Nedelja, 22.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Damski lovački klub

(Фото М.Обадић)

Kikinda – Lovačko udruženje ,,Kikinda” broji 160 članova, a među njima su i četiri žene. Jedna od njih je i 30-godišnja Ivana Munćan, koja razbija predrasude da je lov rezervisan za muškarce. Iako je nova u lovačkom svetu i još nije položila potrebne ispite, oduševljeno očekuje osnivanje prvog Damskog lovačkog kluba u Kikindi.

Da se bavi nekim drugim sportom Ivana za sada nije razmišljala, jer je čvrsto odlučila da to bude jedno od najstarijih zanimanja na svetu – lov. Tu odluku donela je nedavno, kada je došla da obavlja posao tehničkog sekretara u Lovačkom udruženju ,,Kikinda”. Lovačku pušku još ne koristi, a plan je da to učini od naredne lovne sezone, u aprilu, kada prođe sve potrebne procedure.

– Donedavno nisam imala predstavu kako sve funkcioniše, imala sam pogrešnu sliku o lovcima i lovu uopšte. Gledajući ih kako rade, lov mi se svideo. Dobro su organizovani i želim da se usavršavam kao stručno lice u lovištu. Uskoro ćemo formirati Damski lovački klub, nas četiri žene, a nadam se da će nas biti i više, ali i da ćemo se družiti sa članicama istih udruženja u Srbiji i inostranstvu. U početku nisam sebe videla sa puškom, mislila sam da to neću moći da radim, ali kako vreme odmiče, želja da učestvujem u lovu sve je veća. Mislila sam da lovci samo love životinje, ali nije tako. To su plemeniti ljudi i mnogo čine za ekosistem i uspostavljanje ravnoteže u njemu – kaže Ivana za ,,Politiku”.

Pored četiri žene, Lovačko udruženje ,,Kikinda” u svojim redovima ima i lovački podmladak, desetak dečaka i jednu devojčicu.

– Dame zaslužuju jedan dan u nedelji da se opuste. Da njihov momak ili suprug ostane kod kuće i čuva decu, kuva, a one da idu u lov – kaže Mladen Banjac, predsednik Lovačkog udruženja ,,Kikinda”.

Ovo udruženje je najstarije u Srbiji. Gazduje uzgajalištem fazanskih pilića „Mlaka” površine dva hektara (kapaciteta 25.000 fazanskih pilića), poseduje lovačku kuću, u kojoj se nalazi velika sala, dodatne prostorije, oko 80 hektara šume i inkubatorsku stanicu.

– Prvi pisani tragovi o našem udruženju postoje iz 1875. godine, a zvanično smo po sistemu lovstva u Srbiji od 1922. godine. Imamo veliku fazaneriju u šumi. U lovnoj osnovi nam je divlja svinja, srna, zec, fazan. Ove godine smo imali četvrtu hajku na divlje svinje i time smo završili sezonu. Uglavnom lovimo u šumi, ali ima i atara pod kukuruzom gde divlje svinje prave veliku štetu i mi tu nastupamo, kako bi redukovali njihov broj. Lovci su čuvari ekosistema – napominje Banjac.

Za lovce ovo nije samo sport, već druženje pre i posle toga, rekreacija koja okuplja ljude različitih interesa i profesija za koje je lov veliko zadovoljstvo povezivanja s prirodom.

– Naše udruženje počiva na dobrovoljnom radu lovaca. Više od 90 odsto aktivnosti odnosi se na prehranu i uzgajanju divljači, održavanju objekta. Niko od lovaca u svemu ne traži materijalnu naknadu ili dobit, nego vidi sebe u razonodi, odmoru, boravku u prirodi. To je zadovoljstvo, uprkos tome što je fizički teško, duhovno i mentalno je lekovito. Kada smo u prirodi mi živimo u nekom svom svetu, a vesti uopšte ne pratimo. Ja najveći deo vremena u lovu i ne koristim pušku, već pratimo i posmatramo divljač, pravimo bunare, pojilišta i hranilišta za životinje – objašnjava Banjac, koji je dobro upoznat sa pravilima u lovu.

– Jedno od njih je da svako lovište ima određene delove koliko divljači sme da se ulovi i tačno se zna koje su to životinje. Sledeća lovna sezona počinje od 1. aprila tekuće do 31. marta naredne godine i za svaku postoji lovni plan – dodaje.

Da bi lovac koristio pušku, kaže, mora da položi lovački ispit, prođe lekarski pregled za korišćenje i ispit za rukovanje oružjem. Za mnoge, najlepša stvar u lovu je adrenalin, dok u dugim zimskim noćima i po pet-šest sati čekaju u zasedi na lovinu. Ipak, najveća draž je što se upoznaje puno ljudi, a sklopljena prijateljstva često ostaju za ceo život.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.