Subota, 06.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PROŠLO JE VREME LASKANjA

Bivši šef NATO-a: Tramp poštuje samo silu

Među mogućim rešenjima su i novi investicioni dogovori o eksploataciji retkih mineralnih resursa na Grenlandu
Bivši šef NATO-a: Tramp poštuje samo silu
Андерс Фог Расмусен (ФОТО ЕПА/OLIVIER MATTHYS)

Bivši premijer Danske i bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen izjavio je danas da je prošlo vreme laskanja američkom predsedniku Donaldu Trampu i ocenio da je „došlo vreme da mu se suprotstavimo”.

On je naveo da se sada može očekivati odlučniji odgovor Evrope američkom predsedniku i dodao da bi, ukoliko Tramp sprovede pretnje o uvođenju dodatnih carina za osam evropskih zemalja, trebalo uvesti uzvratne kaznene carine, jer „Tramp poštuje samo silu i snagu”, prenosi BBC.

Rasmusen je ocenio da NATO ne bi preživeo ako Tramp sprovede svoju pretnju da preuzme Grenland i dodao da se traže rešenja kako bi se izbegla dalja eskalacija oko tog pitanja.

„Nema smisla imati organizaciju kolektivne odbrane u kojoj jedan saveznik, a u ovom slučaju glavni saveznik, napada drugog saveznika da bi stekao teritoriju”, rekao je Rasmusen i u šali dodao da bi, umesto Nobelove nagrade za mir, Tramp mogao biti nominovan za evropsku Šumanovu nagradu za promociju bliže evropske integracije, „jer je više od bilo koga doprineo ujedinjenju na evropskom kontinentu”.

Rasmusen je istakao da bi, uprkos, kako je naveo, skandaloznim istupima Trampa, Evropljani trebalo da nastave da tragaju za načinima da se izbegnu sukobi, uključujući obnovu sporazuma SAD–Danska iz 1951. godine i otvaranje puta za trajnije prisustvo NATO-a na Grenlandu i Arktiku.

Prema njegovim rečima, među mogućim rešenjima su i novi investicioni dogovori o eksploataciji retkih mineralnih resursa na Grenlandu, kao i novi mehanizam nadzora investicija, usmeren na sprečavanje uticaja kineskog ili ruskog kapitala na tom ostrvu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.