Nastava uprkos studentskim blokadama
Fakulteti u Srbiji polako se vraćaju nastavi. Od devet državnih univerziteta tri nisu bila u blokadi: Univerzitet odbrane, Kriminalističko-policijski i Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici. Dva su, za sada, dobila odobrenje Ministarstva prosvete da nastavu izvode na daljinu u otežanim uslovima u kojima blokade dela studenata onemogućavaju realizaciju predavanja i ispita u sedištu visokoškolske ustanove, i to su Univerzitet u Kragujevcu (zajedno sa fakultetima članicama) i Državni univerzitet u Novom Pazaru. Od 12 fakulteta pod kapom kragujevačkog univerzitetskog centra, prema poslednjim podacima koje su predstavnici prosvetnog vrha ovih dana izneli u javnost, samo još Fakultet inženjerskih nauka nije počeo da nadoknađuje nastavu onlajn.
U sastavu univerziteta u Nišu i Novom Sadu ima po 14 fakulteta. Da većina niških fakulteta radi, a da među njima ima i onih koji rad nisu ni prekidali, dok su svi novosadski državni fakulteti zatražili saglasnost za onlajn nastavu kako bi počeli proces nadoknade, ukazao je Aleksandar Jović, pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje nedavno gostujući na K1 televiziji. On je ocenio da statistika nije loša i kada je reč o Univerzitetu u Beogradu (UB), u kome je, kako je rekao, više od trećine fakulteta zatražilo saglasnost za održavanje nastave onlajn. Precizirao je i da je „odobrenje za rad na daljinu tražilo 12 od 31 fakulteta, koliko ih ukupno ima u sastavu UB”.
Poslednji zvanični spisak visokoškolskih ustanova koje su od Ministarstva prosvete dobile odobrenje da nastavu drže na daljinu, objavljen 20. maja, broji ukupno 59 ustanova, među kojima su navedeni univerziteti, fakulteti, akademije i visoke škole strukovnih studija – uglavnom državne, ali ima i privatnih. Samo pet dana ranije na tom spisku bilo je 52 ustanove. Ovu listu redovno ažurira Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT), a na njoj je trenutno po 11 fakulteta univerziteta u Nišu, Novom Sadu i Beogradu. Od prestoničkih, tu su i tri od ukupno četiri fakulteta Univerziteta umetnosti u Beogradu, i to su Fakultet dramskih umetnosti, Fakultet muzičke umetnosti i Fakultet likovnih umetnosti. Ukoliko bi i Fakultet primenjenih umetnosti dospeo na ovu listu, onda bi umesto sadašnjih dva bilo tri univerziteta čiji svi fakulteti, odnosno departmani, imaju dozvolu za realizaciju onlajn nastave jer neposredne nema u blokadi.
Od ove sedmice u skladu sa prethodno donetim odlukama nastavno-naučnih veća na dva fakulteta UB počela je kakva-takva nastava, i to su Fakultet organizacionih nauka i Ekonomski. „Imamo odluku Arhitektonskog fakulteta da započne nastavu, odluku nastavnog osoblja zaposlenih na Veterinarskom fakultetu da se počne nastava, Matematički takođe ima određeni vid nadoknade nastave. Znam da u okviru grupacije medicinskih fakulteta postoje razgovori da zajedno krenu na nastavu”, ukazao je Jović, kao i da prosvetni vrh očekuje da i ostali fakulteti već od početka sledeće sedmice počnu da nadoknađuju nastavu. U međuvremenu je i Fakultet za fizičku hemiju odlučio da od 23. maja, uspostavi nastavu radi nadoknade jesenjeg i realizacije prolećnog semestra, za početak, na daljinu, dok se ne steknu uslovi za neometano izvođenje nastave u prostorijama fakulteta.
Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje objasnio je da fakulteti u aktuelnim okolnostima i uslovima u kojima nije moguće održati nastavu u sedištu ustanove zbog blokada dela studenata, da bi dobili odobrenje resornog ministarstva, moraju da obrazlože zbog čega traže onlajn nastavu, zbog čega su u toj situaciji, šta su preduzeli i na koji način planiraju da izvedu onlajn nastavu. Naročito je istakao da je dajući saglasnost za onlajn nastavu fakultetima ministarstvo krenulo od mišljenja Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje objašnjavajući pritom da „način izvođenja nastave koji se definiše u kurikulumima studijskih programa može da bude i onlajn nastava”, da „visokoškolska ustanova može da definiše da deo nastave bude i onlajn i da ta promena ne zahteva promenu akreditacije”. Naglasio je i da „ministarstvo ne može da naloži fakultetima da tako rade, nego je na njima da preduzmu takvu meru”.
Iz NAT-a podsećaju da „visokoškolske ustanove ne mogu primenjivati hibridni model nastave (izvođenje nastave na daljinu u uslovima nemogućnosti rada u sedištu) bez prethodno dobijene saglasnosti Ministarstva prosvete i da je svaka visokoškolska ustanova dužna da pojedinačno podnese zahtev za dobijanje saglasnosti uz dostavljanje plana nadoknade nastave i modela primene nastave na daljinu, u skladu sa važećim standardima za akreditaciju”.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


