DHL otpušta oko 8.000 radnika
Nemačka logistička firma DHL objavila je danas da će do kraja godine ukinuti oko 8.000 radnih mesta u okviru plana za smanjenje troškova za više od milijardu evra do 2027. godine. Otkaze će dobiti zaposleni u odeljenju za poštu i pakete u Nemačkoj, piše Rojters. Poslovanje za poštom i paketima je godinama pod pritiskom zbog porasta troškova i pada obima pisama, a godišnji operativni profit firme DHL je pao za 7,2 odsto međugodišnje. Izvršni direktor kompanije Tobijas Mejer je rekao da je jedan od razloga za otpuštanje radnih mesta sporazum o platama postignut sa sindikatom Verdi koji predviđa povećanje zarada za pet odsto i više slobodnih dana. „Ovaj kolektivni ugovor će nas opteretiti sa oko 360 miliona evra do kraja 2026. godine”, izjavio je Mejer, a prenosi Tanjug. Kompanija zapošljava oko 602.000 ljudi u više od 220 zemalja i teritorija širom sveta, a u njenoj jedinici za poštu i pošiljke u Nemačkoj trenutno radi 190.000 zaposlenih.
Firma očekuje da će u 2025. ostvariti operativni profit veći od šest milijardi evra, ali njena prognoza ne uzima u obzir potencijalne promene carina i trgovinske politike. Očekujemo da će globalna politička i ekonomska situacija ostati nestabilna 2025. godine”, naveo je Mejer u saopštenju. Kompanija nastoji da povrati investitore time što predlaže stabilnu dividendu od 1,85 evra po akciji i povećava program otkupa akcija na šest milijardi evra do 2026. godine.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


