Subota, 11.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
AMBASADOR RUSIJE U BOSNI I HERCEGOVINI

Kalabuhov: Nije normalno da BiH tri decenije bude pod protektoratom

Ocenio da je najvažnije da BiH preuzme odgovornost za svoju budućnost i naredne generacije
Kalabuhov: Nije normalno da BiH tri decenije bude pod protektoratom
Игор Калабухов (Фото РТРС)

BANjALUKA - Ambasador Ruske Federacije u BiH, Igor Kalabuhov izjavio je da nije normalno da Bosna i Hercegovina tri decenije živi pod protektoratom i da se njene odluke nameću spolja i istakao da Rusija, kao jedan od garanata Dejtonskog sporazuma, insistira na njegovom poštovanju uz ravnopravnost dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Kalabuhov je, u intervjuu za „Glas Srpske”, naglasio da je upravo za napredak BiH ključno međusobno poverenje između dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

„Bez poverenja nije lako ni u privatnom životu, a kamoli u državi. Nedostatak poverenja rađa sumnju, zabrinutost i strahove”, rekao je on.

On je kazao da su zapadni partneri odmah posle potpisivanja Dejtona zauzeli kurs udaljavanja od podsticanja strana u BiH na kompromis i obostrano prihvatljiva rešenja i počeli da koriste silu radi nametanja svoje vizije kako BiH treba da izgleda. „Smatram da je dugogodišnja istorija saradnje Rusije i BiH pokazala da smo pouzdani partner i trudimo se da održavamo obostrano korisne odnose sa svima u BiH”, rekao je Kalabuhov, prenosi Tanjug.

Kalabuhov je dodao da Rusija teži miru i obostrano korisnoj saradnji sa svima, ali da insistira na poštovanju Dejtonskog sporazuma i ravnopravnosti dva entiteta i tri naroda.

On je istakao i stratešku saradnju sa Republikom Srpskom.

Prema njegovim rečima, Rusija kao jedan od garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma, insistira na njegovom poštovanju uz ravnopravnost dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

„Smatram da je dugogodišnja istorija saradnje Rusije i BiH pokazala da smo pouzdani partner. Trudimo se da održavamo obostrano korisne odnose sa svima u BiH. Naravno, najtešnje veze razvijaju se s Republikom Srpskom, što mi kvalifikujemo kao stratešku saradnju”, istakao je Kalabuhov.

On je ocenio da je najvažnije da BiH preuzme odgovornost za svoju budućnost i naredne generacije. „Lako je kriviti za svoje probleme nekog drugog. Suverenitet i nezavisnost nisu samo reči ili neke magične formule. Za suverenitet i nezavisnost treba da se ima hrabrost, da donosite odluke i preuzimate punu odgovornost za njih”, rekao je on.

 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.