Vodič kroz virtuelni svet za đake Republike Srpske
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – Knjiga „Digitalna higijena”, koja je u Rusiji prepoznata kao nezaobilazno štivo, naći će svoje mesto i u školama Republike Srpske. Koautor te knjige Igor Ašmanov, koga oslovljavaju kao „gurua ruskog interneta”, ovih dana je boravio u Banjaluci.
U Palati Republike razgovarao je, između ostalog, i s predsednikom Miloradom Dodikom. Posle susreta, Dodik je najavio da će knjigu „Digitalna higijena” pokloniti svim osnovnim školama u RS.
Igor Ašmanov je za „Raša tudej Balkan” izjavio da glavna opasnost digitalnih tehnologija, koja je najmanje shvaćena i uočljiva, pored očiglednih i skoro svima poznatih sajber-kriminala, curenja podataka, praćenja, kršenja prava građana u digitalnom prostoru i tako dalje, jeste da digitalni uređaji i sadržaj formatiraju i uništavaju svest, čak i bez obzira na sadržaj, samom svojom strukturom, ugrađenim „udicama” koje stvaraju digitalnu zavisnost i umnogome snižavaju intelekt. Autori knjige Igor Ašmanov i Natalija Kasperska veruju da će ona pomoći roditeljima i profesorima da decu i mlade nauče neophodnoj informacionoj higijeni. Na promociji knjige u Banskom dvoru u Banjaluci, Ašmanov je rekao da knjiga pojašnjava i s kojim problemima se suočavaju mladi koji postaju zavisni od korišćenja pametnih uređaja, te da od opasnosti korišćenja interneta nije izuzeta ni starija populacija. Knjiga je, naime, posvećena opasnostima digitalnog sveta, destruktivnim grupama, toksičnim sadržajima, maltretiranju, digitalnoj zavisnosti i drugim faktorima koji uništavaju psihu čoveka.
Dekan Fakulteta bezbednosnih nauka Univerziteta u Banjaluci Predrag Ćeranić istakao je da je neophodno da ova knjiga postane deo obavezne školske, ali i kućne literature, jer govori o tome kako razgovarati i pristupiti adolescentima koji preterano koriste svoje pametne telefone.
Govoreći za medije o specijalizovanim strukturama koje se bave digitalnim tragom i mogućnostima praćenja koje bi mogle poslužiti za selekciju i izvršavanja zadataka od strane nepoznatih naručilaca, Igor Ašmanov je rekao da se „većina ’prodajnih levaka’ za uvlačenje u prodaju droge, prostituciju, pucnjavu u školama, samoubilačke grupe, ekstremističke zajednice zasniva na prikupljanju ličnih podataka i podataka o ponašanju korisnika, odnosno na individualnom pristupu”.
On napominje da na mreži „postoji mnogo različitih predatora, koji se uglavnom bave mladima i penzionerima, neiskusnim, nepromišljenim, mentalno ranjivim kategorijama stanovništva”. „Ovi predatori su obaveštajci, propagandisti, prevaranti, pedofili, sektaši, regruteri, politički manipulatori, trgovci, spameri, trgovci posrednici”, navodi on. Kaže da svi oni obično rade pod virtuelnom maskom, izgledaju kao izmišljene ličnosti sa raznim izmišljenim biografijama, te da internet, po svojoj strukturi, olakšava takav društveni inženjering.
Govoreći o sistemu „Kribrum” koji je kreirao i koji se u Rusiji koristi u detektovanju i suzbijanju destruktivnih pokreta, Ašmanov je istakao da se skidaju „sve društvene mreže, forumi, blogovi, mediji do kojih mogu da dođu, do 150 miliona poruka na internetu na ruskom jeziku, do 100.000 poruka u sekundi, klasifikujemo sadržaj – postove, komentare, slike, izdvajamo destruktivni sadržaj, lažnjake, propagandu, ekstremizam, identifikujemo distributivne centre, primarne tačke ubacivanja, distributivne mreže itd.”. „To je velika farma servera i prilično složena lingvistička i grafička veštačka inteligencija, sa bazom poruka od četiri petabajta akumuliranom tokom 12 godina”, pojasnio je Ašmanov.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


