Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
MA­JA OG­NjE­NO­VIĆ, JED­NA OD NAJ­BO­LjIH IGRA­ČI­CA SVIH VRE­ME­NA O USPE­HU U BRA­ZI­LU, MO­TI­VU DA IGRA U 41. GO­DI­NI, OD­LA­SKU SA SCE­NE

Ne, još ni­je kraj

Ne, još ni­je kraj

Ako NBA li­ga već go­di­na­ma ima svo­je „haj­lat­se” i to mal­te­ne ni pet mi­nu­ta po­sle me­ča. Jed­na da­ma ne iz tog, naj­ve­ćeg cir­ku­sa na sve­tu, da­ma iz Sr­bi­je, iz od­boj­ka­škog sve­ta – IMA SVO­JE! Ali vi­dea, tre­nut­ke, naj­bo­lje po­te­ze ko­ji se br­zi­nom sve­tlo­sti ši­re mre­ža­ma, TV ka­na­li­ma, pra­te se bez trep­ta­ja. I ret­ko da ih ona oka­či, de­li ih na mi­li­o­ne nje­nih pra­ti­la­ca i po­što­va­la­ca i ta­ko već vi­še od tri de­ce­ni­je ot­ka­ko je kro­či­la u pra­vo­u­ga­o­nik 9h18 me­ta­ra uz ne­iz­be­žnu „Mi­ka­su”.

I tu ni­je kraj, uz nje­no ime i pre­zi­me uvek sto­je apo­zi­ci­je – kao ma­gi­ja, ma­e­stro s lop­tom, ona ra­di ne­ve­ro­vat­ne stva­ri na te­re­nu. I da - sve je to sat­ka­no u jed­nu pri­ču o Ma­ji Og­nje­no­vić!

Dok u Fi­ren­ci po­la­ko svi­će, ro­la­ju se toč­ko­vi po pi­sti, tu je le­te­li­ca u ko­joj su sle­te­le pr­va­ki­nje sve­ta, tu je i bri­ljant­na Ma­ja sa svo­jim Skan­di­ći­jem. Da­ma broj 1 u iz­bo­ru naj­bo­ljeg teh­ni­ča­ra na Svet­skom klup­skom pr­ven­stvu u Sao Pa­u­lu. Bez pre­te­ri­va­nja, ako pi­ta­te pra­ve po­zna­va­o­ce ma­gič­ne igre pre­ko mre­že – jed­na je­di­na ne­po­no­vlji­va ko­ja je u ne­de­lju uve­če, 14. de­cem­bra 2025. go­di­ne ski­nu­la s pre­sto­la moć­ni Ko­ne­lja­no, a svoj Skan­di­ći u pre­mi­jer­nom uče­šću na pre­sti­žnom tak­mi­če­nju, sta­vi­la na pi­je­de­stal.

I Ma­ja je tu, mir­nim to­nom baš u svom sti­lu u ra­nim ju­tar­njim ča­so­vi­ma pri­ča za Sport­ski žur­nal o ve­li­kom uspe­hu iz Bra­zi­la, na­gra­di, ka­ri­je­ri u Ita­li­ji, kra­ju ko­ji se ne na­zi­re – jer go­di­ne su sa­mo broj!   

Osvo­ji­li ste Svet­sko klup­sko pr­ven­stvo, pro­gla­še­ni ste za naj­bo­ljeg teh­ni­ča­ra i to pro­tiv eki­pe ko­ja je tri pu­ta bi­la pr­vak sve­ta. Ka­ko Vam sad, sa ove dis­tan­ce mo­žda krat­ke, po­sle sa­mo dva da­na zvu­či po­be­da?

- Na­gra­da kao na­gra­da i to sam sto pu­ta re­kla ko­li­ko god to zvu­ča­lo kao fra­za, do­đe kao po­seb­na po­tvr­da. Ovo što je tim­sko je iz­nad sve­ga, a on­da ka­da do­đe i po­je­di­nač­na, do­bro je i le­po, ali ni­ka­da ne mo­že da bu­de ne­što što je ve­će i va­žni­je od uspe­ha eki­pe! Po­go­to­vu kad do­đe, ne bih re­kla ne­na­da­no, ali kao što je sa­da do­šao za Skan­di­ći. Ve­ru­jem da se ni­ko ni­je na­dao ili oče­ki­vao da to mo­že da se de­si - da pr­vi put ode­mo i da od­mah osvo­jio zlat­nu me­da­lju. Ni­ka­da u to­ku me­ča ne raz­mi­šljam, fo­kus mi je to­li­ko na igri da ne mo­gu ni da raz­mi­šljam o dru­gim stva­ri­ma. Po­sle 2:0, ne­gde ste sve­sni i po­taj­no se na­da­te da je tu bli­zu i da ste na ko­rak od ne­čeg ve­li­kog. Ta­ko­đe, kod me­ne po­sto­ji do­za opre­za ko­ja je pre­ve­li­ka i ko­ja mi ne do­zvo­lja­va da u to­ku sa­me utak­mi­ce po­mi­slim, go­to­vo je i de­ša­va se. Ima­la sam iz­u­zet­no ve­li­ku ve­ru u tim, i iskre­no - ima­la sam in­tu­i­ci­ju, ose­ćaj da to mo­že da se de­si. Pri­čam pre po­čet­ka tak­mi­če­nja i utak­mi­ce. Fi­nal­ni meč - da sam bi­la eufo­rič­na, pi­še­mo isto­ri­ju i slič­no to­me - to ne.

Fi­na­le pro­tiv Ko­ne­lja­na no­si­lo je po­seb­nu te­ži­nu, da li ste to­kom me­ča ima­li svest da ste bli­zu ne­če­ga ve­ćeg od još jed­nog tro­fe­ja?

- Uvek je te­ško i iza­zov­no igra­ti pro­tiv njih. Ko­li­ko već go­di­na, se­zo­na una­zad Ko­ne­lja­no je ne­pri­ko­sno­ven, što su svim re­zul­ta­ti­ma ko­ji su po­sti­gli ne­bro­ja­no pu­ta do­ka­za­li. Po­be­di­li smo ih pro­šle se­zo­ne u fi­nal­noj se­ri­ji jed­nom i mo­je pr­ve go­di­ne u klu­bu. Se­ćam se i kad sam bi­la u Va­kif­ban­ku, Eza­či­ba­ši­ju, je­smo ih po­be­đi­va­li. Ima­ju­ći u vi­du da su go­di­na­ma bi­li ne­po­be­di­vi, sa­mim tim za me­ne po­be­da i tro­fej do­bi­ja­ju još vi­še na zna­ča­ju. Imam uti­sak da se de­si­lo pr­vi put. Ka­žem baš ma­lo­čas ni­je pr­vi put, ali s ob­zi­rom da je pr­vi tro­fej ose­ćam kao da je­ste! 

Va­ša mir­no­ća i pre­gled igre po­no­vo su na­pra­vi­li raz­li­ku, ko­li­ko je is­ku­stvo da­nas pred­nost, a ko­li­ko do­dat­ni pri­ti­sak u ova­kvim utak­mi­ca­ma?

- Mir­no­ća i is­ku­stvo mi da­ju ogrom­nu sna­gu i ve­li­ka je pred­nost ni­ka­ko pri­ti­sak. Imam uti­sak da u ovim go­di­na­ma, sa ova­kvim zna­njem i is­ku­stvom, ne moć, ali mo­guć­nost, pred­nost da sve sa­gle­dam na je­dan dru­ga­či­ji, mir­ni­ji, nor­mal­ni­ji na­čin ne­go što je to bio slu­čaj pret­hod­nih go­di­na. Otu­da do­la­zi i ta la­ko­ća igra­nja, do­no­še­nje pra­vih od­lu­ka u pra­vom tre­nut­ku. Po­se­ban ose­ćaj ko­ji ne mo­gu da opi­šem. Kad do­bi­jem kom­pli­ment te vr­ste „Jao ka­ko igraš”, „Ka­ko uži­vaš dok igraš”, „Ra­diš s la­ko­ćom” – to je po­tvr­da sve­ga o če­mu pri­čam.  Is­klju­či­vo pri­pi­su­jem ose­ća­ju - spo­ju is­ku­stva i zna­nja i na­rav­no uži­va­nja. A do­šla sam u igrač­ki sta­di­jum da mo­gu na te­re­nu da ura­dim šta god za­mi­slim i ho­ću. 

Pri­zna­nje do­la­zi u fa­zi ka­ri­je­re kad mno­gi već pri­ča­ju o kra­ju. Šta Vas i da­lje dr­ži „glad­nom” iza­zo­va?

- Mo­ja pri­ča o kra­ju tra­je de­set go­di­na. Vi­še mi je sme­šno da pri­čam na tu te­mu - po­vla­čim se de­set go­di­na a ni­ka­ko da se de­si. I iz­ve­sno je da ne­će da se de­si. Svih ovih go­di­na bi­lo mi je baš va­žno da odr­žim ni­vo, a ni­je bi­lo la­ko. Ne mo­gu da ka­žem i ni­je na me­stu da go­vo­rim o se­bi i da igram po­sled­njih de­set go­di­na na istom ni­vou – ne, to ne si­gur­no. Ali po­sled­njih ne­ko­li­ko se­zo­na vi­dim da sam u ne­koj mo­joj za­mi­šlje­noj kon­stan­ti i to mi je bi­lo iz­u­zet­no va­žno - da ni­ka­da ne do­đe do ne­kog ve­ćeg pa­da, osci­la­ci­ja. Ni­ka­da to ne bih se­bi do­zvo­li­la ni­ti bih tra­ja­la i igra­la to­li­ko du­go da se, ne daj Bo­že to de­si­lo. Na­gra­da i ka­ko re­ko­ste bli­ži li se kraj... Iz­ve­sno je da će kraj do­ći jed­nog da­na ali do­kle god je ova­ko, dok imam sna­ge i vo­lje i vi­dim da sam na od­re­đe­nom ni­vou, to se ne­će de­si­ti. Mo­žda ne igram naj­bo­lju od­boj­ku, mo­žda ni­je ono što mo­gu naj­bo­lje da pru­žim, ali sam sva­ka­ko za­do­volj­na. Si­gur­no i da je bi­lo i bo­ljih per­fo­man­si, po­na­vljam kon­ti­nu­i­tet ko­ji me je odr­žao a ni­ma­lo lak... I zbog to­ga sam is­pu­nje­na što je ta­ko ka­ko je­ste.

Skan­di­ći, pr­ven­stvo u Se­ri­ji A, ri­tam ko­ji ne pra­šta go­di­ne. Ka­ko da­nas va­še te­lo i gla­va „raz­go­va­ra­ju” to­kom jed­ne se­zo­ne u Ita­li­ji?

- Raz­go­va­ra­ju če­sto i du­go, već po­sled­njih ne­ko­li­ko se­zo­na mo­že­mo da ana­li­zi­ra­mo uvek i du­go o tom skla­du. Ma­lo­pre­đa­šnje po­mi­nja­nje is­ku­stva mno­go po­ma­že da se stva­ri uskla­de - tu naj­vi­še mi­slim na te­lo i gla­vu. Dve kom­po­nen­te ko­je da ni­su uskla­đe­ne u mom slu­ča­ju do po­lu­sa­vr­šen­stva i per­fek­ci­je, ve­ru­jem da ne bi mo­glo to sve da iz­gle­da i da tra­je. Fi­zič­ka iz­lo­že­nost i na­po­ri ko­je ima­mo stvar­no ne­što što ni­je la­ko da se iz­dr­ži ko­li­ko god da je mo­ja pri­pre­ma već go­di­na­ma ista, u smi­slu is­hra­ne, nu­tri­ci­o­ni­ste, su­ple­men­ta­ci­je, opo­rav­ka i re­ha­bi­li­ta­ci­je, u sva­kom mo­gu­ćem smi­slu. S dru­ge stra­ne, gla­va mo­ra sve sad da pra­tim, tu spa­da­ju ra­zno­ra­zne mo­je teh­ni­ke u vi­du psi­ho­te­ra­pi­je. Pro­sto mo­ra da bu­de u sim­bi­o­zi da bi sve op­sta­lo. Gla­va i te­lo u Tur­skoj i gla­va i te­lo u Ita­li­ji – ne mo­gu da se ža­lim. To­li­ko go­di­na imam sre­ću i pri­li­ku da igram u me­ni dva naj­dra­ža, naj­po­seb­ni­ja gra­da da se ja ose­ćam ta­ko - Is­tan­bu­lu i Fi­ren­ci, mo­žda ne to­li­ko zvuč­ni, ne znam ure­đe­ni, ali je sve ukom­po­no­va­no ka­ko tre­ba.

Ita­li­ja je ze­mlja vr­hun­ske od­boj­ke, ali i sna­žne emo­ci­je. Šta Vas je za­dr­ža­lo – am­bi­ci­ja, strast ili ose­ćaj da još ima­te šta da ka­že­te na te­re­nu?

- Stvar­no se do­bro ose­ćam. Ne­što raz­mi­šljam, gde god da sam, mi­slim da bih se isto ose­ća­la, da ni­je do dr­ža­ve gra­da, do li­ge je­ste. Sto pu­ta sam re­kla da mi je ita­li­jan­ska li­ga pre­le­pa za igra­nje, ko­li­ko vo­lim što po­sto­ji ri­tam gde mo­ra da se bu­de pri­pre­mljen sto od­sto za sva­ku utak­mi­cu, ha­le su pu­ne, uvek vla­da ne­iz­ve­snost bez ob­zi­ra ko­ja je fa­za tak­mi­če­nja, pro­tiv ko­ga igraš. Ita­li­ja - zbog li­ge, ži­vo­ta, jed­na od mo­jih omi­lje­nih ze­ma­lja, uz Is­tan­bul i Tur­sku - naj­du­že sam igra­la. Za­to ne­ka bu­du sva tri – am­bi­ci­ja, strast i ose­ćaj. Do­da­la bih i tog mo­men­ta ko­ji i da­lje ti­nja u me­ni - sna­ge i vo­lje da se tak­mi­čim.

Lič­nost, fi­gu­ra oko ko­je se gra­di igra. Ko­li­ko Vam pri­ja ta vr­sta po­ve­re­nja u go­di­na­ma ka­da vi­še ne mo­ra­te ni­ko­me ni­šta da do­ka­zu­je­te?

- Spoj pa­me­ti i hra­brost, do­šlo je s go­di­na­ma i is­ku­stvom i ja­ko su po­ve­za­ne jed­na s dru­gom. Ni­ka­da ni­sam bi­la ku­ka­vi­ca i ni­je mi manj­ka­lo hra­bro­sti. Sad pri­me­ću­jem ne­ke po­kre­te i po­te­ze, re­zo­ne uop­šte ko­jih imam i to hra­bri­ji od ne­go pre par go­di­na. Pot­kre­plje­no ne­ću re­ći pa­me­ću, zna­njem sva­ka­ko.

Go­di­ne u spor­tu če­sto no­se eti­ke­tu, ali kod Vas de­lu­ju kao pred­nost. Ka­ko iz­gle­da od­nos pre­ma po­be­di da­nas u od­no­su na dva­de­se­te?

- Ve­ru­jem kad ima­te 20 go­di­na ne zna­te ni­šta to sad mi­slim jer ste to­li­ko mla­di i ne­is­ku­sni i sve je dru­ga­či­je. Kod me­ne je bu­kval­no ista strast i to mo­že da se vi­di na te­re­nu, emo­ci­ja ko­ja me no­si, iskre­no ra­do­va­nje i ne mo­gu da pri­pi­šem ni za 20-te a ni za 40- te.

Po­sto­ji li tre­nu­tak na te­re­nu kad po­mi­sli­te: ovo ra­dim jer vo­lim, a ne jer mo­ram?

- Po­sto­ji i tra­je ce­le se­zo­ne. Is­klju­či­vo ovo ra­dim jer vo­lim i uži­vam - ap­so­lut­no ne mo­ram ni­šta. Sko­ro me ne­ko od mo­jih bli­skih baš to pi­tao i isto sam od­go­vo­ri­la. Ako pri­ča­mo o tro­fe­ji­ma, kao pa­pa­gaj ću da po­no­vim ne­do­sta­ju Li­ga šam­pi­o­na i olim­pij­sko zla­to, je­di­na dva ko­ja ne­mam. Ako uzme­mo u ob­zir sve pret­hod­ne on­da i pro­cen­tu­al­no i ni­je ta­ko lo­še u smi­slu dva tro­fe­ja, na­spram osta­lih i ni­je stra­šno. Želj­na sam uvek tro­fe­ja ali ne za­to što stre­mim ka tom ko­ji ne­do­sta­je ili imam po­tre­bu s ne­ke eg­zi­sten­ci­jal­ne ili ma­te­ri­jal­ne stra­ne. Ne! Is­klju­či­vo i sa­mo lju­bav.

„STA­ROST” I PRED­RA­SU­DE

Sa 41 go­di­nom, sva­ka utak­mi­ca no­si do­dat­nu sim­bo­li­ku. Da li da­nas igra­te vi­še „pa­met­no” ne­go „hra­bro” – ili ste ko­nač­no spo­ji­li to dvo­je?

- Go­di­ne, to su sa­mo pred­ra­su­de. Ne vo­lim što je ta­ko ni­ti se ose­ćam kao da imam 41. go­di­nu, na­pro­tiv, kao da imam ba­rem ko­ju go­di­nu ma­nje. Sta­va sam da zbog bro­ja go­di­na ap­so­lut­no ni­je­dan spor­ti­sta ne tre­ba da pre­sta­ne da ra­di ono što vo­li i u če­mu je do­bar. Sve pod uslo­vom da per­fo­mans na te­re­nu pra­ti go­di­ne i obr­nu­to. S dru­ge stra­ne, ni­je po­en­ta a bi­lo je igra­ča u ra­zno­ra­znim spor­to­vi­ma što sam pra­ti­la i gle­da­la, da su igra­li u po­znim igrač­kim go­di­na­ma ali da to ni­je bi­lo to. To ne po­dr­ža­vam, kad ne­ko ne zna da ode ili iz ne­kog dru­gog raz­lo­ga ne ume da se po­vu­če. To kva­ri uti­sak ili kva­ri sli­ku o tom igra­ču. To mi već ni­je ja­sno i ne odo­bra­vam. Ne što se ra­di o me­ni, ali ako uspe­vam da igram na vr­hun­skom ni­vou, ne znam ko­ga sad bri­ga da li imam 36 ili 42. Baš ve­li­ka pred­ra­su­da.

USPEH KOD ME­NE „ŽI­VI” TAJ I SLE­DE­ĆI DAN...

Ka­da se sve uti­ša, tro­fej spu­sti, a dvo­ra­na is­pra­zni… Da li je ovo tre­nu­tak ko­ji osta­je – ili sa­mo još jed­na ste­pe­ni­ca ko­ju Ma­ja Og­nje­no­vić mir­no pre­ska­če?

- Da! Osvo­ji­li smo, pre­sreć­na sam i iz­u­zet­no za­hval­na. Baš ovaj tro­fej lič­no i pri­vat­no, do­šao je u spe­ci­jal­nom da ne ka­žem, spe­ci­fič­nom tre­nut­ku. Ali mo­ja eufo­ri­ja, sre­ća, tra­ja­le su to ve­če i dan po­sle. Već sam u mi­sli­ma ka sle­de­ćoj utak­mi­ci, oba­ve­za­ma. Ni­sam ni­kad bi­la tip ko­ji ži­vi od uspe­ha pet da­na, ka­ri­ki­ram. Re­ci­mo zva­la me je naj­bo­lja pri­ja­te­lji­ca, se­stra, po­ro­di­ca - „Pri­čaj, pri­čaj, ka­ko se ose­ćaš”

Re­koh „Do­bro, ma­lo umor­no vra­ća­mo se u Ita­li­ju”. Oni su na­sta­vi­li „Ne, ne, ne to, ka­ko je bi­lo na utak­mi­ci?”.

Krat­ko sam re­kla „To je bi­lo to ve­če”. Ta­kva sam ceo ži­vot.

RE­DOV­NE SI­TU­A­CI­JE – MA­GIČ­NA DI­ZA­NjA I KO­ME IDE LOP­TA

Po mre­ža­ma se iz­no­va vr­te va­ša „ku­va­nja” i ma­gič­na di­za­nja, da li se ne­kad i sa­i­gra­či­ce iz­ne­na­de po­te­zi­ma?

- Da, re­dov­no mi se de­ša­va da dig­nem lop­tu i ona­ko sva se iz­be­zu­mim okre­nem se i pi­tam „ jel ne­što ni­je va­lja­lo?” Do­bi­jam od­go­vo­re, „Ne, ne i me­ni si pre­va­ri­la, mi­sli­la sam da ćeš di­ći dru­goj”. To su re­dov­ne si­tu­a­ci­je.

PE­HAR LI­GE ŠAM­PI­O­NA – NI­JE MI SU­ĐEN

Stal­no iz­mi­če pe­har Li­ge šam­pi­o­na, je­di­ne ko­ga ne­ma u ri­zni­ci uz zla­to na OI. Da li bi taj stvar­no pred­sta­vljao kru­nu ka­ri­je­re?

- Ne, ne. Ako pri­ča­mo o tro­fe­ju Li­ge šam­pi­o­na po­mi­ri­la sam se pro­šle se­zo­ne, od­no­sno po­sle dva iz­gu­blje­na fi­na­la, to je bi­lo tre­će iz­gu­blje­no - da mi jed­no­stav­no ni­je su­đen i ko­ji ni­ka­da ne­ću osvo­ji­ti. U mi­ru sa tom svo­jom, ne od­lu­kom, ali či­nje­ni­com. Ne na­dam se, i du­ga­čak nam je u tak­mi­če­nju, po­tom do fi­nal­nog tur­ni­ra. O tom po­tom.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.