Četvrtak, 23.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Predstavljena nova monografija o Nišu

Iako je namenjena prvenstveno turističkoj promociji Niša u zemlji i inostranstvu, zbog načina na koji je napisana ova knjiga može da posluži i kao veoma kvalitetno obrazovno štivo
Predstavljena nova monografija o Nišu
Фото Глас Југа

Niš – Dvojezična monografija „Doživi Niš” (Experience Niš), štampana na srpskom i engleskom jeziku, autorke Natalije Živanović, predstavljena je u Turističkoj organizaciji Niša.

Monografija na 90 strana, uz bogatu ilustraciju, donosi uzbudljivo putovanje kroz istoriju grada, od antičkih vremena do savremenog doba.

Iako je namenjena prvenstveno turističkoj promociji Niša u zemlji i inostranstvu, monografija zbog načina na koji je napisana može da posluži i kao veoma kvalitetno obrazovno štivo.

Sve ono što je tokom prethodna dva milenijuma oblikovalo Niš, od kasnorimskog perioda i cara Konstantina, preko srednjovekovne, pa do moderne srpske države, sadržano je u monografiji. Publikacija, osim istorijskih činjenica o ljudima i velikim događajima, donosi i brojne zanimljivosti lokalnog tipa, usko vezane za Niš, koje čitaocu pružaju mogućnost da se bliže upozna sa specifičnim duhom i energijom grada.

Autorka Natalija Živanović, organizatorka za promocije u Turističkoj organizaciji Niš, ističe da je monografija rezultat višegodišnjeg istraživanja i rada, kako njenog, tako i njenih kolega.

– Najveći deo monografije posvećen je kulturnom nasleđu, jer upravo ono najviše privlači turiste. Želeli smo da kroz ovu publikaciju predstavimo Niš kao grad bogate istorije, kulture, bogate gastronomije i gostoprimstva. Verujemo da će svako ko je pročita poželeti da dođe u Niš i doživi sve ono što grad nudi – kaže autorka.

Direktor Turističke organizacije dr Goran Milosavljević naglasio je da Niš beleži konstantan rast broja turista. Monografija će, prema njegovim rečima, doprineti još boljoj budućoj promociji grada.

– Ovo je samo početak, prva serija. Monografija mora da se širi i stalno nadopunjuje, jer Niš zaslužuje da bude turistički lider ne samo jugoistočne Srbije, već i šireg regiona. Prvo izdanje monografije biće namenjeno promociji grada na sajmovima turizma, i turističkim informativnim centrima. Takođe, biće predstavljena i na sajmovima knjiga – rekao je dr Milosavljević.

Pregled statističkih podataka pokazuje da je Niš sve atraktivnija turistička destinacija. Od 2021. godine grad u proseku poseti oko 160.000 turista godišnje, što predstavlja apsolutni rekord u poređenju sa ranijim godinama i decenijama. Gotovo dve trećine turista čine strani gosti, koji su samo tokom 2025. godine ostvarili približno 360.000 noćenja.

Poređenja radi, u periodu od 2000. do 2015. godine, Niš je godišnje najviše posećivalo do 100.000 turista, dok u toku sedamdesetih i osamdesetih godina taj broj nijednom nije bio veći od 80.000 turista na godišnjem nivou.

Anketa nedavno sprovedena među stranim gostima pokazala je da ih vezano za Niš najviše privlači kombinacija bogatog istorijskog nasleđa, urbanog života, kulturnih festivala i gastronomska ponuda.

Niš je grad cara Konstantina i Medijane, grad susreta Stefana Nemanje i Fridriha Barbarose, koji se smatra prvim konkretnim političkim partnerstvom evropskog Istoka i Zapada na ovim prostorima. Takođe, Niš je grad monumentalne Ćele-kule, kao i mnogih drugih lokaliteta od izuzetnog istorijskog značaja, ali i grad velikih evropskih festivala poput Nišvila.

Kako je najavljeno iz Turističke organizacije Niša, dvojezična monografija o Nišu uskoro će biti dostupna i u digitalnom formatu na sajtu ove ustanove. Preuzimanje digitalnog izdanja publikacije biće besplatno.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.