Nedelja, 07.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Rama i Plenković traže mere EU protiv Srbije

Rama i Plenković traže mere EU protiv Srbije
EPA-EFE/ANTONIO BAT

Premijeri Albanije i Hrvatske, Edi Rama i Andrej Plenković su snažno osudili „nasilje srpskih paravojnih jedinica na severu Kosova, kao i njihovu 'heroizaciju' od Beograda“, uz poziv premijerima zemalja Evropske unije i Zapada na donošenje mera protiv Srbije.

Rama, koji se nalazi u službenoj poseti Zagrebu, izjavio je na konferenciji za novinare u Banskim dvorima da je, kako je naveo, „agresija paravojnih snaga jednako zabrinjavajuća kao reakcija Beograda“.

„Imamo zločin, ubistvo policijskog službenika i imamo heroizaciju onih koji su ga počinili“, rekao je Rama i dodao da to „ne sme biti prihvatljivo u Evropi koja gaji suprotne vrednosti“.

Plenković smatra da ti potezi „ne mogu ostati bez odgovora“ te da odluka Beograda o danu žalosti „gotovo da podrazumeva identifikaciju s onim što se dogodilo“.

Naveo je da će uslediti istraga kako bi se u potpunosti utvrdilo šta se dogodilo, nakon čega će posebni izaslanik EU za dijalog Prištine i Beograda doneti predloge mera.

Plenković je rekao da Evropska komisija (EK) takođe može autonomno da donese mere, bez saglasnosti svih država članica, kao što je to pre nekoliko meseci učinila protiv tzv. Kosova.

Hrvatski premijer je naglasio je da je siguran da će do mera doći, a Rama je pozvao da one treba da budu primenjene, kako je kazao, „bez gubljenja vremena“ jer odluka Beograda o danu žalosti ne ostavlja prostora za drugačije interpretacije, objavila je Hina, prenosi Tanjug.
 

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Bojana
Smešni su.. U paketu...
Богдан Југовић
Да смо их сами тражили, веће непријатеље од Хрвата и Албанаца не би нашли. Али су се зато Аустрија, Немачка, Француска, Енглеска и САД добрано потрудили.
Билдербрег
Нашла се екипа.
milan lala
Ujak i balista bi da kaznjavaju Srbiju e proso voz na Istoku novi je sudija.
Јeдан Шумадинац
Историја се често понавља као фарса. Када су такви захтеви и осуде стизали из Беча и Берлина, наши стари су их одлучно и са презиром одбијали. Без обзира на цену. Ми њихови потомци и ако веће рачунџије, требало би да се запитамо, где смо стигли, на шта смо спали, и куда идемо, ако нам данас такве поруке стижу из Загреба и Тиране.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.