Skoplje više ne gleda samo u Brisel
Makedonski premijer Hristijan Mickoski odlučio je da pojača svoje diplomatske aktivnosti u drugim svetskim centrima, umesto u Briselu. Prethodno je odlučio da čeka garancije od Evropske unije da neće biti novih zahteva od bugarske vlade kako bi napravio poslednji korak u pregovorima o pristupanju. Iz sedišta EU odgovor je isti – pregovori formalno počinju uključivanjem Bugara u preambulu Ustava, piše Radio Slobodna Evropa.
Samo tokom prošle nedelje Mickoski je dogovorio blisku saradnju s Mađarskom i Turskom i bio jedan od sponzora američkog nacrta rezolucije za okončanje rata u Ukrajini, u kojoj se Rusija ne pominje kao agresor. Na sastanku u Budimpešti, s mađarskim predsednikom Viktorom Orbanom, najavljena je nova zajednička ekonomska zona između Severne Makedonije, Mađarske i Srbije.
Ovakvi diplomatski potezi Mickoskog postavljaju pitanja – menja li se makedonska spoljna politika, odnosno udaljava li se od puta evrointegracija, ili se približava strateškim partnerima koji nisu uvek na istoj diplomatskoj liniji sa evropskom.
Prema mišljenju bivšeg ambasadora u Vašingtonu i univerzitetskog profesora Vaska Naumovskog, strateški cilj Severne Makedonije su evropske integracije, ali zemlja u međuvremenu pokušava voditi autonomnu spoljnu politiku jer formalno nije započela pregovore o članstvu u EU. On smatra da odnosi koje zemlja ima s EU treba da se nastave u okviru proširenja unije, ali što se tiče spoljnopolitičkih pitanja, približavanje stavovima SAD značilo bi da će država imati stav koji neće uvek biti kompatibilan s većinom članica EU.
„Naš stav treba tražiti negde između stavova SAD i EU”, navodi Naumovski.
Za samo osam meseci, koliko je na funkciji, Mickoski je tri puta bio u poseti Vašingtonu, uključujući i inauguraciju američkog predsednika Donalda Trumpa.
Mickoski: Orban me inspiriše, njegovi stavovi čvrsti kao planina
Skoplje – Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski ocenio je da će njegov mađarski kolega Viktor Orban Mađarsku voditi još dugo veoma stabilno i predano kroz veoma burne i neizvesne vode.
„On je Mađarsku vodio, vodi je i vodiće je još dugo, veoma postojano i predano, kroz veoma burne i neizvesne vode, uvek boreći se za interese svog naroda i svoje zemlje. Podsetiću vas samo na njegov uporni i glasan stav u borbi za zaštitu evropskih granica od nelegalnih migranata”, rekao je Mickoski nakon sastanka sa Orbanom u Budimpešti.
Mickoski je istakao da je „premijer Orban mnogo puta u prošlosti pokazao i dokazao da je čovek od integriteta i da su njegovi stavovi i njegova reč čvrsti kao planina”, zbog čega ga, kako je rekao, izuzetno poštuje kao čoveka koji svojim ponašanjem često ume da inspiriše. „Čestitam mu na rezultatima u oblasti privrede, investicija i realizacije kapitalnih investicija ovde u Mađarskoj”, rekao je premijer Severne Makedonije.
Mickoski je, zajedno sa desetak ministara iz njegove vlade, ovih dana bio u Budimpešti, gde je održan samit makedonsko-mađarske vlade, odnosno drugo međuvladino zasedanje, posle onog u Ohridu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


