Nepredvidivi deveti talas
Broj obolelih od kovida 19 je u blagom porastu, a kada će dostići vrh obolevanja u ovom devetom talasu, stručnjaci ne mogu da procene jer se veliki broj zaraženih ne testira i ne odlazi kod lekara zbog blažih simptoma bolesti. U poslednjih nedelju dana od 13.297 testiranih kovid je potvrđen kod 2.803 osobe, dok je sedmicu ranije virus utvrđen kod oko 1.500 građana.
Kako ističe profesor dr Aleksandra Knežević, virusolog sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, zna se da se novi omikron soj eris lakše prenosi, ali ipak nema podataka da utiče na težinu kliničke slike kao i veći broj hospitalizovanih pacijenata na odeljenjima intenzivne nege u bolnicama.
‒ Starija populacija ukoliko odlazi na mesta gde se okuplja veći broj ljudi mora da se čuva i da nosi masku, posebno ako imaju neke hronične bolesti. Što se simptoma korone tiče, sada uglavnom pacijenti imaju kašalj, kijanje, bolove u grlu, glavobolju, blago povišenu temperaturu, a poneko gubitak čula ukusa i mirisa. Oni koji imaju pridružene bolesti mogu da dobiju težu formu bolesti – dodaje dr Knežević.
Prema rečima dr Zorana Bekića, direktora Doma zdravlja „Savski venac”, pravilo je takvo da se pacijenti sa respiratornim tegobama upućuju u respiratornu ambulantu, gde im se najpre uradi brzi antigenski test na kovid.
‒ Ako je neko kovid pozitivan, naši tehničari obučeni u zaštitnu opremu dolaze u ambulantu i vade krv pacijentu koju šalju na analizu, pa lekar na osnovu rezultata analiza i kliničke slike određuje terapiju. Došlo je do pogoršanja epidemijske situacije, ali to nije za sada ništa drastično. Kliničke slike sada nisu tako teške za razliku od prethodnih talasa, jer virus vremenom gubi svoju snagu – kaže dr Bekić.
Radna grupa Ministarstva zdravlja za postupanje u uslovima pandemije kovida 19 donela je preporuke na nivou primarne zdravstvene zaštite, bolničkih ustanova, kao i u vezi sa nošenjem maski u zdravstvenim ustanovama i vakcinacijom. Sada je obavezno testiranje na koronu svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, ukoliko imaju simptome akutne respiratorne infekcije, kao i kontakata sa kovid pozitivnim licima u zdravstvenim ustanovama. Na nivou bolničkih ustanova neophodno je testiranje za prijem na hematološka i onkološka odeljenja, kao i odeljenja gerijatrije i odeljenja gde se leče pacijenti sa primarnim i teškim imunodeficijencijama.
‒ Radna grupa je zauzela stav da je neophodno obavezno nošenje zaštitnih maski u svim zdravstvenim ustanovama. U pogledu bolničkih kapaciteta za smeštaj hospitalizovanih pacijenata obolelih od kovida 19, stav je da za sada nije neophodno dodatno proširenje kapaciteta. Pratiće se epidemijska situacija i u skladu sa tim će radna grupa blagovremeno reagovati i dati smernice za uvođenje neophodnih promena. Vakcinacija protiv kovida 19 se sprovodi u skladu sa preporukama Stručnog komiteta za imunizaciju. Naglašen je značaj vakcinacije protiv kovida 19 i sezonske vakcinacije protiv gripa (koje se mogu aplikovati istovremeno ili u bilo kom vremenskom razmaku), s obzirom na predstojeću sezonu respiratornih infekcija – naglasili su stručnjaci Radne grupe Ministarstva zdravlja za postupanje u uslovima pandemije kovida 19.
Mnoge bolnice su već počele da primenjuju nova pravila.
‒ U jedinici intenzivne nege odvojili smo jedan blok za lečenje pacijenata sa kovidom koji zahtevaju bolničko lečenje i stavljanje na mehaničku ventilaciju. Trenutno imamo troje pacijenata na lečenju. Zabranili smo posete u bolnici i više ljudi se testira. Javlja nam se veći broj ljudi sa respiratornim tegobama tokom dežurstava, ali su za sada to i dalje lakše forme bolesti – kaže dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKSC-a.
I u Kliničko-bolničkom centru „Zemun” su zabranjene posete pacijentima i postrožene epidemijske mere.
‒ Uveli smo obavezno nošenje maski u svim našim objektima. Obavezno se testiraju onkološki, hematološki i gerijatrijski bolesnici pri prijemu u bolnicu – naglašava profesor dr Dragoš Stojanović, direktor ove bolnice.
Američka uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila je upotrebu unapređenih vakcina protiv virusa 19, koje su pokazale efikasnost u odbrani od rasprostranjenih varijanti omikron soja. To u praksi znači da bi njihovo korišćenje moglo početi krajem septembra, prenosi AP. FDA je u ponedeljak dala zeleno svetlo za upotrebu vakcina efikasnih protiv varijante KSBB.1.5, čiji su proizvođači „Fajzer-Bajontek” i farmaceutska kompanija „Moderna”. Da li će naša država nabaviti ove vakcine još nije sasvim poznato. Profesor dr Zoran Radovanović, epidemiolog, kaže da nove vakcine koštaju od 120 do 130 dolara i da će srpske vlasti proceniti da li će dati novac za njihovu kupovinu.
‒ Bilo bi dobro da se one nabave, jer bi bilo značajno da ih dobiju stariji građani, bolesnim ljudima, onima sa transplantiranim organima, svima onima koji žele da se zaštite. Ali bojim se da interes javnosti za ovu vakcinaciju jenjava i zato se ne govori ništa o odluci za nabavku novih vakcina. Bitno je da ima stručnog opravdanja da se vakcine kupe – smatra dr Radovanović.
U Ministarstvu zdravlja kažu da oko 30 odsto ljudi od svih testiranih ima koronu, a dr Radovanović napominje da taj broj ne bi trebalo da pređe cifru od pet odsto.
‒ Nepredvidivo je kako će teći ovaj deveti talas obolevanja. Broj obolelih će rasti sa hladnijim vremenom, kada će ljudi dosta vremena provoditi u zatvorenom prostoru. I sada je broj zaraženih značajno veći nego što se zvanično objavljuje jer se najveći broj ljudi ne javi lekaru, mnogi kupe kućni test i sami se testiraju pa saznaju da su kovid pozitivni, a neki koji odu kod lekara kažu da ih nisu testirali. Oni spadaju u neotkrivene slučajeve iako su zaraženi – dodaje dr Radovanović.
Zvanični podaci beogradskog Zavoda za javno zdravlje pokazuju da brojke u prestonici rastu iz nedelje u nedelju, pa je tako za nedelju dana početkom septembra svega 122 ljudi imalo koronu, dok je u periodu od 11. do 17. septembra taj broj narastao na 509. Novi podaci se očekuju početkom sledeće nedelje.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


