Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Razvoj bez opuštanja i odlaganja

Razvoj bez opuštanja i odlaganja
Седми економски самит о развоју Србије (Фото Д. Ћирков)

"Naše najvažnije i urgentno državno pitanje je sačuvati Kosovo i Metohiju u okvirima suvereniteta i integriteta Republike Srbije, ali rešavanje ovog ne sme dovesti do zapostavljanja drugih životnih pitanja za budućnost Srbije i njenih građana. Ključna pretpostavka za pravi srpski patriotizam i za potpuni demokratski preobražaj naše zemlje je ubrzani ekonomski napredak. Jer, samo privredno dinamična i bogata Srbija, u kojoj svaki građanin može pristojno da živi od svog rada, može uspešno da štiti svoje interese i da razvija demokratiju."

Ovo je deo poruke srpskog premijera Vojislava Koštunice, koju je njegov ekonomski savetnik Milan Parivodić preneo učesnicima Sedmog ekonomskog samita Republike Srbije, koji se juče i danas, u organizaciji TGI grup internešenel, a u saradnji sa Privrednom komorom Srbije i Savetom stranih investitora, održava u beogradskom "Hajatu".

Pozivajući strane investitore da ulažu u zemlju, garantujući im stabilnost i profitabilnost ulaganja ("jer Srbija je stabilna demokratija i bilo šta da se dogodi u budućnosti ne može dovesti u pitanje stabilnost"), premijer je u poruci kao prvi srpski prioritet označio efikasnu integraciju Srbije u Evropsku uniju i jačanje, političke i privredne, regionalne saradnje. Uz očekivanje skorog potpisivanja ugovora o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, kako bi do kraja 2008. postala i država kandidat za pristupanje, a sledeće godine ispunila sve uslove za ulazak na tzv. belu šengensku listu.

Premijer Koštunica je uveren i da Srbija može postati vodeća zemlja u regionu – kroz velika investiciona ulaganja, unapređenje konkurentnosti privrede, povećanje izvoza i veliko zapošljavanje građana i primenu dobrih privrednih politika.

"Sve može da se uradi i brže i bolje. Mnogo je posla iza nas, a još više pred nama", ističe se u premijerovoj poruci. Tako Srbiji, po premijeru, predstoji: svojinska reforma, uključujući i denacionalizaciju i decentralizaciju javne svojine i unapređenje prava konkurencije, zaštita potrošača, jačanje tržišta hartija od vrednosti, unapređenje propisa o životnoj sredini, snaženje sudova i njihove odgovornosti za sigurnost građana i imovine, zaokruživanje zakonodavstva uz efikasnu i adekvatnu primenu zakona, zaštitu stranih investitora i uklanjanje administrativnih i zakonskih barijera za gradnju.

"Država je, takođe, dužna", podseća se u poruci, "da obezbedi, sama ili u saradnji sa privatnim kapitalom, nacionalnu i lokalnu infrastrukturu potrebnu za razvoj privatne privrede." Uz brzi završetak autoputeva, kroz projekte deonica od Horgoša do Požege, od Niša do Dimitrovgrada i od Leskovca do granice sa BJRM, to podrazumeva i veću proizvodnju, ali i štednju električne energije.

Zbog toga će, kako je najavio Parivodić, Elektroprivreda Srbije do proleća 2008. godine pronaći strateške partnere za izgradnju Termoelektrana "Kolubara B" i "Nikola Tesla 3", kapaciteta 1.400 megavata instalisane snage, i ukupne vrednosti investicija od gotovo dve milijarde dolara.

 "Pred nama je privatizacija naftne industrije Srbije. Želimo da se ona odvija transparentno i konkurentno i da NIS dobije ozbiljnog partnera u razvoju petrohemijske industrije", preneo je Parivodić poruku Vojislava Koštunice.

I srpski ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić pozvao je investitore da ulažu u Srbiju: da investiraju u velike projekte u turističkoj privredi, kao što je – izgradnja turističkih centara na Staroj planini i Paliću, i učestvuju krajem ove i početkom sledeće godine na tenderima za privatizaciju nekoliko velikih, uključujući i javna, preduzeća, ali i firmi u stečaju.

Kraj godine trebalo bi po Dinkiću da donese razrešenje dileme oko načina privatizacije, odnosno prodaje manjinskog ili većinskog paketa Naftne industrije Srbije. Do tada bi trebalo da se raspiše i tender za privatizaciju "Jat ervejza"

Po rečima ministra, završetak izgradnje panevropskog Koridora 10 kroz Srbiju planira se za oko tri godine: biće raspisan i međunarodni tender za ulaganja u izgradnju kraka autoputa od Leskovca do granice s Makedonijom, za koji je grčka vlada izdvojila oko sto miliona evra iz "Helenik plana".

Dinkić je kao jednu od prednosti Srbije naveo obrazovanu i jeftiniju radnu snagu nego, recimo, u Slovačkoj ili Poljskoj.

--------------------------------------------------------------------------

Manji budžet

Sledeće nedelje biće predstavljen Memorandum o ekonomskoj politici, a krajem oktobra i nacrt zakona o budžetu za sledeću godinu, najavio je Janko Guzijan, državni sekretar u Ministarstvu finansija.

Cilj vlade u sledećoj godini, kako je rekao Guzijan, jeste smanjivanje javne potrošnje za oko 1,2 odsto pri čemu će i budžet biti nešto manji od ovogodišnjeg. Politika plata će, po njegovim rečima, biti veoma restriktivna, spoljni dugovi smanjeni, ali se u 2008. godini ne planiraju izmene postojeće poreske politike. 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.