Pritisak na Roda da ode
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 15. decembra – Građani Čikaga, novinari, turisti i drugi znatiželjnici prosto „dežuraju” ispred kuća dva sugrađanina, koji su grad uzdigli do vrhunca i hvale i pokude. Dok jedni hrle da vide novoizabranog predsednika SAD Baraka Obamu kako izjutra kreće u redovno jednočasovno brzo hodanje u kome vide i simboliku njegovog istorijskog uspeha, drugi se okupljaju da vide „antiheroja” ilinoiskog guvernera Roda Blagojevića, osumnjičenog za „trgovanje” političkim karijerama i povlasticama.
Obojica su pred selidbom. Obama ide u Belu kuću, a Blagojeviću se predviđa prinudni odlazak iz guvernerskih prostorija. Ne pamti se kada je Čikago ili neki drugi grad bio pred tako značajnim kadrovskim seobama, koje podrazumevaju i niz s njima povezanih premeštaja, na više i niže položaje, pa i „izbacivanje iz igre”.
Aktuelnija je, trenutno, sudbina Blagojevića (Obamina inauguracija je zakazana za 20.januar). Prvaci i njegove Demokratske (među kojima i novoizabrani predsednik), kao i rivalske Republikanske partije uspostavili su redak stepen sloge u zahtevu da se guverner smeni ili bar onemogući da postavi naslednika na mesto u federalnom Senatu, upražnjeno Obaminim prelaskom na najvišu državnu dužnost.
Ilinoiski parlament se danas sastaje da se dogovori o načinu za uklanjanje Blagojevića s čelnog položaja u toj saveznoj državi, ili da mu makar bitno saseče nadležnosti. U opticaju su zahtevi da podnese ostavku, da bude izložen parlamentarnom suđenju (s ciljem da bude razrešen dužnosti), da ga sud proglasi nesposobnim, da se raspišu izbori za novog senatora…
Poznavaoci prilika ukazuju da je Rod (kršten kao Milorad, potomak srpskog imigranta) već „politički mrtav” alida mu ostaju mogućnosti da takvu karakteristiku još ne prihvati kao činjenicu. Još može, kažu, da se „nagađa”, ali ne onako kako je pokušao „prodajom” donedavnog Obaminog mesta u Senatu, kada je tražio da za takvo naimenovanje dobije materijalne i druge pogodnosti (kako ga tereti tužilaštvo, na osnovu prisluškivanih razgovora).
Razmišlja – izveštava „Čikago san-tajms” – da, u cilju očuvanja guvernerske titule, raspiše izbore za upražnjeno senatorsko mesto. I ovako je, dodaje se, nastavio „redovni posao” – potpisuje razne zakone, pa bi mogao da donese i propis u stilu „i vuk sit i ovce na broju”. Takva varijanta bi mogla da vodi ka „kompromisu”, ali je skupa i rezultat bi donela tek nekoliko meseci kasnije.
Blagojevićevim demokratama je, međutim, stalo da što pre popune upražnjeno mesto kako bi povećali svoju dominaciju u saveznom Kongresu, dok republikancima odgovaraju novi izbori na kojima bi, računaju, dobili priliku da „preotmu” jedan senatski glas. Da li će zaigrati i na „rivalsku kartu” da bi sačuvao položaj, gde mu od januara prošle godine teče drugi četvorogodišnji mandat – pitanje je na koje zasad nema pouzdanog odgovora. Njegov predstavnik za štampu odbacio je vesti da bi Rod, koji se javnosti ne obraća povodom „slučaja”, već danas bio spreman da podnese ostavku…„Blago” (guvernerov nadimak) preko vikenda se sastao sa istaknutim pravnicima, kako bi razmotrio novonastalu pravnu situaciju. Od njih je mogao da čuje razne sugestije – od toga da tužilaštvo još ne raspolaže nepobitnim dokazima do toga šta bi sve mogao da učini da izbegne smenu.
U međuvremenu, do izražaja dolaze i bojazni da bi produžavanje „slučaja Blagojević” moglo da izazove neprijatnosti u tranzicionom procesu. Obama je obećao, naime, da će „očistiti Vašington od nezdravih radnji” a sada se „opasna boljka” pojavljuje i u njegovom Čikagu…
--------------------------------------------------------
Crkve i Blagojević
Vašington, 15. decembra – Ovdašnji mediji su objavili da se Rod Blagojević, u nevoljama kojima je izložen, u svojoj kući sastao sa sveštenicima (četvoricom, navodi AP). U izveštaju „Čikago san-tajmsa” se kaže i da su se svi zajedno pomolili.
Kao učesnik tog skupa, gde je posebno istaknuta uloga baptističkog sveštenika Ajre Akrija, ne pominje se predstavnik Srpske pravoslavne crkve, kojoj Blagojević zvanično pripada. Tim povodom razgovarali smo s protom Đurom Krošnjarom iz čikaške srpske pravoslavne crkve Svetog vaskrsenja Hristovog, čiji je član Blagojević.
Zašto i vas nije pozvao, pitali smo.
„Možda nije hteo da nas uvlači u taj slučaj”, kazao je Krošnjar. „Možda je trebalo da nas pozove, ali je naša dužnost da ponudimo moralnu podršku, što smo i učinili, pa očekujemo poziv njegovog brata”, dodao je. „Ne odobravamo ono što je uradio, kako mu se pripisuje, ali je naša dužnost da mu se nađemo kao čoveku”, istakao je Krošnjar.
Prota se Roda Blagojevića seća iz službe u drugoj, istoimenoj, čikaškoj crkvi, u koju su dolazili roditelji sadašnjeg guvernera („u čijim sam sahranama učestvovao”). U toj pravoslavnoj ustanovi je, kaže, Rod kao dečak bio „vrlo aktivan i svirao tamburu u folklornoj grupi”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


