Četvrtak, 04.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
SUTRA POTPISIVANjE INVESTICIJE SA NEMAČKOM FIRMOM

Nova fabrika u Svilajncu, posao za 50 radnika

Prošle godine u svilajnačkoj opštini ostvaren je rekordni suficit od 23,4 miliona dolara, a ovde radi 52 izvoznika. Kroz dualno obrazovanje školuju kadrove za industriju
Nova fabrika u Svilajncu, posao za 50 radnika
Једна од страних фабрика у Свилајнцу (Фото Љубиша Тешић)

Još jedna velika investicija u opštini Svilajnac biće potpisana sutra, ovog puta s nemačkom firmom „Bril”, koja kupuje plac od tri hektara na teritoriji Svilajnca, a do kraja godine trebalo bi da završi gradnju fabrike od 1.500 kvadratnih metara, vrednosti milion i po evra, u kojoj će posao u prvoj fazi naći 50 radnika. Ova kompanija bavi se proizvodnjom sigurnosnih vrata i ograda za automatizovane proizvodne linije, objašnjava za „Politiku” Predrag Milanović, predsednik opštine Svilajnac, dodajući da je reč o šestoj po redu investiciji s nemačkim kompanijama u poslednjih 12 godina.

„U ovom trenutku imamo 52 izvoznika, na našem tlu radi dvadesetak fabrika, osim domaćih, tu su i firme iz Nemačke, Švajcarske, Italije, Turske, a prošle godine ostvarili smo rekordni suficit u istoriji Svilajnca od 23,4 miliona dolara. Pretekli smo po suficitu daleko veće gradove, poput Jagodine, Ćuprije i Paraćina i mogu da kažem da je u ovom kraju Svilajnac lider u industriji”, ističe Milanović.

Spoljni trgovinski promet ove opštine sada iznosi 165 miliona dolara, što je tri puta više nego 2012. godine, napominje naš sagovornik.

„Više je faktora koji su uticali na ovaj rezultat. U poslednjih 15 godina izgradili smo dve industrijske zone i kompletno ih infrastrukturno opremili, osnovali smo slobodnu carinsku zonu i omogućili investitorima da se bez velike administracije bave uvozom i izvozom, krajem 2022. dobili smo odlukom vlade carinsku ispostavu... Međutim, svega toga ne bi bilo da uspešno ne sprovodimo dualno obrazovanje, jer pripremamo radnu snagu za ove industrije”, kaže Milanović.

U dualno obrazovanje upisuju se mali maturanti iz Svilajnca i okoline i oni imaju prednost pri zapošljavanju.

„Od ove godine za svu decu koja upisuju deficitarna zanimanja obezbeđujemo besplatan smeštaj u dom učenika kako bismo učenike motivisali da se prijave. Osim što imaju besplatno školovanje i stanovanje, kao i mogućnost zaposlenja odmah posle završetka škole, ovi đaci dobijaju i naknadu od poslodavca za učenje zanata”, ističe prvi čovek opštine, dodajući da će danas u ovom gradu biti predstavljen vladin koncept dualnog obrazovanja uz promovisanje Svilajnca kao primera dobre prakse.

„Za potrebe investitora svake godine organizujemo i regionalni sajam zapošljavanja, gde se prijavljuje više od hiljadu potencijalnih radnika, ali i otvara između 300 i 400 novih radnih mesta. U aprilu ćemo imati novi sajam pa pozivam okolne opštine da se prijave, jer samo međusobnom saradnjom možemo da se razvijamo”, objašnjava Milanović.

Svilajnac ima 25.000 stanovnika, a naš sagovornik ističe da pokriva tržište od 150.000 stanovnika.

„Radna snaga dolazi iz Svilajnaca i okolnih opština, ali i iz Kragujevca, Jagodine, Požarevca... Značajno je što imamo Mašinski fakultet u Kragujevcu, što je izgrađen auto-put i očekujemo da ove godine počne izgradnja najvećeg infrastrukturnog projekta – mosta na Moravi i obilaznice oko Svilajnca – čime bismo rasteretili grad od teškog saobraćaja i ubrzali protok robe, ali i povećali bezbednost”, napominje Milanović.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Predrag Milanović
Rade za 35000

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.