Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Uzalud potrošili još pet miliona dinara

Uzalud potrošili još pet miliona dinara
Александар Мартиновић (СРС) расправља са Вељком Одаловићем и Горданом Чомић (Фото Живан Јовановић)

Sednica srpskog parlamenta prekinuta je i juče, drugi dan zaredom, posle nepuna dva sata rada. Radikali su nastavili da protestuju zbog rasporeda mesta u Domu Narodne skupštine, pa je predsedavajuća Gordana Čomić u dva maha isključila 33 poslanika te stranke. Računajući i mere isključenja izrečene dan ranije, to je ukupno 48 radikalskih poslanika. Oni su i novčano kažnjeni u ukupnom iznosu od 1.599.000 dinara. Samo još osam radikala može da uđe u salu za zasedanje. Predstavnici vladajuće koalicije izrazili su žaljenje zbog isključenja, ali su ocenili da će isključivanje radikalskih poslanika rezultirati racionalizacijom troškova. S obzirom na to da je i jučerašnja sednica prekinuta iz budžeta, odnosno od novca poreskih obveznika, po drugi put za redom, potrošeno je pet miliona, koliko prosečno košta zakazivanje jedne sednice.

Početak jučerašnjeg dana bio je isti kao i prethodnog, radikali su seli na mesta poslanika LDP-a, koji su, ovaj put, otišli iz sale „dok se problem ne reši”. Predsedavajuća Gordana Čomić isključila je šest radikala, a njih 27 zaradilo je istu kaznu, jer su aplaudirali i uzvikivali „Živela Srbija”, „Sloboda Šešelju”, sve vreme dok je Oliver Dulić, ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje, obrazlagao zakon o korišćenju državnih simbola.

I poslanici DSS-a i NS-a napustili su sednicu. DSS je protestovao što Dulić obrazlaže ovaj zakon i to „još sedeći, što je ponižavajuće”, a NS zato što je, kako je rekla Aleksandra Janković, u „sali toliko loše ozvučenje da poslanici moraju da nose slušalice da bi se čuli, a novinari su stavljeni u geto i ne vide šta se događa”. Pošto red nije mogao da se uspostavi Čomićeva je prekinula sednicu izrazivši žaljenje zbog incidenta uz napomenu da svi moraju da poštuju utvrđena pravila.

Šef poslaničke grupe SPS-a Branko Ružić rekao je da mu je žao zbog incidenta, a na primedbu da je na dva neuspela zasedanja potrošeno deset miliona dinara odgovorio je da će „troškovi tekuće sednice brzo biti nadoknađeni, jer će skupština, bez radikala, raditi manji broj dana”. Dragan Marković Palma je kazao da je za dva dana potrošeno „150.000 evra, a za te pare 1.500 ljudi mesečno može da dobije besplatne lekove” i dodao da radikalima „pripadaju mesta u dva prva reda kao najvećoj opozicionoj stranci”.

M. Čekerevac

---------------------------------------------------

Nikolić: Neki samo kazne razumeju

Administrativni odbor izrekao je novčane kazne radikalima, uz punu podršku Tomislava Nikolića, lidera naprednjaka, jedinog prisutnog opozicionara. Nenad Milić (LDP) došao je na sednicu samo da kaže da „vlast i radikali treba da nađu rešenje” i potom otišao. Nikolić je kazao da se jednoglasno doneta odluka o rasporedu mesta mora poštovati i dodao: „Skupština je u zastoju zato što jedna poslanička grupa neće da radi. Protiv sam kazni, ali pošto neki samo kazne razumeju , ja ću glasati za svaku kaznu, sada i ubuduće”.

-----------------------------------------------

Todorović: Kriva je vlast

Radikali su čvrsto pri stanovištu da je „vladajuća koalicija sve učinila da izbaci radikale”. Šef poslaničke grupe te stranke Dragan Todorović optužio je vlast da uporno priča o troškovima sednice, da građani ne vide kako vlast neće da se obračuna sa kriminalom i korupcijom.

Na pitanje da li se, ipak, oseća krivim, Todorović je odgovorio: „Da li vi to pitate opoziciju koliko košta skupštinski dan i da li nju okrivljujete za nerad ili one koji provociraju i izazivaju ovakve probleme. Vlast preko svojih medija protura tezu kako SRS opstruira rad, a to košta građane Srbije. Mislim da građane najviše košta nesposobna vlast”.

Komentari11
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.