Sreda, 03.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tramp je na još godinu dana produžio sankcije Rusiji koje je Bajden uveo 2021.

Tramp je na još godinu dana produžio sankcije Rusiji koje je Bajden uveo 2021.
EPA-EFE/SHAWN THEW

Američki predsednik Donald Tramp produžio je za još godinu dana sankcije Rusiji i vanredno stanje koje je u toj zemlji uvela administracija njegovog prethodnika Džozefa Bajdena zbog pretnji iz Rusije, navodi se u tekstu dokumenta pod nazivom „Nastavak vanrednog stanja u vezi sa specifičnim zlonamernim spoljnim aktivnostima Vlade Ruske Federacije”, koji je objavljen na sajtu Federalnog registra SAD.

Vanredno stanje u Sjedinjenim Državama uvedeno je 15. aprila 2021. godine radi „borbe protiv neuobičajene i vanredne pretnje nacionalnoj bezbednosti, spoljnoj politici i ekonomiji Sjedinjenih Američkih Država koju predstavljaju pomenute zlonamerne spoljne aktivnosti ruske vlade”, navodi se u dokumentu. Ovu uredbu je više puta dopunjavala i proširivala Bajdenova administracija, a u poslednjem ažuriranju dokumenta od 10. aprila navodi se da bi vanredno stanje trebalo da ostane na snazi i posle 15. aprila ove godine.

Napominje se da su sankcije protiv Rusije uvedene su zbog pokušaja da se „podrije sprovođenje slobodnih i fer demokratskih izbora i demokratskih institucija u SAD” i u zemljama koje su američki saveznici i partneri. Takođe se napominje da Rusija sprovodi „zlonamerne sajber aktivnosti protiv Amerike i njenih saveznika” i koristi „transnacionalnu korupciju za uticaj na strane vlade”.

Takođe, Stejt department optužuje Rusiju da sprovodi eksteritorijalne aktivnosti usmerene protiv neistomišljenika ili novinara i podriva bezbednost u zemljama i regionima važnim za nacionalnu bezbednost SAD i krši opšteprihvaćena načela međunarodnog prava, uključujući poštovanje teritorijalnog integriteta država.

Državni sekretar SAD Marko Rubio je početkom aprila izjavio da je Kongres SAD već počeo da radi na predlogu zakona o sankcijama Rusiji, koji bi bio uveden ukoliko Moskva odluči da nastavi rat protiv Ukrajine.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.