Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vens: Pregovori Rusije i Ukrajine u narednih 100 dana

Vens: Pregovori Rusije i Ukrajine u narednih 100 dana
(Фото EPA-EFE/ETTORE FERRARI)

Sjedinjene Američke Države nameravaju da aktivno traže početak direktnih pregovora između strana u ukrajinskom sukobu u narednih 100 dana, izjavio je potpredsednik SAD Džej Di Vens.

„Načinili smo prvi korak – podnet je mirovni predlog. Tokom narednih 100 dana aktivno ćemo raditi da dovedemo strane za pregovarački sto“, rekao je on u intervjuu za televiziju „Foks“.

Prema njegovim rečima, čak i evropski saveznici kritički nastrojeni prema američkom predsedniku Donaldu Trampu priznaju da je upravo on uspeo da proces pokrene s mrtve tačke.

„Ove dve strane čak nisu ni razgovarale – ni jedna sa drugom ni sa bilo kim drugim. Samo su ratovale. Predsednik je bio jedini koji je mogao da pokrene stvari napred“, istakao je Vens.

Vens je istovremeno istakao da je potrebno raditi na približavanju stavova Moskve i Kijeva, pošto „postoji veoma veliki jaz između onoga što Rusi žele i onoga što Ukrajinci žele“.

Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije na sastanku sa specijalnim izaslanikom predsednika SAD Stivom Vitkofom potvrdio spremnost ruske strane da pregovara sa Ukrajinom bez preduslova. U sredu je portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio da Rusija mirovni sporazum treba da zaključi sa Ukrajinom, a ne sa Sjedinjenim Američkim Državama. Moskva vidi da vlasti u Vašingtonu računaju na „brzi uspeh“ u mirovnom procesu u Ukrajini, ali je potrebno rešiti sve detalje, napomenuo je on. Istovremeno, Peskov je naglasio da je Moskva zahvalna Vašingtonu na naporima u rešavanju situacije u Ukrajini. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov takođe je izjavio da se Rusija zalaže za početak direktnih pregovora sa Ukrajinom bez preduslova, prenosi Sputnjik.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.