Nedelja, 05.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PORTRET BEZ RAMA: TAMARA RAĐENOVIĆ

Živi zdravo, pevaj dobro

Živi zdravo, pevaj dobro
(Драган Стојановић)

Povodom tradicionalnog koncerta „Novogodišnja čarolija”, koji je održala u „Sava centru”, Tamara Rađenović, sopran, bila je dosta medijski podržana, što u neku ruku iznenađuje, jer obično predstavnici operske umetnosti ne dobijaju toliko medijskog prostora, ali se ta podrška u svakom slučaju može smatrati pozitivnom jer operska umetnost i treba da bude medijski zastupljena više od zabave, pogotovo one jeftine koja u medijima caruje.

Ko je ova umetnica koju su mediji ovih dana punim ustima proglašavali divom? Rođena je 28. marta 1995. godine u Beogradu. Kratka šetnja kroz njenu biografiju pokazuje da se školovala u Crnoj Gori, Sloveniji i Ujedinjenom Kraljevstvu, a diplomirala solo pevanje na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu. Održala je dva solistička koncerta u Karnegi holu i Njujorku 2018. i 2019. godine. Živi i radi u Londonu. Istaknuto je i to da se našla na Forbsovoj listi „30 ispod 30” u kategoriji umetnosti i kulture – za osobe mlađe od 30 godina koje su ostvarile izvestan uticaj. Zanimljiv je i podatak da je jedna od poslednjih učenica slavne Monserat Kabalje, poznate i po duetu s Fredijem Merkjurijem.

Prvobitno je želela da se bavi pop muzikom, čak je i komponovala pop pesme. Ali opera „Karmen” promenila je njeno mišljenje i tako se njena želja okrenula ka operskoj muzici. Ističe da je u tome imala veliku podršku porodice.

Tamara Rađenović je predstavnica nove generacije klasičnih pevača, koji pored operskih arija izvode i klasični krosover. Tako je i publika na koncertu u Sava centru u prvom delu slušala klasični repertoar, operske arije Verdija, Pučinija, Bizea, a u drugom filmsku muziku.

Umetnica se za sada opredelila za koncertnu aktivnost. Kako je jednom ispričala, shvatila je da mora da izađe iz zatvorenog pozorišta na širu scenu i da proširi svoj opus. Ona i njen tim odlučili su da široj publici izvode poznate pesme u obradi za simfonijski orkestar i tako popularizuju istovremeno i klasičnu muziku, a kroz spotove su uspeli da privuku mlađu publiku.

Zapravo, kao što je jednom sama ispričala, ovoj odluci je doprinela i pandemija. Na početku studija u Londonu zaista je mislila da će njena karijera ići klasičnim putem, odnosno da će posle studija otići u operski studio Kraljevske opere. Kao jako mlada debitovala je u Pučinijevim „Boemima” na Siciliji. Možda bi se to, kao što je sama rekla, i dogodilo da nije bilo pandemije koja je sve zaustavila na dve godine. Tada je shvatila da mora da uradi nešto drugačije i tako je počela njena elektronska prezentacija kroz spotove, iz čega su se izrodili i njeni koncerti.

U Beogradu, gde je rođena, živela je do polaska u osnovnu školu, ali oseća kao da ga nije ni napuštala. Tvrdi da pred beogradskom publikom nastupa s posebnom odgovornošću i radošću, zato što je tu rasla, i da mu se uvek rado vraća. Zatim je živela u Podgorici, Ljubljani, a najduže u Londonu, za koji se sve više vezuje, mada se, kako kaže, brzo prilagođava novim sredinama, te joj se često dešava da za mnoge gradove izjavi da bi tu mogla da živi. Voli i Njujork, njegovu energiju, a koncerte koje je tamo imala pamtiće celog života, ali bi volela da doživi i Veneciju bez turista.

Živi zdravo, disciplina je nužna u njenom poslu da bi dobro pevala, povremeno se bavi i humanitarnim radom, ali joj je i žao što imamo samo jedan život, jer bi se rado posvetila i drugim stvarima, na primer osnovala bi organizaciju za zaštitu životne sredine, bavila se hotelijerstvom ili imala farmu s napuštenim životinjama, organskim voćem i povrćem...

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.