštva komšije me smatraju, u najmanju ruku, čudakom, ali nisam izmislio ovu „ćupriju“ tek da bih se izdvojio od ostalog sveta, već me je na to muka naterala. Jer, komšije su mi zabranile da prelazim preko Veselinovića ćuprije. Zato sam, često, po snegu i ledu, morao da gazim preko reke da se ne bih svađao –objašnjava nam Tešić kako se dosetio da pomoću telefonskih kablova premosti reku.

– Kad mi je dosadilo da gazim reku,nabavio sam telefonske kablove koji mogu da izdrže moju težinu i razapeo ih između dve vrbe: po jednoj žici koračam, a za drugu se pridržavam rukama. Nije se do sada desilo da kabal pukne niti da se, makar noć bila gusta kao testo, omaknem i padnem u vodu. Čak i kad nadođe Kamenica, moja „ćuprija“ ostane pedalj-dva iznad vode – kaže nam ovaj čudni domaćin, koji poseduje sedam-osam hektara, krmaču sa dvadesetak prasadi, 15 ovaca, koze, kokoške. Ali, i to stočno blago je naučilo da bude, po čitav dan, bez gazdinog nadzora. Miodrag im svakog jutra pripremi hranu i vodu, a onda, preko žičane ćuprije, izađe na požeški put i, posle nekoliko kilometara pešačenja, prispe u Pranjane. Tu pomaže u kafanama i prodavnicama, utovara i istovara robu, tu se prehranjuje i stavi u džep poneku crkavicu. A to što, kad se vrati, zatekne poneko pile, jagnje ili prase manje na broju – ništa strašno.

– Ukrao ga neko kome je trebalo, a nije imao svoje – odmahuje Miodrag rukom, pun razumevanja za lopova.

Tešiću je ravno 53 godine, a još nije stao na „ludi kamen“. Jedna davna, neostvarena ljubav je kriva što se odlučio na večno momkovanje. Ona je daleko od Gojne Gore, čuo je da je sama, a Miodrag često u svojoj osamljenosti greje maštu misleći na nju, ali ne pokušava da ponovo podgreva staru ljubav. Kako je izdržao do sada, tako će i od sada. Vreme krati čitanjem i pisanjem pesama, a to je ovde još jedan razlog da ga komšije smatraju čudakom.

– Pišem sebe radi, opevavam razne događaje da se ne zaborave, pišem i ljubavne pesme, već znate o kome, ali ona ih nikad neće pročitati. Pišem kad se osamim u svojoj kući, ali često i u kafani. Puna kafana, žagor, a ja i tu budem sam na svetu. Imam pesama za podebelu zbirku, no od toga neće biti ništa. Rekoh vam već: pišem sebe radi – zaključuju Miodrag.

B. Lomović

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.